Zavrieť

Porady

Slovenská živnosť a práca v zahraničí

Dobrý deň, zrejme som moju otázku dala do nesprávnej témy, keďže mi nikto neodpovedá, tak to skúsim ešte raz tu.
Potrebujem poradiť ohľadom živnostníka pracujúceho v zahraničí. Má slovenskú živnosť a pracuje pre poľskú firmu, ktorá ho vysiela do Švajčiarska. Tá firma je registrovaná vo Švajčiarsku. SZČO má s tou firmou uzatvorenú zmluvu o dielo na výkon činnosti. Mňa zaujíma:

Má táto SZČO tiež povinnosť sa registrovať a podať DP vo Švajčiarsku?

Pýtam sa preto, že doteraz to nerobil a príjmy zo zahraničia si priznával na Slovensku, kde má aj trvalý pobyt a miesto podnikania.

Poprosila by som niekoho, kto má s tým skúsenosť, aby mi pomohol. Ďakujem veľmi pekne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Skúsim to ešte raz posunúť vyššie. Nikto s tým nemá skúsenosť? Ďakujem za prípadné názory.

    abcd.kates je offline (nepripojený) abcd.kates

    abcd.kates
    No ja si myslím, že sa nemusí registrovať na DU vo Švajčiarsku. LEN AK BY TAM POBUDOL VIAC AKO 183 DNI V DANOM ROKU. Ak tam bude robiť menej ako tých 183 dní, tak normálne priznáva príjmy na Slovensku.
    ........to je len môj názor, prosím ak sa mýlim dajte vedieť !........

    Viera1000 je offline (nepripojený) Viera1000

    Viera1000
    ako je to so 183 dňami pobytu v zahraničí ak zamestnávateľom je slovenská firma a zamestnanci pracujú v zahraničí

    promont maja je offline (nepripojený) promont maja

    promont maja
    ... tak toto by som ja osobne riešila priamo konzultáciou s daňovým poradcom, nakoľko ide o Švajčiarsko, ktoré nie je členom EÚ.

    Podľa môjho názoru tu ide o otázky v dvoch rovinách: a to v určení daňovej rezidencie, t. j. zdaňovaní celosvetových príjmov dane z príjmu fyzických osôb a v druhom rade možno aj posúdenia registrácie vzhľadom na daň z pridanej hodnoty, hoci stále nevieme o aké konkrétne poskytované služby ide ... či ide napr. o služby poskytované na nehnuteľnosti alebo na hnuteľnom majetku, či ide o služby podľa § 15 či 16 zákona o DPH ..., alebo či poľská spoločnosť je platcom DPH na území Švajčiarska ... či existujú určité limity, ktoré je potrebné splniť, aby vznikla povinnosť registrácie ... či vzniká prenos daňovej povinnosti na túto fyzickú osobu v prípade, ak poľská spoločnosť nie je identifikovaná pre DPH vo Švajčiarsku ... či táto poľská spoločnosť má sídlo, či prevádzkáreň, resp. miesto ekonomickej činnosti na území iba Poľskej republiky a atď. Ide o množstvo otázok, na ktoré je potrebné poznať odpoveď, a nakoniec to možno nebude až také zlé ... ale je aj tu na porade množstvo tém zaoberajúcich sa témou Švajčiarsko ... len podotýkam, že od 1. 1. 2010 je platná novela zákona o DPH, ktorá sa týka práve služieb ...
    Naposledy upravil promont maja : 17.06.10 at 07:40

    Slovenská živnosť a práca v zahraničí

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.