Zavrieť

Porady

vrátenie poistného

Zdravotná poisťovňa na základe žiadosti vrátila preplatok poistného 55,17 €. Zároveň časť preplatku použila na kompenzáciu nedoplatku z RZZP za r. 2008 - 115,81 €.
Na moju otázku či bol preplatok zdanený mi pracovníčka odpovedala, že ak to nie je v liste uvedené tak asi nie.

Preplatok vznikol niekedy v r. 2002-2004 keď sa ešte nerobilo RZ, pretože SZČO mal aj príjmy zo závislej činnosti.

Pretože mi poisťovňa nedokáže nejak normálne predložiť výšku predpisu a skutočných odvodov v tom období rozhodla som sa, že celú čiastku t.j. 115,81 + 55,17 dám ako zdaniteľný príjem. A zrazený nedoplatok 115,81 ako výdavok na poistné. Bude to v poriadku?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Emika Pozri príspevok
    Zdravotná poisťovňa na základe žiadosti vrátila preplatok poistného 55,17 €. Zároveň časť preplatku použila na kompenzáciu nedoplatku z RZZP za r. 2008 - 115,81 €.
    Na moju otázku či bol preplatok zdanený mi pracovníčka odpovedala, že ak to nie je v liste uvedené tak asi nie.

    Preplatok vznikol niekedy v r. 2002-2004 keď sa ešte nerobilo RZ, pretože SZČO mal aj príjmy zo závislej činnosti.

    Pretože mi poisťovňa nedokáže nejak normálne predložiť výšku predpisu a skutočných odvodov v tom období rozhodla som sa, že celú čiastku t.j. 115,81 + 55,17 dám ako zdaniteľný príjem. A zrazený nedoplatok 115,81 ako výdavok na poistné. Bude to v poriadku?
    Máte k tomu aspoň nejaké písomné vyrozumenie , že by to slúžilo k zaúčtovaniu položiek ?

    dobrava je offline (nepripojený) dobrava

    dobrava
    Prosím, poradí niekto?
    1. prípad: SZČO vrátili časť poistného zo SP /odviedol poistné za celý mesiac a časť mesiaca bol PN/ na súkromný účet, zaúčtujem to ako POZD, alebo PNZD?
    2.prípad: Manželka na rodič.príspevku, manžel si chce uplatniť nezdanit.časť na manželku. Takisto jej bolo vrátené časť poistného z DNP /zaplatila poistné za celý mesiac a časť bola OČR/. Má si do vlastného príjmu manželky započítať aj toto vrátenie poistného, alebo nie? Ďakujem.

    Emika je offline (nepripojený) Emika

    Emika
    Máte k tomu aspoň nejaké písomné vyrozumenie , že by to slúžilo k zaúčtovaniu položiek ?

    Mám list zo zdravotnej poisťovne "vrátenie poistného - avízo" kde sa hovori, že na základe overenie opodstatnenosti žiadosti vracajú preplatok 55,17 € na účet /aj naozaj prišli :-)/, a kde zároveň oznamujú, že časť preplatku použili na kompenzáciu nedoplatku z RZZP r. 2008 v sume 115,81 €.
    S pozdravom....

    Nedoplatok bol vyrovnaný v súlade s podaným RZZP.

    Ešte dopĺňam, že uplatňujem výdavky percentom.
    Naposledy upravil Emika : 04.03.10 at 14:29

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Emika Pozri príspevok
    Máte k tomu aspoň nejaké písomné vyrozumenie , že by to slúžilo k zaúčtovaniu položiek ?

    Mám list zo zdravotnej poisťovne "vrátenie poistného - avízo" kde sa hovori, že na základe overenie opodstatnenosti žiadosti vracajú preplatok 55,17 € na účet /aj naozaj prišli :-)/, a kde zároveň oznamujú, že časť preplatku použili na kompenzáciu nedoplatku z RZZP r. 2008 v sume 115,81 €.
    S pozdravom....

    Nedoplatok bol vyrovnaný v súlade s podaným RZZP.

    Ešte dopĺňam, že uplatňujem výdavky percentom.
    To znamená ,že si pripočítate k danému percentu výdavkov /neviem či použijete 40% alebo 60%/ + skutočne zaplatené zdravotné a sociálne poistenie + 55,17 - 115,81.

    dobrava je offline (nepripojený) dobrava

    dobrava
    dobrava Pozri príspevok
    Prosím, poradí niekto?
    1. prípad: SZČO vrátili časť poistného zo SP /odviedol poistné za celý mesiac a časť mesiaca bol PN/ na súkromný účet, zaúčtujem to ako POZD, alebo PNZD?
    2.prípad: Manželka na rodič.príspevku, manžel si chce uplatniť nezdanit.časť na manželku. Takisto jej bolo vrátené časť poistného z DNP /zaplatila poistné za celý mesiac a časť bola OČR/. Má si do vlastného príjmu manželky započítať aj toto vrátenie poistného, alebo nie? Ďakujem.
    Prosím mal niekto takýto prípad?

    Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

    Zdenka175
    dobrava Pozri príspevok
    Prosím, poradí niekto?
    1. prípad: SZČO vrátili časť poistného zo SP /odviedol poistné za celý mesiac a časť mesiaca bol PN/ na súkromný účet, zaúčtujem to ako POZD, alebo PNZD?
    2.prípad: Manželka na rodič.príspevku, manžel si chce uplatniť nezdanit.časť na manželku. Takisto jej bolo vrátené časť poistného z DNP /zaplatila poistné za celý mesiac a časť bola OČR/. Má si do vlastného príjmu manželky započítať aj toto vrátenie poistného, alebo nie? Ďakujem.
    čítala som v príspevkoch, že vrátený preplatok sa účtuje ako platby do fondov a znamienkom mínus, aby sa ponižil ten účet.

    ivustek je offline (nepripojený) ivustek

    Iveta ivustek
    1. pôvodnú platbu do fondov si účtovala ako VOZD v členení na fondy. V uzávierkových opreráciách by som tento výdaj ponížila o vrátený preplatok.Teda zaúčtovať mínusom.
    2. ak si manželkine zaplatené poistné odčítala od príjmov, ale vrátili jej preplatok, logicky by sa mal pripočítať k príjmom.

    dobrava je offline (nepripojený) dobrava

    dobrava
    ivustek Pozri príspevok
    1. pôvodnú platbu do fondov si účtovala ako VOZD v členení na fondy. V uzávierkových opreráciách by som tento výdaj ponížila o vrátený preplatok.Teda zaúčtovať mínusom.
    2. ak si manželkine zaplatené poistné odčítala od príjmov, ale vrátili jej preplatok, logicky by sa mal pripočítať k príjmom.
    Neviem, či sa rozumieme.Manželka uhradila poistné za celý mesiac, a časť mesiaca bola na OČR, vtedy platí vylúčenie platenia poistného ... Teda podľa môjho názoru ona akoby zaplatila tie peniaze "navyše", keďže tam odpadá povinnosť platiť poistné, a teda by to boli "peniaze uhradené bez právneho dôvodu", alebo ako sa tomu hovorí, nie? Neviem, či rozmýšľam správne, prosím uveďte ma na správnu mieru, ďakujem.

    ivustek je offline (nepripojený) ivustek

    Iveta ivustek
    Príjem na posúsenie odpoč.položky na manželku sa ráta:
    Celkový príjem mínus skutočne zaplatené odvody.

    Príklad:
    príjem: 2000 €
    Zaplatené ovody: 240 € /ale malo byť o napr:
    20€ menej -a tak jej vrátili preplatok
    20 €, potom v skutočnosti zaplatila
    220€

    Teda - príjem na posúdenie NČ: je 2000-220 a t.j. 1780€


    A to je to isté, ak do príjmu pripočítaš preplatok a odčítaš pôvodne zapl.odvody - 2000+20-240

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.