Zavrieť

Porady

SZČO PN+Príjem

msa msa

msa je offline (nepripojený) msa

Dobrý deň poraďáci,
mám takýto problém:
SZČo v roku 2009 dňa 5.8.2009 ide na PN,ktorá vlastne trvá až dodnes.
Napriek tomu má vystavené faktúry raz mesačne aj za mesiace 8,9, a 10 2009.Dávam to do hromady a vôbec neviem, čo môžem vlastne urobiť.Príjmy mu zdaniť musím, ale ako ich mohol mať, keď bol PN? Na faktúrach má uvedený aj počet odpracovaných hodín. Budem mu robiť paušálne výdavky a daň vychádza 0. Obávam sa , či tú PN nebude musieť vrátiť.Nedalo by sa to nejako obísť?
Prosím Vás, ak vie niekto poradiť, dajte mi vedieť, lebo fakt neviem, čo s tým. ďakujem veľmi pekne.
Usporiadat
msa msa

msa je offline (nepripojený) msa

ešte som zistila, že vlastne boli dve PN. jedna trvala do 8.11. a tú nedostal vyplatenú, pretože nemal uhradené všetky odvody. A Ďalšia Pn začína 9.11. po uhradení a tá už mu bola priznaná. Takže v podstate by mu nemali čo vziať.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Tiež ma zaujíma ako riešite v DP SZČO / paušálne výdavky, odvody ktoré síce v danom roku zaplatené boli, ale počas PN nevznikla povinnosť platiť ich .
Krátite nejako tieto odvody ? Alebo sa nad tým vôbec nezamýšľate ?

mozog mám už zavarený z hlúpostí nad ktorými sa momentálne zamýšľam a ktoré ináč robím úplne bez problémov. Čím to je ? Žeby syndróm marcových premýšľajúcich hláv? Ani mi nejde krajší smajlík pricapiť.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Melnick Pozri príspevok
Tiež ma zaujíma ako riešite v DP SZČO / paušálne výdavky, odvody ktoré síce v danom roku zaplatené boli, ale počas PN nevznikla povinnosť platiť ich .
Krátite nejako tieto odvody ? Alebo sa nad tým vôbec nezamýšľate ?

mozog mám už zavarený z hlúpostí nad ktorými sa momentálne zamýšľam a ktoré ináč robím úplne bez problémov. Čím to je ? Žeby syndróm marcových premýšľajúcich hláv? Ani mi nejde krajší smajlík pricapiť.

No malo by sa to rozčleniť, totiž ide o platenie odvodov bez dôvodu. Teda nemalo by to byť účtované ako VOZD. (ale inak ani ja sa nad tým moc nepozastavujem), hlavne keď ani nedodajú aspoň kópiu PN.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Zoli, aj tak by ma zaujímalo, koľkí to v DP takto krátili. Zvlášť ak sa SZČO ani nezmienil, že bol PN. Ale na druhej strane ...niekoho aj horúci pot obleje, že to neriešil, keď nás bude čítať. A toto sú tie krásne marcové chvíle, keď vonku je zima a vy ste za monitorom zrazu doslova ako v saune.........
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Tu je odpoveď DRSR na problém, ktorý ma trápil:


Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 6 ods. 10 Zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znp.
Ak daňovník uplatní výdavky vo výške 40% resp. 60%, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške.
Z uvedeného vyplýva, že daňovník uplatňuje poistné a príspevky v skutočne zaplatenej sume. V prípade vrátenie príspevkov a poistného zo Sociálnej poisťovne bude táto vratka zdaniteľným príjmom a v prípade započítania bude mať daňovník v príslušnom zdaňovacom období nižšiu preukázateľne zaplatenú výšku poistného a príspevkov.

Odd. MD a S
DR SR, pracovisko Bratislava
3 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Melnick Pozri príspevok
Tiež ma zaujíma ako riešite v DP SZČO / paušálne výdavky, odvody ktoré síce v danom roku zaplatené boli, ale počas PN nevznikla povinnosť platiť ich .
Krátite nejako tieto odvody ? Alebo sa nad tým vôbec nezamýšľate ?
.. my- niektorí jednotlivci jednoducho neplatíme nič navyše ... a nie je žiadny problém
1 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Katka, ale my spolupracujeme aj s jednotlivcami, ktorý sú na PN a bežia im trvalé príkazy, lebo v banke treba čakať až 5 minút, kým to zmenia. Takže tak......
0 0
stravne stravne

stravne je offline (nepripojený) stravne

Čítam tu už síce staršiu diskusiu, ale nedá mi neopýtať sa. Robím živnostníkovi DP za rok 2011, má paušál 40 % a v roku 2010 bol 11 kalendárnych dní na PN. Súčasne mu ale odchádzali odvody v plnej sume aj do ZP a aj do SP. Do DP za 2010 som uviedla plné odvody do týchto inštitúcií a písala žiadosť o vrátenie preplatkov, ktoré boli zaplatené bez právneho dôvodu. V roku 2011 sme obdržali preplatky zo SP a ZP, ZP pripojila aj list o sume, kde uviedla aj odvedenú daň. SP neposlala nič, len danú sumu na účet.
Pri DP za rok 2011 teraz...podľa zákona živnostník, ktorý si uplatňuje paušál môže rozhodnúť o tom, či si preplatok zo ZP na základe listu s odvedenou daňou zahrnie do príjmov a zároveň uvedie aj výšku odvedenej dane, alebo sa rozhodne, že týmto je daňová povinnosť splnená. Ale čo s vratkou zo Socialnej poistovne...Včleniť ju do príjmov alebo len ponížiť výdavky (poistné)?
Ďakujem za radu.
0 0
KatarinaNR KatarinaNR

KatarinaNR je offline (nepripojený) KatarinaNR

Mňa by zase zaujímala a riešim situáciu, že SZČO je na PN, neplatí povinné odvody, lebu má nárok na nemocenské, ale zároveň vystavuje faktúry za svoje služby počas PN? Pracuje doma.
Je to OK? je to legálne?
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Je to legálne ....
0 0
KatarinaNR KatarinaNR

KatarinaNR je offline (nepripojený) KatarinaNR

a potom nemocenské sa považuje za aký príjem? dáva sa do účtovníctva? DP (v tomto prípade)
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

KatarinaNR Pozri príspevok
Mňa by zase zaujímala a riešim situáciu, že SZČO je na PN, neplatí povinné odvody, lebu má nárok na nemocenské, ale zároveň vystavuje faktúry za svoje služby počas PN? Pracuje doma.
Je to OK? je to legálne?
legálne je mať príjem počas PN, či OČR......má dodržiavať liečebný režim........
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

KatarinaNR Pozri príspevok
a potom nemocenské sa považuje za aký príjem? dáva sa do účtovníctva? DP (v tomto prípade)
sú to dávky - nie je to zdaniteľný príjem. - dám si poslať na súkromný účet
Naposledy upravil Katy a R : 26.02.12 at 18:45
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Nemocenské je príjem neovplyvňujúci základ dane. Keď ho mám na firemnom účte, tak ho zaúčtujem...Ale ak mu príde domov poštovou poukážkou, tak ani neviem že ho mal..poukážku o poslaní PN mi ešte nikdy nikto nedal, tak logicky nemôžem zaúčtovať nič.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

stravne Pozri príspevok
Čítam tu už síce staršiu diskusiu, ale nedá mi neopýtať sa. Robím živnostníkovi DP za rok 2011, má paušál 40 % a v roku 2010 bol 11 kalendárnych dní na PN. Súčasne mu ale odchádzali odvody v plnej sume aj do ZP a aj do SP. Do DP za 2010 som uviedla plné odvody do týchto inštitúcií a písala žiadosť o vrátenie preplatkov, ktoré boli zaplatené bez právneho dôvodu. V roku 2011 sme obdržali preplatky zo SP a ZP, ZP pripojila aj list o sume, kde uviedla aj odvedenú daň. SP neposlala nič, len danú sumu na účet.
Pri DP za rok 2011 teraz...podľa zákona živnostník, ktorý si uplatňuje paušál môže rozhodnúť o tom, či si preplatok zo ZP na základe listu s odvedenou daňou zahrnie do príjmov a zároveň uvedie aj výšku odvedenej dane, alebo sa rozhodne, že týmto je daňová povinnosť splnená. Ale čo s vratkou zo Socialnej poistovne...Včleniť ju do príjmov alebo len ponížiť výdavky (poistné)?
Ďakujem za radu.
ZP - daňová povinnosť je splnená.
A SP - ja by som započítala so zaplateným poistným (ponížiš) Najlepšie je hneď v nasledujúcom období ponížiť poistné
2 0
stravne stravne

stravne je offline (nepripojený) stravne

takže s tou ZP som na istom..čo sa týka SP keďže bola vratka v roku 2011, tak v ramci DP za 2011 odpočítam vratku od zaplatenych odvodov do SP.
Chcela by som sa ešte opýtať...SZČO uplatňuje prvýkrát 40 % paušál /roky predtým 60%/. Vyšla mu platiť dosť vysoká daň, uvažujeme o prechode na JU...čo by si mohol dávať do nákladov?:
-stravné lístky
-mobilný telefón
-električenku
-keď má miesto podnikania v byte, na ktorý má hypotéku, môže aj nájomné na tento byť dávať do nákladov?
Ďakujem
0 0
KatarinaNR KatarinaNR

KatarinaNR je offline (nepripojený) KatarinaNR

takže súbeh: príjem zo živnosti a príjem nemocenské (PN), pokiaľ dodržuje liečebný program je ok
0 0
stravne stravne

stravne je offline (nepripojený) stravne

Má niekto iný názor na tu vratku zo SP?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

KatarinaNR Pozri príspevok
takže súbeh: príjem zo živnosti a príjem nemocenské (PN), pokiaľ dodržuje liečebný program je ok
Katka, o aký predmet podnikania sa jedná ? Má SZČO aj zamestnancov, alebo robí len sám ?
0 0
KatarinaNR KatarinaNR

KatarinaNR je offline (nepripojený) KatarinaNR

Veronika,
SZČO robí len sám a má poradenské služby, administratívne služby,
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať