Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky - zdravodné

Ahojte, potrebovala by som poradiť, či zdravotné poistenie za december 2009 zaplatené v januári 2010 vo výške 41,37 Eur sa započítavajú ešte do výdavkov v roku 2009?
Daňovník si uplatňuje paušálne výdavky a pri príjmoch sa uvádza suma zaplateného poistného. Započítava sa k tomu aj toto poistné zaplatené až v januári 2010?
A ešte jedna prosba - nemocenské SZČO - nepočíta do príjmu?
ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    Robím daňové priznanie, uplatňujem výdavky vo výške 40%, a teraz som v rozpakoch. Podnikateľovi soc.poisťovňa vrátila preplatok vo výške 491,66 €. Tento preplatok dám do príjmov, ktoré spočítam s príjmami zo živnosti a vypočítam 40% výdavkov, alebo dám ako storno platba do fondov - soc.poist. V oboch prípadoch vychádza iný základ dane.

    Blankake je offline (nepripojený) Blankake

    Blankake
    Katarina Pozri príspevok
    Robím daňové priznanie, uplatňujem výdavky vo výške 40%, a teraz som v rozpakoch. Podnikateľovi soc.poisťovňa vrátila preplatok vo výške 491,66 €. Tento preplatok dám do príjmov, ktoré spočítam s príjmami zo živnosti a vypočítam 40% výdavkov, alebo dám ako storno platba do fondov - soc.poist. V oboch prípadoch vychádza iný základ dane.
    Pozri tu:

    http://www.porada.sk/1314754-post11.html

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    Ale ja mám vrátený preplatok zo sociálnej poisťovne, je to preplatok na poistnom, ktoré platil aj počas PN.

    Blankake je offline (nepripojený) Blankake

    Blankake
    Katarina Pozri príspevok
    Ale ja mám vrátený preplatok zo sociálnej poisťovne, je to preplatok na poistnom, ktoré platil aj počas PN.
    Jáj, prepáč, som zle prečítala...
    Potom ale by si mala zadať otázku do inej témy, lebo v názve je "zdravodné"

    Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

    Zdenka175
    Katarina Pozri príspevok
    Robím daňové priznanie, uplatňujem výdavky vo výške 40%, a teraz som v rozpakoch. Podnikateľovi soc.poisťovňa vrátila preplatok vo výške 491,66 €. Tento preplatok dám do príjmov, ktoré spočítam s príjmami zo živnosti a vypočítam 40% výdavkov, alebo dám ako storno platba do fondov - soc.poist. V oboch prípadoch vychádza iný základ dane.
    Skús pozrieť http://www.porada.sk/t128450-soc-poist-preplatok.html

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    Ďakujem veľmi pekne, ale v tých článkoch sa názory veľmi líšia, ide o to, že správny výpočet základu dane bude mať vplyv aj na výpočet RZZP. Ale ktorý výpočet je správny - neúčtujem uplatňujem výdavky vo výške 40% .

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Katarina Pozri príspevok
    Ale ja mám vrátený preplatok zo sociálnej poisťovne, je to preplatok na poistnom, ktoré platil aj počas PN.
    Katarína pokiaľ platil poistné počas PN v starom roku - nemali ste to dať do nákladov. Bola to platba bez právneho dôvodu.

    Takže následne preplatok by ste nemuseli teraz riešiť, lebo by to bol príjem neovplyvňujúci základ dane.

    Pozn. pokiaľ sa toto všetko udialo v jednom roku nemáš čo riešiť - platbu nedať do nákladov ani príjem do zdanit.príjmov.

    Lucinka23 je offline (nepripojený) Lucinka23

    Lucinka23
    Paušálne výdavky robím po prvýkrát, prosím o skontrolovanie

    Celkové príjmy v roku 2009 3651,60 (všetky faktúry boli uhradené)
    Zdravotné poistenie 482,94 (11dokladov do Apolla, 1 doklad VšZP)
    Sociálne poistenie 651,63 (6 dokladov - posledná platba v júli)

    Výdavky 40 % 1460,64

    Základ dane 1056,39 (3651,60-1460,64-1134,57)

    Nezdaniteľná čiastka 4025,70

    Daň 0,00


    Ďakujem

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Katarina Pozri príspevok
    Ale ja mám vrátený preplatok zo sociálnej poisťovne, je to preplatok na poistnom, ktoré platil aj počas PN.
    Keďže počas PN sa odvody do SP neplatia , tak by som preplatok nezahrnula do príjmov , ale ani platby SP do výdavkov v čase PN .

    Počas PN živnostník nemal platiť odvody vôbec .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.