Zavrieť

Porady

Liečenie + materská dovolenka

Milí poraďáci,

dnes mám pre Vás tažšiu otázku, ale zatial ste mi vo všetkom poradili veľmi, veľmi dobre. Tak možno sa niekto nájde....Takze moja otázka:
Momentálne som na materskej dovolenke s 2,5 ročným dieťatom. Poisťovna mi odsúhlasila liečenie po operácii typ A - teda plne hradený poisťovňou.

Samozrejme tu vzniká problém, co s mojim dieťatom. Nemá niekto skúsenosť s tým, ci neexistuje moznost vziať dieťa do kúpelov so sebou? Alebo druhá, lepšia možnosť.... Nevie mi niekto povedať, či by som na tento čas cca 3 týždne, mohla umiestniť dieťa do materskej škôlky - po dohode s MŠ - bez toho, aby som prišla o rodičovský príspevok /materskú/ ? Je to dosť veľký problém, lebo ked s ním zostane celé dni doma manzel /zivnostník/ zostaneme v podstate mesiac bez prímu.
Vopred ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Daniela52 Pozri príspevok
    Milí poraďáci,

    dnes mám pre Vás tažšiu otázku, ale zatial ste mi vo všetkom poradili veľmi, veľmi dobre. Tak možno sa niekto nájde....Takze moja otázka:
    Momentálne som na materskej dovolenke s 2,5 ročným dieťatom. Poisťovna mi odsúhlasila liečenie po operácii typ A - teda plne hradený poisťovňou.

    Samozrejme tu vzniká problém, co s mojim dieťatom. Nemá niekto skúsenosť s tým, ci neexistuje moznost vziať dieťa do kúpelov so sebou? Alebo druhá, lepšia možnosť.... Nevie mi niekto povedať, či by som na tento čas cca 3 týždne, mohla umiestniť dieťa do materskej škôlky - po dohode s MŠ - bez toho, aby som prišla o rodičovský príspevok /materskú/ ? Je to dosť veľký problém, lebo ked s ním zostane celé dni doma manzel /zivnostník/ zostaneme v podstate mesiac bez prímu.
    Vopred ďakujem
    v nároku na RP problém nevidím, ked aj dieťa pôjde do škôlky. Lebo ak ideš na 3týždne, tak zvyšný 1-2týždne v danom mesiaci splníš všetky podmienky na nárok na RP. A stačí ak podmienky na nárok na RP splníš časť mesiaca, tak máš nárok na celomesačný RP (vid § 5 ods.2 Zákon o RP 571/2009, príp. ak poberáš RP podla staršieho znenia zákona z r.2009, tak § 7 ods.1, z r.2008, podla ktorého pravdepodobne RP poberáš, som nepozerala ktorý je to §, no platilo to tiež). Asi by som však oznámila písomne na UPSVaR, že v čase od xx do xx bude dieťa navštevovať škôlku z dôvodu že budem na liečení. A samozrejme treba doriešiť ako to vlastne so škôlkou bude, či je prijatá a potom bude mať prerušenie dochádzky alebo ako sa to rieši.

    Skôr je problém v dôchodkovom poistení štátom, lebo počas liečenia nesplnaš podmienku riadnej starostlivosti (osobnej), t.j. nemala by si byť podla zákona o sociálnom poistení (ktorý sa v definícii riadnej starostlivosti odvoláva na zákon o rodič.príspevku) dôch.poistená štátom počas doby liečenia, kedy sa o dieťa riadne (osobne) nestaráš. V zákone sú výnimky (§ 3 ods.4 Zákon o rodič.príspevku č. 571/2009), kedy je riadna starostlivost splnená aj v prípade, ked nie je zabezpečená osobne, napr. ak by bolo dieťa zo zdravot.dôvodou v ústavnej starostlivosti/nemocnici, v takom prípade je podmienka splnená. No nie je vo výnimkach prípad, ak je mamička v nemocnici. Lebo teraz robia v SP bububu aj mamičkám čo pracujú na dohodu a počas práce na dohodu sa o dieťa stará napr. otec a žiadajú odhlášky od mamičiek. T.j. je na tebe, či dáš odhlášku, a hlavne ak pôjde do škôlky. Príp. skús napísať otázku mailom na soc.poisťovnu.
    Naposledy upravil brčko : 07.03.10 at 21:14
    Velmi pekne dakujem za rýchlu odpoved. Asi to skusim, dat otazku E-mailom na soc. poistovnu. Osobne tam ist nechcem. /Nie je dobre pichat do osieho hniezda Okrem toho mi pri poslednej navsteve pred par rokmi podali uplne mylne informacie ohladom pripoistena, na zaklade coho som prisla o dost vela peniazkov. Tak ak ma predsa este niekto s niecim takymto skusenost, napiste, prosim. Dakujem.

    Liečenie + materská dovolenka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.