Zavrieť

Porady

DP - poberatel ciastocneho invalidneho dochodku

Dobry den,

chcela by som sa spytat ci mi vie niekto poradit ohladom poberania ciastocneho invalidneho dochodku.

Danovnik je poberatel ciastocneho invalidneho dochodku (cely rok 2009) a cast roka bol aj zamestnany.
Podla mna je invalidny dochodok statna socialna davka a nezahrna sa do prijmov a nebude sa ani nikde uvadzat v danovom priznani.

Chcela by som sa spytat ci je tento moj predpoklad spravny? A treba k DP prilozit aj nejaky doklad, ze danovnik pobera ciastocny invalidny dochodok?

Vopred dakujem vsetkym za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    lenuska86 Pozri príspevok
    Dobry den,

    chcela by som sa spytat ci mi vie niekto poradit ohladom poberania ciastocneho invalidneho dochodku.

    Danovnik je poberatel ciastocneho invalidneho dochodku (cely rok 2009) a cast roka bol aj zamestnany.
    Podla mna je invalidny dochodok statna socialna davka a nezahrna sa do prijmov a nebude sa ani nikde uvadzat v danovom priznani.

    Chcela by som sa spytat ci je tento moj predpoklad spravny? A treba k DP prilozit aj nejaky doklad, ze danovnik pobera ciastocny invalidny dochodok?

    Vopred dakujem vsetkym za odpovede.
    ID nie je predmetom dane, neuvádzaš ho v DP.
    Invalidný dôchodca, pokial nedosiahol dôchodkový vek, má nárok na nezd.časť základu dane bez ohladu na výšku dôchodku

    zuzanka282 je offline (nepripojený) zuzanka282

    zuzanka282
    Dobry den, tiez sa chcem spytat k invalidnemu, robim DP mamke, je ciastocny invalid, dochodok pobera 149, Eur mesacne a zaroven je aj zamestnana, este nie je v dochodkovom veku. Mam teda nieco uvadzat v DP A r. 28 a 29? dakujem.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    zuzanka282 Pozri príspevok
    Dobry den, tiez sa chcem spytat k invalidnemu, robim DP mamke, je ciastocny invalid, dochodok pobera 149, Eur mesacne a zaroven je aj zamestnana, este nie je v dochodkovom veku. Mam teda nieco uvadzat v DP A r. 28 a 29? dakujem.
    NIE,
    tieto riadky vyplňaš len v prípade že ide o starobného alebo výsluhového dôchodcu.

    zuzanka282 je offline (nepripojený) zuzanka282

    zuzanka282
    dakujem Xanti, este jedna otazka, teraz som zistila, ze v potvrdeni od zamestnavatela ma nezdanitelnu cast na danovnika uvedenu 3927,24 Eur, okrem toho si este moze uplatnit prispevky na DDS 33,2 Eur, ale nemala byt ta nezdanitelna cast celych 4025,70 Eur?? preco ojej dali nizsiu? Celkove prijmy ma 8118,79 Eur. dakujem.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    zuzanka282 Pozri príspevok
    dakujem Xanti, este jedna otazka, teraz som zistila, ze v potvrdeni od zamestnavatela ma nezdanitelnu cast na danovnika uvedenu 3927,24 Eur, okrem toho si este moze uplatnit prispevky na DDS 33,2 Eur, ale nemala byt ta nezdanitelna cast celych 4025,70 Eur?? preco ojej dali nizsiu? Celkove prijmy ma 8118,79 Eur. dakujem.
    Každý mal nižšiu lebo nezdaniteľná časť sa menila v priebehu roka. Len pekne daj mamke 4025,70 a môže si uplatniť aj príspevky na DDS.

    Tvoja mamka je pre DU, ako každý iný pracujúci občan, takže má tie isté práva a povinnosti. Len akurát je nemocná a poberá ID, ale to DU nezaujíma.

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    zuzanka282 Pozri príspevok
    dakujem Xanti, este jedna otazka, teraz som zistila, ze v potvrdeni od zamestnavatela ma nezdanitelnu cast na danovnika uvedenu 3927,24 Eur, okrem toho si este moze uplatnit prispevky na DDS 33,2 Eur, ale nemala byt ta nezdanitelna cast celych 4025,70 Eur?? preco ojej dali nizsiu? Celkove prijmy ma 8118,79 Eur. dakujem.
    NČ v potvrdení je správne, pretože za 1,2/2009 bola vo výške 286,27x2 a 3-12/2009 bola 335,47x10, ale pre rok 2009 je platná NČ vo výške 4025,70 € - túto sumu uvádzaš v DP

    58vlasta je offline (nepripojený) 58vlasta

    58vlasta
    Zdravím, prosím vás, je nezdaniteľná časť pre ID za rok 2010 tiež 4025,70 eur ako vlani? Ďakujem za odpoveď.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    58vlasta Pozri príspevok
    Zdravím, prosím vás, je nezdaniteľná časť pre ID za rok 2010 tiež 4025,70 eur ako vlani? Ďakujem za odpoveď.
    ÁNo je, ale rok 2010 je už vlani.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    58vlasta Pozri príspevok
    Zdravím, prosím vás, je nezdaniteľná časť pre ID za rok 2010 tiež 4025,70 eur ako vlani? Ďakujem za odpoveď.
    NČZD je rovnaká ako v roku 2009. Poberatel ID má nárok na odpočet v plnej výške.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.