Zavrieť

Porady

výdavky pred založením živnostenského listu

Dobrý den, prosím o radu a posúdenie nasledovnej situácie a zaroven aj vopred velmi pekne dakujem.

Od januára 2005 som pracovala pre spoločnost Allianz v poistovaní . dostala som za kazdú uzatvorenú zmluvu určitú sumu. bolo to vyplatene na dohodu bez akychkolvek odvodov a dane. k 1.10 som si založila živnost, kde je predmetom podnikania táto činnost v poistovníctve. možem si spatne uplatnit nejake vydavky za sprostredkovanie, naftu.... za obdobie, ked som este nebola zivnostník? teda konkretne za mesiace od 01-10 /05 si mozem napísat cestovné príkazy a spotrebu PHM do nákladov? alebo sú to iba náklady od oktobra?

Velmi pekne dakujem za odpoved
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    inngrid je offline (nepripojený) inngrid

    inngrid
    Ahoj Dadia,

    predpokladam ze sa pytas ci to phm-ko ktore si chces vypocitat je tvoj zriadovaci vydavok ktory by si si mohla dat ako vydavok ovplyvnujuci zaklad dane. Podla mojho nazoru nie. Vydavky ktore si mala pred podnikanim a chces si ich dat do vydavkov su len vydavky tie ktore ti sluzia na zalozenie podnikania napriklad kolky na Ziv. list, dajme tomu aj nejake to skolenie pred zivnostenskym listom ak by si mala skolenie na poistovnictvo ale urcite nie phm-ko. podla mna




    inngrid

    kikoza je offline (nepripojený) kikoza

    kikoza
    Neviem, či Ti poradím správne,ale môj názor je takýto:výdavky,ktoré si mala pri sprostredkovaní poistenia pred živnosťou nie sú daňový náklad v živnosti,pretože vtedy si mala dohodu. Do výdavkov, ktoré boli pred živnosťou/tzv.zriaďovacie výdavky/ si môžeš uplatniť kolky,kopírovanie,poplatky a iné výdavky,ktoré súvisia so živnosťou.Keď si budeš robiť daňové priznanie nezabudni pridať príjem z dohody s poisťovňou Allianz./dostaneš od nich doklad o príjme.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    dadia1
    Dobrý den, prosím o radu a posúdenie nasledovnej situácie a zaroven aj vopred velmi pekne dakujem.

    Od januára 2005 som pracovala pre spoločnost Allianz v poistovaní . dostala som za kazdú uzatvorenú zmluvu určitú sumu. bolo to vyplatene na dohodu bez akychkolvek odvodov a dane. k 1.10 som si založila živnost, kde je predmetom podnikania táto činnost v poistovníctve. možem si spatne uplatnit nejake vydavky za sprostredkovanie, naftu.... za obdobie, ked som este nebola zivnostník? teda konkretne za mesiace od 01-10 /05 si mozem napísat cestovné príkazy a spotrebu PHM do nákladov? alebo sú to iba náklady od oktobra?

    Velmi pekne dakujem za odpoved
    Protiotázka ... potrebuje sprostredkovateľ poistenia živnosť? Uvádzate, že ste mali vyplatenú odmenu na dohodu bez odvodov a dane. Na základe toho predpokladám, že to nebola dohoda (teda v zmysle Zákonníka práce) ... ale odmena v zmysle zmluvy s poisťovňou a teda, že ste začali poberať príjmy z inej samostatnej zárobkovej činnosti a boli ste povinná registrovať sa na DÚ podľa § 31 Zákona o správe daní a poplatkov.

    Dostávame sa do úplne inej roviny.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    V zmysle uvádzaného sa stávate daňovým subjektom, vaše výdavky súvisia s dosahovaným príjmom a nejedná sa o výdavky pred zahájením podnikania.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Sprostredkovatelia poistenia už zase dostávajú ŽListy? Alebo je to typický príklad fungovania " od dverí po dvere " ?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Johanka
    Sprostredkovatelia poistenia už zase dostávajú ŽListy? Alebo je to typický príklad fungovania " od dverí po dvere " ?
    V tomto prípade si myslím, že je to stále neznalosť osôb zaoberajúcich sa touto problematikou a častokrát nesprávne inštrukcie od poisťovní, ktoré si myslia, že jediný spôsob ako sa dostať k "IČO" je pridelenie živnostenského listu. Také sú moje skúsenosti.

    výdavky pred založením živnostenského listu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.