Zavrieť

Porady

Daň a paušálne výdavky

Od roku 2008 si živnostník uplatňuje paušálne výdavky. Vedie si evidenciu príjmov v časovom slede, pohľadávok a tiež zaplatených odvodov.

Chcem sa teda opýtať. Do príjmov do daňového priznania za rok 2009 mám zahrnúť faktúry, ktoré vystavil v roku 2009 alebo aj príjem z faktúr vystavených z roku 2008, ktoré mu boli uhradené až v roku 2009?

A tiež sa chcem opýtať aj na odvody, zahŕňajú sa do priznania výmer odvodov za rok 2009 alebo to čo bolo zaplatené v roku 2009 t.j. zahrniem tam za december 2008 a bez decembra 2009, keďže ich platil až v januári 2010?

Dúfam že som to napísala pochopiteľne resp. sa chcem opýtať na to či sa paušálne výdavky vedú v princípe jednoduchého účtovníctva, t.j. kedy mi bolo vyplatené a kedy som zaplatil alebo naopak kedy mi vznikol príjem a výdavok z poistného.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Hansa je offline (nepripojený) Hansa

    Hansa
    - do príjmov zahrnieš všetko čo bolo uhradené od 01.01.2009 do 31.12.2009

    - do výdavkov zahrnieš zaplatené odvody od 01.01.2009 do 31.12.2009

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    barto Pozri príspevok
    Od roku 2008 si živnostník uplatňuje paušálne výdavky. Vedie si evidenciu príjmov v časovom slede, pohľadávok a tiež zaplatených odvodov.

    Chcem sa teda opýtať. Do príjmov do daňového priznania za rok 2009 mám zahrnúť faktúry, ktoré vystavil v roku 2009 alebo aj príjem z faktúr vystavených z roku 2008, ktoré mu boli uhradené až v roku 2009? aj faktúry z roku 2008, ktoré boli uhradené v roku 2009

    A tiež sa chcem opýtať aj na odvody, zahŕňajú sa do priznania výmer odvodov za rok 2009 alebo to čo bolo zaplatené v roku 2009 t.j. zahrniem tam za december 2008 a bez decembra 2009, keďže ich platil až v januári 2010? zahrnieš aj december 2008 zaplatený v 2009 a bez decembra 2009, pretože nebol uhradený v 2009,ale až v r. 2010

    Dúfam že som to napísala pochopiteľne resp. sa chcem opýtať na to či sa paušálne výdavky vedú v princípe jednoduchého účtovníctva, t.j. kedy mi bolo vyplatené a kedy som zaplatil alebo naopak kedy mi vznikol príjem a výdavok z poistného. do paušálu vstupujú príjmy skutočne uhradené v roku 2009 a poistné skutočne uhradené v roku 2009
    Ďakujem
    v texte

    Hansa je offline (nepripojený) Hansa

    Hansa
    barto Pozri príspevok
    Čiže zahrniem poistné za decenber 2008 a nahŕňam december 2009 ?

    - v podstate áno, zrejme si uhrádzal poistné za 12/2008 v januári 2009 a poistné za 12/2009 si uhrádzal v januári 2010 /bude vo výdavkoch roku 2010/

    Blankake je offline (nepripojený) Blankake

    Blankake
    barto Pozri príspevok
    Čiže zahrniem poistné za decenber 2008 a nahŕňam december 2009 ?
    Zahrnieš len to, čo bolo v skutočnosti zaplatené v roku 2009 (teda januárová platbu, ktorá bola za december a posledná bude decembrová platba - za november). Ak bola platba za december 2009 uhradená až v januári 2010, tú už nezahŕňaš do príjmov za r. 2009.

    Daň a paušálne výdavky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.