Zavrieť

Porady

DP pri príjme len z ČR + uplatnenie na manželku a deti

Od 02/09 pracujem v českej frme v Prahe a v roku 2009 som iný príjem nemal. V ČR budem podávať daňové priznanie aby som si tak mohol uplatniť daňovú zľavu na manželku a deti podľa zákonov ČR. Manželka je na materskej a aj s deťmi bývajú v SR, ja dochádzam na "týždňovky". Podľa zmluvy o zabránení dvojitého zdanenia by som teoreticky mal mať stredisko životných záujmov v SR, mám ale aj brata s občianstvom ČR s rodinou žijúceho v Prahe (bývam v jeho byte) a tak by som sa mohol tváriť že mám stredisko životných záujmov aj v ČR a daňovú rezidenciu tak určiť až na základe toho kde sa prevažne zdržiavam, čo je ČR. Potreboval by som poradiť či by takáto úvaha bola obhájiteľná a pokiaľ by som si vybavil český daňový domicil, nemusel by som tak podávať DP v SR. Pokiaľ by som to takto neriešil a teda bol daňovým rezidentom SR, potrebujem poradiť s DP SR. Viem že môžem uplatniť metódu vyňatia príjmov z ČR, tým pádom bude daň nulová (metóda zápočtu mi vychádza horšie keďže daňové zľavy v ČR sú vyššie než tie v SR plynúce z nezdaniteľného základu). Nie je mi ale jasné ako je to s daňovým bonusom na deti. V ČR si ho uplatním (bude vo výške 3x10.760 CZK teda cca 1.221 €), v SR je ale len 3x235,92=707,76€). Mal by som toto zahrnúť do DP? Takto by mi teoreticky vznikol nedoplatok, lebo v ČR je vyšší než v SR. Rozdiel je cez 500€ a v takom prípade by som radšej riešil variantu s daňovým domicilom v ČR. DP v SR by som teraz musel podať s údajmi o zaplatenej dani v ČR ktoré mám od zamestnávateľa, tie sa ale po vysporiadaní DP v ČR zmenia kedže si v ňom uplatním zľavy na manželku a deti, a tak by som mal následne asi teoreticky podať dodatočné DP v SR. V riadnom by som daňový bonus na manželku a deti v ČR nezohľadňoval, to by šlo až v dodatočnom. Keby som sa na dodatočné vykašľal tak by som si teoreticky ulial daňový bonus na deti v oboch krajinách a neviem či by na to niekto prišiel. Drobnosťou ešte je že manželka mala jediný príjem vo výške 162,65 € a to ako autorský honorár ktorý jej nezdanili. Je pravdou že DP podávať nemusí a teda tento príjem nezdaní keďže v súčte jej príjem bol nižší než hranica na podanie DP 2.012,85 €? Ja by som ale tento príjem mal priznať v mojom DP keďže si na ňu uplatňujem nezdaniteľný základ (ak budem podávať DP v SR) resp. daňovú zľavu v DP v ČR. Rád sa dozviem názor niekoho fundovaného na túto sitáciu a ako ju vyriešiť čo najvýhodnejšie bez porušenia zákona? Vopred ďakujem za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    DP pri príjme len z ČR + uplatnenie na manželku a deti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.