Zavrieť

Porady

Predaj tovaru pod nákupnú cenu

Ahojte,

som začínajúca účtovníčka a potrebujem pomoc. Pre
brala som firmu po inej účtovníčke. Účtujem v JÚ a sme platci DPH.
Na sklade mám nepredajný tovar, ktorého by sme sa chceli zbaviť.

1. Môžem ho predať pod nákupnú cenu?

2. Ak ho budem predávať ako akciový tovar a chcela by som ho dať ako darček k inému zakúpenému tovaru môže byť cena za akciový tovar napr.
1 € ?

3. Z akej ceny potom platím DPH?

Ďakujem za radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    hena22 je offline (nepripojený) hena22

    hena22
    Janka Moravčíková Pozri príspevok
    Ahojte,

    som začínajúca účtovníčka a potrebujem pomoc. Pre
    brala som firmu po inej účtovníčke. Účtujem v JÚ a sme platci DPH.
    Na sklade mám nepredajný tovar, ktorého by sme sa chceli zbaviť.

    1. Môžem ho predať pod nákupnú cenu? áno

    2. Ak ho budem predávať ako akciový tovar a chcela by som ho dať ako darček k inému zakúpenému tovaru môže byť cena za akciový tovar napr.
    1 € ? áno, aj za 0,01€

    3. Z akej ceny potom platím DPH? z predajnej

    Ďakujem za radu

    Odpovede sú v texte.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Sprav zoznam s vybranými tovarmi, vylož na viditeľné miesto v obchode.
    Sprav leták napr. Vybrané tovary -99%
    vylep do výkladu a odfoť výklad a aj to miesto v obchode.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    AdaMtiM Pozri príspevok
    Naozaj menusím odviesť štátu DPH z rozdielu nákupnej ceny tovaru /z tej bola uplatnená DPH/ a predajnej ceny /odvediem DPH cez ERP/ pri predaji zľavnených tovarov oveľa menšej ako bola nákupná cena? A čo v prípade nepredajného tovaru, ktorý mi zostane ležať? Predám ho za 1 euro a v poriadku? Nejako sa mi to nevidí..... Poradíte?
    Pokial budeš postupovať podľa odpovede v prísp. č. 5 - nemusíš.

    marions je offline (nepripojený) marions

    marions
    Naozaj môžem nakúpiť tovar za 500,- € a potom predať za 1,- € ? Nebolo to niekedy tak, že sa nemohol predať pod nákupnú cenu? Máme na sklade nepredajný tovar a je si lámem hlavu, čo s tým. Jednoducho sa predá napr. za polovičnú cenu a je to v poriadku? Ďakujem
    Ešte niečo....ako ošetrím taký predaj pre prípad daňovej kontroly. Mám spísať nejakú evidenciu o predaji tovaru za akciové ceny?

    AdaMtiM je offline (nepripojený) AdaMtiM

    AdaMtiM
    Naozaj menusím odviesť štátu DPH z rozdielu nákupnej ceny tovaru /z tej bola uplatnená DPH/ a predajnej ceny /odvediem DPH cez ERP/ pri predaji zľavnených tovarov oveľa menšej ako bola nákupná cena? A čo v prípade nepredajného tovaru, ktorý mi zostane ležať? Predám ho za 1 euro a v poriadku? Nejako sa mi to nevidí..... Poradíte?

    marions je offline (nepripojený) marions

    marions
    Prosím, je to v poriadku? žiaden zákon to nezakazuje predávať pod cenu a dph odviesť len z predajnej ceny?

    calimero1 je offline (nepripojený) calimero1

    calimero1
    marions Pozri príspevok
    Prosím, je to v poriadku? žiaden zákon to nezakazuje predávať pod cenu a dph odviesť len z predajnej ceny?
    Zákon hovorí, že podnikanie je sústavná činnosť vykonávaná za účelom dosiahnutia zisku.
    Každý predaj pod cenu musí mať nejaké racio. Pokiaľ má firma na sklade tovar, ktorý tam leží dajme tomu dva roky a je nepredajný, nevidím dôvod, aby sa ho firma zbavila aj predajom pod cenu. Ďalší prípad - darčeky. Pokiaľ zákazník spraví väčší nákup, dám mu nejaký tovar zadarmo. Tiež ho v podstate predám pod cenu, ale viem to zdôvodniť. Alebo ďalší príklad. Zákazník vráti eshopu tovar v 7 dňovej lehote v poškodenom obale alebo bez obalu. Predajca ho už nemôže predávať ako nový, ponúkne ho vo výpredaji za zníženú cenu. Myslím, že takéto prípady sa dajú ľahko obhájiť.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    marions Pozri príspevok
    Naozaj môžem nakúpiť tovar za 500,- € a potom predať za 1,- € ? Nebolo to niekedy tak, že sa nemohol predať pod nákupnú cenu? Máme na sklade nepredajný tovar a je si lámem hlavu, čo s tým. Jednoducho sa predá napr. za polovičnú cenu a je to v poriadku? Ďakujem
    súhlasím s odpovedou ale doplním, že tento predaj sa sleduje u spriaznených osôb. Ale ked tržbu za predaj pod cenu máš v ERP - vlastne na anonymného zákazníka, problém nebude.

    marions je offline (nepripojený) marions

    marions
    ďakujem veľmi pekne, ste ma potešili, lebo som myslela, že sa musí doodvádzať dph do výšky nákupnej ceny. Na sklade máme tovar, ktorý naozaj už nikto nekúpi a stále sa skladuje pre prípad kontroly. Takto ho môžeme predať a vyhodiť. Pekný večer

    certik je offline (nepripojený) certik

    certik
    Prosím poradiť. SRO platiteľ DPH mál na sklade vysoké zásoby tovaru. Tento rok ich predal pod cenu. A teda riadne pod cenu. O rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou chce upraviť základ dane, teda ten rozdiel dať ako nedaňový. Ako to mám urobiť? Môžem cez opravnú položku?
    Len neviem či je to možné v tom istom roku, vytvoriť opravnú položku napríklad vo výške 70% hodnoty tovaru:
    505/196
    a následne pri predaji 196/132 70% + 504/132 30%.
    A potom v DP 505 dať ako pripočítateľnú položku.
    Alebo je to úplná somarina?
    Ďakujem pekne.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    certik Pozri príspevok
    Prosím poradiť. SRO platiteľ DPH mál na sklade vysoké zásoby tovaru. Tento rok ich predal pod cenu. A teda riadne pod cenu. O rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou chce upraviť základ dane, teda ten rozdiel dať ako nedaňový. Ako to mám urobiť? Môžem cez opravnú položku?
    Len neviem či je to možné v tom istom roku, vytvoriť opravnú položku napríklad vo výške 70% hodnoty tovaru:
    505/196
    a následne pri predaji 196/132 70% + 504/132 30%.
    A potom v DP 505 dať ako pripočítateľnú položku.
    Alebo je to úplná somarina?
    Ďakujem pekne.
    ÁNo, je to somarina, nesprávne. Ak neide o predaj medzi spriaznenými osobami, tak nič viac ako predaj neriešiš.

    certik je offline (nepripojený) certik

    certik
    Je to predaj medzi spriaznenými osobami. Sro predáva konateľovi, na jeho živnosť ((((

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.