Zavrieť

Porady

auto-prevod do podnikania

Začínam podnikať a chcem sa opýtať akým spôsobom sa dá z môjho súkromného auta urobiť firemné. Akým spôsobom môžem vložiť auto do firmy. Jedná sa mi o to, aby som mohla vykazovať phm, opravy,cestnú daň a iné.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Fany je offline (nepripojený) Fany

    Fany
    Jednoducho ho vlož do knihy hmotného majetku ako preradenie z osobného úžívania. Ak si ho kúpila napr. pred 2 rokmi, dáš tam cenu nákupu mínus odpisy akoby si ich uplatňovala doteraz, teda - odpisy za 2 roky. V tej cene ho dáš do knihy a môžeš ďalej odpisovať ako v 3.roku. Aspoň tak to bolo kedysi, myslím, že to ešte platí. A potom môžeš riadne účtovať PHM, samozrejme musíš si na DÚ prihlásiť daň z motorových vozidiel (bývalá cestná daň)a aj ju zaplatiť. Až potom môžeš uplatňovať ostatné výdavky. Do peň.denníka takto potom vlastne cenu auta neúčtuješ, iba ostatné výdavky a tie do réžie. Ak máš JÚ. A ak si v tech.preukaze uvedená tiež ty, tak tam nič nemeníš. Keď ho už nebudeš chcieť používať v podnikaní, všetko to opačným postupom znovu zmeníš.

    Lienka je offline (nepripojený) Lienka

    Lienka
    Ja sa chcem opýtať presne opačnú situáciu, ak má živnostník auto kúpené na leasing
    v majetku firmy a leasing ukončí - odkupná cena napr.1000,- Sk. Toto auto si chce
    z majetku firmy preradiť do osobného vlastníctva ako to môže urobiť?

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Urobiť záznam o preradení do os.vl., odhlásiť z cest. dane a čakať 5r, kým ho môže predať bez zdaň. príjmu, alebo ho po preradení darovať maželke a tá nech ho predá, jej to do príjmov nepôjde.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    benka
    Urobiť záznam o preradení do os.vl., odhlásiť z cest. dane a čakať 5r, kým ho môže predať bez zdaň. príjmu, alebo ho po preradení darovať maželke a tá nech ho predá, jej to do príjmov nepôjde.
    S tým darovaním manželke by som taký celkom istý nebol, ak nemajú rozdelené BSM. Radšej deťom, rodičom, či kamarátovi.
    Fany
    Jednoducho ho vlož do knihy hmotného majetku ako preradenie z osobného úžívania. Ak si ho kúpila napr. pred 2 rokmi, dáš tam cenu nákupu mínus odpisy akoby si ich uplatňovala doteraz, teda - odpisy za 2 roky. V tej cene ho dáš do knihy a môžeš ďalej odpisovať ako v 3.roku. Aspoň tak to bolo kedysi, myslím, že to ešte platí. A potom môžeš riadne účtovať PHM, samozrejme musíš si na DÚ prihlásiť daň z motorových vozidiel (bývalá cestná daň)a aj ju zaplatiť. Až potom môžeš uplatňovať ostatné výdavky. Do peň.denníka takto potom vlastne cenu auta neúčtuješ, iba ostatné výdavky a tie do réžie. Ak máš JÚ. A ak si v tech.preukaze uvedená tiež ty, tak tam nič nemeníš. Keď ho už nebudeš chcieť používať v podnikaní, všetko to opačným postupom znovu zmeníš.
    Čo keď je to auto evidované na manžela, musím ísť urobiť aj prepis. Poistka je tiež na
    manžela.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Lesingerová
    Čo keď je to auto evidované na manžela, musím ísť urobiť aj prepis. Poistka je tiež na
    manžela.
    Je rozdelený spoločný majetok manželov? (BSM)

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    Lesingerová
    Čo keď je to auto evidované na manžela, musím ísť urobiť aj prepis. Poistka je tiež na
    manžela.
    Nemusíš, ak je to spoločný majetok.

    EFA je offline (nepripojený) EFA

    EFA
    Je nutné u živnostníka (JU) pri preradení auta do firmy robiť aj zmenu v tech. preukaze (zmena rod. čísla na IČO)? Stretol sa niekto s tým, že ak zostalo rod. číslo, tak boli nejaké problémy?

    EFA je offline (nepripojený) EFA

    EFA
    EFA
    Je nutné u živnostníka (JU) pri preradení auta do firmy robiť aj zmenu v tech. preukaze (zmena rod. čísla na IČO)? Stretol sa niekto s tým, že ak zostalo rod. číslo, tak boli nejaké problémy?
    Ako to riešite v praxi? Robíte zmenu v TP?

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Ak sa jedná o FO - tak nemusíš robiť žiadnu zmenu, riadiš sa zákonom o Dani z príjmu § 2 odst. m)

    Radana je offline (nepripojený) Radana

    Radana
    Lienka
    Ja sa chcem opýtať presne opačnú situáciu, ak má živnostník auto kúpené na leasing
    v majetku firmy a leasing ukončí - odkupná cena napr.1000,- Sk. Toto auto si chce
    z majetku firmy preradiť do osobného vlastníctva ako to môže urobiť?
    Pýtala som sa na DÚ a dostala som túto odpoveď: v prípade preradenia MV z firmy do osobného vlastníctva stačí urobiť vyradenie na karte hmotného majetku z dôvodu preradenia do osobného vlastníctva. V technickom preukaze netreba zaevidovať zmenu u policajtov.

    Radana je offline (nepripojený) Radana

    Radana
    Pýtala som sa na DÚ a dostala som túto odpoveď: v prípade preradenia MV z firmy do osobného vlastníctva stačí urobiť vyradenie na karte hmotného majetku z dôvodu preradenia do osobného vlastníctva. V technickom preukaze netreba zaevidovať zmenu u policajtov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.