Zavrieť

Porady

Náklady firmy

Ahoj poraďáci, chcem sa spýtať, ako mám zaúčtovať kúpený nábytok do kancelárie v hotovosti. Jeho cena nepresahuje 30000,-sk. Ako to mám zaúčtovať? A kde by som našla ohladne nákladov firmy nejaké info/ čo je a čo nie je náklad?...?
A ešte sa spýtam, je náklad kúpenie kobercov do auta, destilovaná voda......?
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Palino je offline (nepripojený) Palino

    Palino
    Tak ja skúsim. V prvom rade musíš napísať, či účtuješ v jednoduchom, alebo podvojnom účtovníctve.
    Zatiaľ Ti napíšem len to, že nábytok môžeš zaúčtovať priamo do nákladov, keď nepresiahne jeho hodnota 30 000,-- Sk. V PÚ na účet 501xxx / 211xxx.
    Koberčeky do auta aj destilovaná voda idú do nákladov, ak ide o auto v majetku firmy alebo na leasing. Tiež na účet 501xxx.
    To, čo môžeš dať do nákladov z daňového hľadiska si najskôr prečítaj v zákone o dani z príjmov § 2 i) a potom § 19 až 21. Potom možno prídeš na to, čo chceš vedieť a keď nie, tak sa opýtaj.
    Inak my máme z Poradcu publikáciu Daňové výdavky od A do Z v roku 2005 a to by mohla byť pre Teba pomoc.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Môžem Ti odpovedať, ak doplníš: ide o FO alebo PO, teda jednoduché alebo podvojné účtovníctvo, automobil je firemný alebo ak ide o FO (SZČO) - súkromný, ktorý sa používa na podnikateľské účely?

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    perta
    Ahoj poraďáci, chcem sa spýtať, ako mám zaúčtovať kúpený nábytok do kancelárie v hotovosti. Jeho cena nepresahuje 30000,-sk. Ako to mám zaúčtovať? A kde by som našla ohladne nákladov firmy nejaké info/ čo je a čo nie je náklad?...?
    A ešte sa spýtam, je náklad kúpenie kobercov do auta, destilovaná voda......?
    Dakujem
    Vždy uveď či robíš JÚ alebo PÚ, teda či máš výdavky alebo náklady.
    Čo všetko sú daňovo uznané výdavky/náklady najlepšie zistíš zo zákona o dani z príjmov. Keď si to v zákone pozrieš, potom sa pýtaj na konkrétnejšie veci.
    Destil. voda a autokoberce ak sa použili do firemného auta a toto auto sa využíva za účelom alebo v súvislosti s dosiahnutím príjmu, potom je to daňovo uznaný výdavok/náklad.

    perta je offline (nepripojený) perta

    perta
    Sme sro a účtujeme v PU. Auto je firemné. Môžem si uplatniť aj DPH z tej destilovanej vody a kobercov do auta? Dik

    Palino je offline (nepripojený) Palino

    Palino
    perta
    Sme sro a účtujeme v PU. Auto je firemné. Môžem si uplatniť aj DPH z tej destilovanej vody a kobercov do auta? Dik
    Môžeš si uplatniť DPH z tej destilovanej vody a kobercov do auta.

    perta je offline (nepripojený) perta

    perta
    Palino, Ďakujem za rady veľmi si mi pomohol. Dik.Ešte sa chcem spýtať, kde by sa dali kúpiť tie daňové výdavky od A po Z?
    Naposledy upravil perta : 05.10.05 at 11:45

    michaela25 je offline (nepripojený) michaela25

    michaela25
    Chcem sa spýtať, prosím viem že daňové náklady môžu býť len také čo sú určené na dosiahnutie a zabezpečenie príjmov, ale keď firma začala svojú činnosť začiatkom tohto roku a zatiaľ má len výdavky a príjmy bude mať až od tohto štvrťroku a ja podám daňové priznanie DPH III.štvrťrok budem tam mať napr. PHM (pričom knihu jázd vediem,aj cestná daň je zaplatená,aj auto je v majetku) nemôže sa mi stať, že mi to z tej DPH vyhodia s tým že sú tie PHM neprimerane ( asi 3000 - 4000 Sk mesačne)vzhľadom k tomu že príjmy budu až od teraz. Aj preto že tu istu činnosť vykonávali ako FO a vlastne príjmy dobiehaju ešte tam.Je to asi nezmysel , ale nerada by som aby hneď pri prvej daňovej kontrole boli pokuty a príde určite lebo bude nadmerný odpočet

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    perta
    Palino, Ďakujem za rady veľmi si mi pomohol. Dik.Ešte sa chcem spýtať, kde by sa dali kúpiť tie daňové výdavky od A po Z?
    Myslím, že SEPI má niečo také v ponuke. Skús si kuknúť ich stránku.

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    michaela25
    Chcem sa spýtať, prosím viem že daňové náklady môžu býť len také čo sú určené na dosiahnutie a zabezpečenie príjmov, ale keď firma začala svojú činnosť začiatkom tohto roku a zatiaľ má len výdavky a príjmy bude mať až od tohto štvrťroku a ja podám daňové priznanie DPH III.štvrťrok budem tam mať napr. PHM (pričom knihu jázd vediem,aj cestná daň je zaplatená,aj auto je v majetku) nemôže sa mi stať, že mi to z tej DPH vyhodia s tým že sú tie PHM neprimerane ( asi 3000 - 4000 Sk mesačne)vzhľadom k tomu že príjmy budu až od teraz. Aj preto že tu istu činnosť vykonávali ako FO a vlastne príjmy dobiehaju ešte tam.Je to asi nezmysel , ale nerada by som aby hneď pri prvej daňovej kontrole boli pokuty a príde určite lebo bude nadmerný odpočet
    Tak im zdôvodníš, že chodili na rôzne jednania, ktorých výsledkom budú až teraz príjmy. Holt, každý musí nejako začať...

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    michaela25
    nemôže sa mi stať, že mi to z tej DPH vyhodia s tým že sú tie PHM neprimerane ( asi 3000 - 4000 Sk mesačne)vzhľadom k tomu že príjmy budu až od teraz. Aj preto že tu istu činnosť vykonávali ako FO a vlastne príjmy dobiehaju ešte tam.Je to asi nezmysel , ale nerada by som aby hneď pri prvej daňovej kontrole boli pokuty a príde určite lebo bude nadmerný odpočet
    Stať sa to nemôže v prípade, že evidencia jázd preukáže, že sa jednalo o jazdy pre účely firmy. Zaráža ma však skutočnosť, že príjmy poberajú FO ... to znamená, že výdavky, ktoré prináležia FO účtuje PO? To hádam nie?

    michaela25 je offline (nepripojený) michaela25

    michaela25
    Nie jedná sa len o tie PHM ale zbytočne sa stresujem už som dorobila tú DPH a NO nie je ani 2000,- SK

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Pokiaľ na ňom nejazdíte tak nemusíte viesť knihu jázd,v opačnom prípade áno.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Ak sa na aute nejazdi, nedaju sa uplatnit ziadne naklady, t.j. poistky a opravy. Auto musi byt uvedene do prevadzky tym, ze sa na nom jazdi. A v tom pripade treba viest aj knihu jazd.

    zdeniatqo je offline (nepripojený) zdeniatqo

    zdeniatqo
    Ahojte,

    sme zacinajuca sro-cka a mam taku otazocku.... citam zakon o dani z prijmov a spomina sa tam ze je potrebne viest stav tachometra vozidla.... jedna sa len o firemne auto alebo aj ak sa na firemne ucely uziva sukromne?

    a dalsia otazocka...
    je stanovena hranica kolko si mozem uviest v uctovnictve ako naklad firmy? Napr. benzin, mozem vyuctovat aj 5000e ak boli jazdy vramci sluzobnej cesty? alebo je tam nejaky strop? mesacny? rocny?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    zdeniatqo Pozri príspevok
    Ahojte,

    sme zacinajuca sro-cka a mam taku otazocku.... citam zakon o dani z prijmov a spomina sa tam ze je potrebne viest stav tachometra vozidla.... jedna sa len o firemne auto alebo aj ak sa na firemne ucely uziva sukromne?
    pri súkromnom aute sú cesťáky a počet najazdených km, KJ nemá opodstatnenie.

    a dalsia otazocka...
    je stanovena hranica kolko si mozem uviest v uctovnictve ako naklad firmy?.nie je strop, len treba preukázať, prečo, koľko, kedy, načo..... a o tom je KJ
    Napr. benzin, mozem vyuctovat aj 5000e ak boli jazdy vramci sluzobnej cesty? ................ áno
    lebo je tam nejaky strop? mesacny? rocny? ................................nie je
    v texte

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.