Zavrieť

Porady

RZZP typ B vs výpis z DP pre SP - úvaha

Pri vyplňovaní RZZP pre môjho klienta (čisté szčo, len príjmy podľa §6 ods. 2) som narazil na jednu vec, ktorá mi nejde do hlavy:

Pri RZZP typ B sa uvádza na r. 27 základ dane FO podľa osobitného predpisu. Tu uvádzam základ dane z daňového priznania z riadku 69. Zatiaľ mi je všetko jasné. Ale ak szčo si uplatňuje stratu z minulých rokov, potom r.69 sa nerovná príjem - výdaj, ale zisk znížený o pomernú časť straty.

A do výpisu z DP pre soc.poist. sa uvádza základ dane na riadku č. 59 daňového priznania. Teda čiastkový základ dane podľa §6.

A tu mi vzniká nezrovnalosť, lebo kým v RZZP budem uvádzať napr. základ dane 770 eur, vo výpise pre SP uvediem 9770 eur ako čiastk.zákl.dane. Rozdiel mi robí uplatnená strata.

Neviem či uvažujem správne, alebo je to len z prepracovanosti. Alebo si zle vysvetlujem riadok 27 v RZZP, a tam tak isto by som mal uvádzať čistkový základ dane z riadku 59 DP?

Za reakcie ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Zuzka Pozri príspevok
    Ja som toho názoru, že tam treba dať ČZD z r. 59.
    Tlačivo vyžaduje základ dane podľa osobitného predpisu. Ten osobitný predpis je zákon o dani z príjmov. A na riadku č. 59 mám len čiastkový základ dane, a nie základ dane. A podľa zákona o DzP pre szčo je základ dane na r. 69 (samozrejme stále hovoríme o čistom szčo).

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Ďakujem.... doštudoval som.... moje "okná" v tejto problematike.

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Pán Mihál, páči sa mi ten príspevok a logicky by to tak aj malo byť. Ale ja som si naivne myslela, že ročným zúčtovaním zdravotného poistenia by mal byť ten daný rok vysporiadaný. No podľa mojich skúseností minimálne s dvomi poisťovňami sa mi stáva napr. toto:
    poistenec mal za rok 2008 nedoplatok 100 EUR. V roku 2009 si poctivo platí všetky mesačné platby, len tých 100 eur akosi nezaplatil. No a pri odovzdaní rzzp za rok 2009 zistím, že poisťovňa mu tie platby roku 2009 posunie na nedoplatky z roku 2008 a som zase v háji. Uvádzanie špecifických symbolov pri platbách je pre mnohých klientov absolútne neznámy pojem.

    mona091 je offline (nepripojený) mona091

    mona091
    abel Pozri príspevok
    Pán Mihál, páči sa mi ten príspevok a logicky by to tak aj malo byť. Ale ja som si naivne myslela, že ročným zúčtovaním zdravotného poistenia by mal byť ten daný rok vysporiadaný. No podľa mojich skúseností minimálne s dvomi poisťovňami sa mi stáva napr. toto:
    poistenec mal za rok 2008 nedoplatok 100 EUR. V roku 2009 si poctivo platí všetky mesačné platby, len tých 100 eur akosi nezaplatil. No a pri odovzdaní rzzp za rok 2009 zistím, že poisťovňa mu tie platby roku 2009 posunie na nedoplatky z roku 2008 a som zase v háji. Uvádzanie špecifických symbolov pri platbách je pre mnohých klientov absolútne neznámy pojem.

    presne taka je aj moja osobna skusenost:
    niekolkokrat som bola vyzyvana za nedoplatky, po dokladovani boli z toho preplatky, potom zase nedoplatky,
    az to skoncilo uplnym presetrenim od roku 1995, kedy zase ziadaju zdokladovat 1995-1998, inac mi vyrubia nedoplatok, ktory posuvali spatne od roku 2008, kedy mi zazracne vznikali nedoplatky, uz som z toho jelen

    RZZP typ B vs výpis z DP pre SP - úvaha

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.