Zavrieť

Porady

RZZP za 2009 - účtovanie

ahojte,

len si chcem uzrejmiť, do ktorého roka v PÚ zaúčtovať preplatok prípadne nedoplatok zamestnávateľa z RZZP za r. 2009, vzhľadom k tomu že termín vykonania RZZP bol za r. 2009 posunutý na skorší termín do 31.3.2010?!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

    Kristina27
    Odpoveď z DR SR:
    Dobrý deň, na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné: Podľa § 52 ods. 1 opatrenia MF SR č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov sa o dani z príjmov účtuje v závislosti od vecného predpisu, ktorým je zákon o dani z príjmov. Ak sa daň z príjmov vybratá zrážkou považuje za splnenú riadnym vykonaním zrážky dane, účtuje sa ako náklad na účte 591 - Splatná daň z príjmov z bežnej činnosti. Poistné vrátené zdravotnou poisťovňou z ročného zúčtovania poistného na verejné zdravotné poistenie podlieha dani vyberanej zrážkou podľa § 43 ods. 3 písm. j) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o dani z príjmov) a daňová povinnosť daňovníka z tohto príjmu sa od 1.1.2011 podľa § 43 ods. 6 zákona o dani z príjmov vykonaním zrážky dane považuje za splnenú. Predmetné vrátené poistné účtovná jednotka - podnikateľ účtujúci v sústave podvojného účtovníctva zaúčtuje ako storno nákladov na ťarchu účtu 526 - Sociálne náklady fyzickej osoby - podnikateľa. Príjem, pri ktorom je vybratím dane zrážkou podľa § 43 ods. 6 zákona o dani z príjmov daňová povinnosť splnená, daňovník nezahrnie do základu dane v súlade s § 17 ods. 3 zákona o dani z príjmov (prostredníctvom riadku 43 daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby typ B). Ing. Mária Dimitrovová Sekcia metodiky daní DR SR Odbor služieb pre verejnosť Váš dopyt: Dobrý deň, vzhľadom na to, že od 1.1.2011 sa rozumie zrážkou dane daňová povinnosť vysporiadaná a došlo k zmene účtovaniu zrážky dane z KR úrokov na účet 591, prosím o usmernenie, ako účtovať v podvojnom účtovníctve zrážku dane z preplatku RZZP za rok 2010 v účtovnom období 2011. Použijem účet 341 - Daň z príjmu alebo 591 - Splatná daň z príjmov z bežnej činnosti? Preplatok na základe RZZP účtujem: suma mínus 526/336 /ide o SZČO účtujúcu v PÚ/ zrážka dane 19%: 341/336 V daňovom priznaní potom bude tento príjem už zdanený odpočítateľnou položkou? Ďakujem Vám vopred za usmernenie a ostávam s pozdravom. Informácie obsiahnuté v tejto správe elektronickej pošty môžu byť citlivé, a môžu byť predmetom právnych výsad a/alebo chránené autorským zákonom. V prípade, že nie ste cieleným adresátom tejto správy, prosím Vás o okamžité spätné zaslanie správy s upozornením na nevyžiadanú elektronickú poštu a následné vymazanie správy z Vášho systému.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Ak ešte DP nebolo odovzdané, tak by som to účtoval do r. 2009.

    Simiimi je offline (nepripojený) Simiimi

    Simiimi
    platbu poistné do ZP, ktorú szčo zaplatila v 01/10 - zahrniem do sumy preddavky v ročnom zúčtovaní ZP?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Simiimi Pozri príspevok
    platbu poistné do ZP, ktorú szčo zaplatila v 01/10 - zahrniem do sumy preddavky v ročnom zúčtovaní ZP?
    Áno.

    Simiimi je offline (nepripojený) Simiimi

    Simiimi
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Áno.
    ale uvedenú sumu nemôžem dať do DP B ako zaplatené poistné, však?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Simiimi Pozri príspevok
    ale uvedenú sumu nemôžem dať do DP B ako zaplatené poistné, však?
    Tam nie, je to výdavok r. 2010.

    makika30 je offline (nepripojený) makika30

    makika30
    Potrebujem radu ako zaúčtovať RZZP za rok 2008 preplatok u SZČO vedie podvojné účto.Účtujem v roku 2009
    ID preplatok 500,- 336/648 /papier od zdravotnej kde informujú že strhnú daň/
    BU 420,- 221/336
    na 336 mi zostane vysieť suma dane.Kde robím chybu?
    dakujem za rady

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    makika30 Pozri príspevok
    Potrebujem radu ako zaúčtovať RZZP za rok 2008 preplatok u SZČO vedie podvojné účto.Účtujem v roku 2009
    ID preplatok 500,- 336/648 /papier od zdravotnej kde informujú že strhnú daň/
    BU 420,- 221/336
    na 336 mi zostane vysieť suma dane.Kde robím chybu?
    dakujem za rady
    nezaúčtovala si daň

    makika30 je offline (nepripojený) makika30

    makika30
    takto? sorry mne to nejak nemyslí
    500 336/648
    80 341/336
    420 221/336
    a čo tá 341? to si uplatním v daňovom

    nemohla by som to spraviť bez bez dane 420 336/648
    420 221/336?
    dik

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    makika30 Pozri príspevok
    takto? sorry mne to nejak nemyslí
    500 336/648
    80 341/336
    420 221/336
    a čo tá 341? to si uplatním v daňovom

    nemohla by som to spraviť bez bez dane 420 336/648
    420 221/336?
    dik
    Máš doklad o zrazenej dani, tak prečo ju chceš darovať niekomu...

    Simi01 je offline (nepripojený) Simi01

    Simi01
    Ja mám podobný prípad, ale za rok 2009. Ako by ste zaúčtovali preplatok za rok 2009? Môžem znížiť náklady na účte 526 k 31.12.2009, keď bolo začiatkom tohto mesiaca poslané RZZP za rok 2009 a daňové priznanie podávam až teraz ? Alebo ho vysporiadať účtovne až v tomto roku. Ďakujem

    Manilla je offline (nepripojený) Manilla

    žena Manilla
    Dobrý deň, ako zamestnávateľ máme preplatok z RZZP za rok 2009 140 €. Tento preplatok zaúčtujem 336/524 a úhradu zo zdravot.poisťovne 221/336.Firma už nemá zamestnancov. To znamená, že vo výsledovke na konci roka 2009 budem mať na účte 524 mínusovú hodnotu 140 €. Je to v poriadku? Nemala by som to v tomto prípade účtovať na 668? Vie mi niekto poradiť?

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Simi01 Pozri príspevok
    Ja mám podobný prípad, ale za rok 2009. Ako by ste zaúčtovali preplatok za rok 2009? Môžem znížiť náklady na účte 526 k 31.12.2009, keď bolo začiatkom tohto mesiaca poslané RZZP za rok 2009 a daňové priznanie podávam až teraz ? Alebo ho vysporiadať účtovne až v tomto roku. Ďakujem
    Podnikateľ SZČO, ktorý je účtovnou jednotkou musí o preplatku účtovať. Podľa §17 ods. 4 ZoDP súčasťou základu dane je príjem z ktorého sa daň vyberá zrážkou podľa § 43 ak vybraním zrážky nie je splnená daňová povinnosť. V § 43 ods 8 sa uvádza, že daňovník ktorý pri zisťovaní základu dane postupuje podľa §17 až 29, zahrnie príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, do základu dane za to zdaňovacie obdobie, v ktorom došlo k vybraniu dane. To znamená, že preplatok za rok 2009 sa účtuje v sústave PU až v roku 2010 na základe oznámenia zo zdravotnej poisťovne.

    Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

    Kristina27
    preplatok u SZČO z RZZP 2010


    -864,19 526/336
    164,19 341/336
    700 221/336

    neviem, či ten účet 341 v roku 2011 je správny, keďže strhnutím dane je vysporiadaná daňová povinnosť, či tam netreba použiť účet 591 ako pri dani z KR úrokov.

    Vďaka!

    Kristina27 je offline (nepripojený) Kristina27

    Kristina27
    Podala som dopyt na drsr ohľadne predchádzajúceho príspevku. Dúfam, že odpovedia rýchlo, odpoveď potom prilepím .

    suklova je offline (nepripojený) suklova

    suklova
    Poprosím o radu. Kamarát počas roka 2010 pracoval v 1 firme. V polovici roka od firmy odišiel a založil si sroč-ku a zamestnal sa v nej. Tento rok si robil ročné zúčtovanie sám. Za svoju firmu zaslal do ZP oznámenie zamestnávateľa/vyšiel mu preplatok/. Za seba ako fyzickú osobu za ktorú robil RZZP mu celkovo vyšiel nedoplatok. Má o tomto nedoplatku účtovať vo svojej firme/kedže je v nej konateľ/ alebo účtuje iba o preplatku, ktorý mu vyšiel za firmu? Ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.