Zavrieť

Porady

Dve živnosti: SR a ČR; aké odvody?

Dobrý deň,

dúfam, že svoju otázku dávam na správnom mieste. Skôr ako som sa pýtal, hľadal som sám nejaké info, ale vždy to bolo o inom... Pekne by som Vás poprosil o nasledovnú radu k otázke:

Mám živnosť na Slovensku, platím zdravotné, sociálne a samozrejme daním. Prevažne sa zdržiavam v ČR.
Včera som si založil živnosť aj v ČR (trvala na tom firma, ktorá mi je zdrojom hlavného príjmu). Otázka teda je, aké tlačivá a postupy treba urobiť, aby som neplatil 2x sociálne a 2x zdravotné?

Vopred ďakujem za odpovede, prípadne za zdroje informácií.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    samod je offline (nepripojený) samod

    samod
    Ja len dodám, že uplatniteľná legislatíva ja táto

    Do 30.4.2010 sa aplikovalo priamo Nariadenie rady (EHS) č. 1408/71 zo 14. júna 1971 o uplatňovaní systémov sociálneho zabezpečenia na zamestnancov a ich rodiny, ktorí sa pohybujú v rámci spoločenstva a vykonávacie nariadenie - Nariadenie Rady (EHS) č. 574/72 z 21. marca 1972, ktorým sa stanovuje postup na vykonávanie nariadenia (EHS) č. 1408/71 o uplatňovaní systémov sociálneho zabezpečenia na zamestnancov a ich rodiny, ktorí sa pohybujú rámci spoločenstva

    Od 1.5. 2010 ( vrátane ) vstúpili do účinnosti
    - Nariadennie Európskeho parlamentu a Rady ( ES ) č. 883/2004 koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia
    - Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady ( ES ) č. č. 987/2009 zo 16. septembra 2009,ktorým sa stanovuje postup vykonávania nariadenia (ES) č. 883/2004 o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia

    Príslušná legislatíva je dostupná v systéme Eur - Lex

    http://eur-lex.europa.eu/sk/tools/about.htm
    MAM ODPOVED:
    Vyriesil som si to sam Siel som na socialnu poistovnu v CR a prihlasil som sa. Socialna poistovna mi dala po dvoch mesiacoch formular E101. S formularom E101 som sa prihlasil k zdravotnemu poisteniu v CR a zdravotna poistovna mi dala k E101 dali - E104. Som teda poisteny (socialne a zdravotne) v CR. S formularom E101 sa odhlasim zo socialneho v SR, s formularom E104 sa odhlasim zo zdravotneho v SR. A je to

    Samozrejme: socialne a zdravotne sa bude platit len v jednej krajine - ja som si vybral CR, kedze tu zijem, rovnako mi tu uz prislucha aj platenie dani za obe zivnosti.

    CSCOM je offline (nepripojený) CSCOM

    CSCOM
    to by ma tiež zaujímalo, je to presne to čo riešim a zvažujem, tak isto prosím o radu. ďakujem
    My sme mali podobny problem manžel podnikal v Rakusku a aj na Slovensku
    a v VŠZP nam povedali že sa musi platit aj tu aj tam a pozor na to že europsky preukaz plati len pri dovolenkach atd a nie pri pracovnej činnosti takže sa treba zaregistrovat aj tam aj tu a platit tiež. Ale treba si to radšej ešte overiť Manžel platil všetky odvody aj v Rakusku aj na Slovensku

    CSCOM je offline (nepripojený) CSCOM

    CSCOM
    to je super, ďakujem za príspevok, tiež to tak urobím...ak už to máte za sebov, môžte ešte popísať, čo na to slovenské úrady...či mali nejaký problém, alebo nie, a čo na to účtovníčka, ktorá Vám robí účto slovenského ŽL

    Dve živnosti: SR a ČR; aké odvody?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.