Zavrieť

Porady

Náklady budúcich období

Je potrebné na konci roka rozpočítať úrok z bankového úveru na úrok za bežné obdobie a náklady budúcich období? Splátka úveru je napr. 13.12.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    Kacenka Pozri príspevok
    Dobrý deň, k 31.12.2009 som účtovala výdavky budúcich období - odmeny zamestnancom za rok 2009 na účty 521/383, ktoré boli vyplatené v marci 2010. Je to daňový výdavok roku 2009? Ďakujem
    Sme v téme náklady budúcich období. Výdavky budúcich období s nimi nemajú nič spoločné - sú to totiž náklady bežného obdobia, ktoré sú vyplatené v niektorom budúcom období.

    Účtovanie 521/383 nemá opodstatnenie.
    Ak došlo k priznaniu odmeny podľa stanovených kritérií k 31.12., tak sa predpis účtuje 521/331. Ak sa odmena priznáva neskoršie na základe hodnotiacich kritérií, ktorých splnenie nebolo možné posúdiť k 31.12. a ktoré je zamestnávateľ povinný vyplatiť, tak sa na ne tvorí rezerva - 521/323.

    Rezervy na odmeny patria medzi ostatné rezervy, ktoré nie sú uznané za daňové výdavky.

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Podľa mňa nie, lebo úrok sa nikdy neplatí dopredu, ako napr. poistné, ale iba dozadu, za uplynulé obdobie. Ak splátkový klendár predpisuje mesačné splátky podľa kalendárnych mesiacov ... a toto bolo za 11/09, so splatnosťou 13.12.09, tak určite nie. To skôr by som sa potom zaoberal splátkou k 13.1.10, tá by mohla byť priechodná v rokoch. Ale myslím, že banky to robia na celé kalendárne mesiace. Bez podrobného preštudovania úverovej zmluvy a splátkového kalendára Ti správnu odpoveď asi nikto nedá, to by skôr vedeli povedať v úverujúcej banke, že za aké obdobie je to úrok ..... a potom podľa toho.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    Bavi Pozri príspevok
    Je potrebné na konci roka rozpočítať úrok z bankového úveru na úrok za bežné obdobie a náklady budúcich období? Splátka úveru je napr. 13.12.
    Ak sa týka dvoch účtovných období, tak áno.
    A vtedy je to jedno, či sa platí dopredu, alebo dozadu - mení sa iba účtovanie cez náklady alebo výdavky budúcich období...
    Účtujem taký úver, ale to už na výpise je aj uvedené - úroky akumulované, nevyúčtované - tie aj keby som nechcel musím niekde zaúčtovať, lebo by mi nesedel úverový účet s bankovým výpisom. Rozdiel sú práve tie akumulované, nevyúčtované úroky. Tieto dávam na 381-tku.

    Kacenka je offline (nepripojený) Kacenka

    Kacenka
    Dobrý deň, k 31.12.2009 som účtovala výdavky budúcich období - odmeny zamestnancom za rok 2009 na účty 521/383, ktoré boli vyplatené v marci 2010. Je to daňový výdavok roku 2009? Ďakujem

    Náklady budúcich období

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.