Zavrieť

Porady

SZČO v JU

Ahojte podaďáci,
zúfalo sa pokúšam získať informácie o možnosti uplatnenia výdavkov za náklady na plyn, vodu, elektriku a daň z nehnuteľnosti. Miesto podnikania a aj prácu vykonávam v RD kde žijem aj so svojou manželkou. Poraďte mi, ako môžem aspoň čiastočne zahrnúť do nákladov uvedené položky.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

    ? ego.mc
    Ak máš miesto podnikania vyňaté z bytového fondu, tak si myslím, že pomernú časť nákladov na energiu by si mohol uplatniť.
    Daň z nehnuteľnosti sa za taký priestor platí zvlášť.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    V tomto pokyne sa o tom dočítate .
    http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr...jmami-6-a.html

    Vorim je offline (nepripojený) Vorim

    Vorim
    ego.mc Pozri príspevok
    Ak máš miesto podnikania vyňaté z bytového fondu, tak si myslím, že pomernú časť nákladov na energiu by si mohol uplatniť.
    Daň z nehnuteľnosti sa za taký priestor platí zvlášť.
    Vašu snahu oceňujem, ale moc mi nepomohla. Miesto podnikania nemám vyňatý z bytového fondu. Na podnikanie využívam jednu miestnosť - pracovňu. Včetky uvedené druhy energii spotrebúvam. Keby som mal inde prenajatú kanceláriu musel by som platiť prenájom aj služby. Ako môžem rozúčtovať mesačné inkasné platby za energiu, vodu a plyn a akým pomerom. Mám napr. vychádzať z m2 podlahovej plochy? Za pomoc ďakuje Vorim.

    ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

    ? ego.mc
    Ak si prečítate príspevok od Zity, tak zistíte, že ak aj nemáte priestor vyňatý z bytového fondu, ale máte tento priestor zaradený do OM, môžete si uplatniť výdavky súvisiace s ním.
    V akom pomere, to záleží od konkrétnej situácii, môže to byť napr. aj podľa podlahovej plochy.
    V každom prípade, stanovil by som si tento pomer v internej smernici.

    Vorim je offline (nepripojený) Vorim

    Vorim
    Ďakujem pekne za rady, lenže ako mám jednu miestnosť z RD zaradiť v jednoduchom účtovníctve do OM? To naozaj neexistuje jednoduchšie riešenie ako si uplatniť, rezp. zaradiť časť nákladov do prevádzkovej réžie za energie /elektika, voda, plyn/? Niektorí účtovníci tvrdia, že používajú paušál /napr.30%/ a niektorí zas pomer podlahovej plochy miestností vrátane spoločných častí. Neviem sa rozhodnúť, tak som chcel poznať názor naslovovzatých odborníkov. A tých je na porade nesmierne veľa :-) Vorim

    Blankake je offline (nepripojený) Blankake

    Blankake
    Vorim Pozri príspevok
    Ďakujem pekne za rady, lenže ako mám jednu miestnosť z RD zaradiť v jednoduchom účtovníctve do OM? To naozaj neexistuje jednoduchšie riešenie ako si uplatniť, rezp. zaradiť časť nákladov do prevádzkovej réžie za energie /elektika, voda, plyn/? Niektorí účtovníci tvrdia, že používajú paušál /napr.30%/ a niektorí zas pomer podlahovej plochy miestností vrátane spoločných častí. Neviem sa rozhodnúť, tak som chcel poznať názor naslovovzatých odborníkov. A tých je na porade nesmierne veľa :-) Vorim
    Keď nebude tá miestnosť v obchodnom majetku, tak sa používa percentuálny výpočet. V prípade elektriny je to dosť jednoduché - podľa príkonu jednotlivých elektrických zariadení, ktoré sa používajú na dosiahnutie príjmov (PC, tlačiareň, žiarovky...). Plyn a vodu - ak by sa dalo nejako sledovaním (mesiac-dva) zistiť, koľko približne ide na podnikanie...

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Vorim Pozri príspevok
    Ďakujem pekne za rady, lenže ako mám jednu miestnosť z RD zaradiť v jednoduchom účtovníctve do OM? To naozaj neexistuje jednoduchšie riešenie ako si uplatniť, rezp. zaradiť časť nákladov do prevádzkovej réžie za energie /elektika, voda, plyn/? Niektorí účtovníci tvrdia, že používajú paušál /napr.30%/ a niektorí zas pomer podlahovej plochy miestností vrátane spoločných častí. Neviem sa rozhodnúť, tak som chcel poznať názor naslovovzatých odborníkov. A tých je na porade nesmierne veľa :-) Vorim
    Myslím že nedostanete takú odpoveď ako očakávate . Jednoducho si sám musíte určiť koľko energíí miniete pre svoje podnikanie . Aj to nie ste u konca, nakoľko pri daňovej kontrole musíte dokázať a argumentovať , že energie boli spotrebované za účelom podnikania .
    Preto je najlepšie /viem že sa to v každom prípade nedá / odčleniť priestor a mať vlastné merače . Vtedy problém nie je . Ale zbytočne tu budeme písať, že môžete uplatniť takú a takú čiastku v % , keď je to fakt diskutabilné zo strany DU.Môžu s tým súhlasiť,aj nemusia,môžu znížiť uplatnené energie aj nemusia .Takže stále ,aj keď ako budete počítať , tak kontrola ukáže či to bolo správne,alebo nie .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.