Zavrieť

Porady

Prestavba - zmena ucelu vyuzivania prenajateho majetku

Ahoj,
podnikatel ma prenajaty priestor, kvoli zmene ucelu vyuzitia spravil rekonstrukciu. Podla zakona o DzP §22 odst.6 pism.d) je tato prerabka technickym zhodnotenim. Aspon takto tomu rozmumiem. Podnikatel si to prerabal sam, ma doklady len na material na prestavbu. Treba vsetky bloky za tento material spocitat a ak je tato suma nad 1700,- EUR tak sa musi suma odpisovat? A kolko sa odpisuje rekonstrukcia?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

    najlepšie spoznať osobne :-) ...viac Lenka1979
    nika.sum Pozri príspevok
    Ahoj,
    podnikatel ma prenajaty priestor, kvoli zmene ucelu vyuzitia spravil rekonstrukciu. Podla zakona o DzP §22 odst.6 pism.d) je tato prerabka technickym zhodnotenim. Aspon takto tomu rozmumiem. Podnikatel si to prerabal sam, ma doklady len na material na prestavbu. Treba vsetky bloky za tento material spocitat a ak je tato suma nad 1700,- EUR tak sa musi suma odpisovat? A kolko sa odpisuje rekonstrukcia?

    Treba si najprv pozrieť zmluvu o nájme, či sú stavebné úpravy zmluvne podchytené, ...t. zn.,či prípadné TZ môže odpisovať nájomca. Ak to máte v zmluve urobené, odpisuje sa TZ ako INÝ MAJETOK v tej istej odpisovej skupine ako majetok vlastníka. (ak budova-4 OS: 20 rokov)

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    V zmluve je uvedene ze vsetky upravy znasa najomca na vlastne naklady. Neda sa to nejako obist, ide len o sumu necelych 3300 EUR. Islo o prerabku toalety a upravu priestoru. Je to smiesne aby to odpisoval 20 rokov.

    Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

    najlepšie spoznať osobne :-) ...viac Lenka1979
    nika.sum Pozri príspevok
    V zmluve je uvedene ze vsetky upravy znasa najomca na vlastne naklady. Neda sa to nejako obist, ide len o sumu necelych 3300 EUR. Islo o prerabku toalety a upravu priestoru. Je to smiesne aby to odpisoval 20 rokov.
    Obísť by sa to možno dalo nejakým dodatkom k zmluve, kde by sa tento článok upravil. Ak máte nájom na 20 rokov, budete odpisovať daňovo 20 rokov... ináč sa účtovne odpisuje len počas doby nájmu..potom sa TZ odovzdá odplatne alebo bezodplatne prenajímateľovi-vlastníkovi.

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    Praveze to je dost komplikovane, otec mal prenajaty priestor, ktory prebral po nom jeden kamarat, lenze kedze urady pracuju pomaly, otec ma spisanu zmluvu o zdruzeni. Od 1.1.2010 uz je priestor na toho kamarata, vlastne najomna zmluva. Lenze ten priestor upravovali este v r. 2009, ked este bola zmluva na mojho otca. Toto je len cast nakladov, na ostatne co si robili svojpomocne a vselijako po znamosti doklady nemaju. Zmena ucelu je az od tohoto roku a este im neprebehla kolaudacia. Neviem ako to mam teraz ja riesit. Ked je to takto zlozite, tak potom by sa im oplatilo dat do nakladov len sumu do 1700 EUR.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    nika.sum Pozri príspevok
    Ahoj,
    podnikatel ma prenajaty priestor, kvoli zmene ucelu vyuzitia spravil rekonstrukciu. Podla zakona o DzP §22 odst.6 pism.d) je tato prerabka technickym zhodnotenim. Aspon takto tomu rozmumiem. Podnikatel si to prerabal sam, ma doklady len na material na prestavbu. Treba vsetky bloky za tento material spocitat a ak je tato suma nad 1700,- EUR tak sa musi suma odpisovat? A kolko sa odpisuje rekonstrukcia?

    Pripomínam

    § 17 Zákona o dani z príjmu

    (22) Súčasťou základu dane je aj nepeňažný príjem prenajímateľa, ktorý je vlastníkom prenajatej veci, a to vo výške výdavkov vynaložených nájomcom, po predchádzajúcom písomnom súhlase prenajímateľa, na technické zhodnotenie tejto veci nad rámec povinností dohodnutých v nájomnej zmluve a neuhradených prenajímateľom, a to v zdaňovacom období, v ktorom
    a) bolo technické zhodnotenie uvedené do užívania, ak o hodnotu technického zhodnotenia vlastník zvýšil vstupnú (zostatkovú) cenu tohto majetku,
    b) došlo k skončeniu nájmu; nepeňažný príjem sa určí vo výške zostatkovej ceny, ktorú by malo technické zhodnotenie pri použití rovnomerného odpisovania (§ 27).

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    Zita5 Pozri príspevok
    Pripomínam

    § 17 Zákona o dani z príjmu

    (22) Súčasťou základu dane je aj nepeňažný príjem prenajímateľa, ktorý je vlastníkom prenajatej veci, a to vo výške výdavkov vynaložených nájomcom, po predchádzajúcom písomnom súhlase prenajímateľa, na technické zhodnotenie tejto veci nad rámec povinností dohodnutých v nájomnej zmluve a neuhradených prenajímateľom, a to v zdaňovacom období, v ktorom
    a) bolo technické zhodnotenie uvedené do užívania, ak o hodnotu technického zhodnotenia vlastník zvýšil vstupnú (zostatkovú) cenu tohto majetku,
    b) došlo k skončeniu nájmu; nepeňažný príjem sa určí vo výške zostatkovej ceny, ktorú by malo technické zhodnotenie pri použití rovnomerného odpisovania (§ 27).
    Neviem ci som to spravne pochopila, ale ked by technicke zhodnotenie nepresiahlo sumu 1700 EUR, islo by cele do nakladov, pri ukonceni zmluvy by sa nic neodpisovalo. Otec mal v zmluve, ze pri ukonceni zmluvy by mal priestor odovzdat v povodnom stave ak sa s prenajimatelom nedohodne inak. Pri ukonceni od neho nic nepozadovali, pokracovalo sa v najme po prepisani najomnej zmluvy na druheho ucastnika zdruzenia, v zmluve uz by mala byt zachytena aj zmena vyuzitia. Ide o priestor, ktory ma urcite viac ako 30 rokov.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Zita5 Pozri príspevok
    Pripomínam

    § 17 Zákona o dani z príjmu

    (22) Súčasťou základu dane je aj nepeňažný príjem prenajímateľa, ktorý je vlastníkom prenajatej veci, a to vo výške výdavkov vynaložených nájomcom, po predchádzajúcom písomnom súhlase prenajímateľa, na technické zhodnotenie tejto veci nad rámec povinností dohodnutých v nájomnej zmluve a neuhradených prenajímateľom, a to v zdaňovacom období, v ktorom
    a) bolo technické zhodnotenie uvedené do užívania, ak o hodnotu technického zhodnotenia vlastník zvýšil vstupnú (zostatkovú) cenu tohto majetku,
    b) došlo k skončeniu nájmu; nepeňažný príjem sa určí vo výške zostatkovej ceny, ktorú by malo technické zhodnotenie pri použití rovnomerného odpisovania (§ 27).
    Ešte prikladám čo som zabudla

    pokračovanie znenia ............

    (23) Nepeňažným príjmom prenajímateľa sú aj výdavky vynaložené nájomcom na opravy prenajatého hmotného majetku zahrnuté do daňových výdavkov nájomcu nad rámec povinností nájomcu dohodnutých v nájomnej zmluve.80)

    Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

    najlepšie spoznať osobne :-) ...viac Lenka1979
    nika.sum Pozri príspevok
    to akoze ked si to chcu dat do nakladov, tak si to musi prenajimatel dat do prijmov?

    Prikladám jednu veľmi dobrú tému, ktorá rieši práve túto problematiku. Prečítaj si ju do konca... a budeš v "obraze"..

    Technické zhodnotenie prenajatého majetku ( 1 2 3 ... Posledná strana)

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Je to problém , lebo keď sa tvorí zmluva o podnájme , nie vždy prenajímateľ a nájomca má vedomosti o existencii uvedeného paragrafu .

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    Zita5 Pozri príspevok
    Je to problém , lebo keď sa tvorí zmluva o podnájme , nie vždy prenajímateľ a nájomca má vedomosti o existencii uvedeného paragrafu .
    Dakujem za objasnenie. Moj otec si to prenajal pred nejakymi 17-18 rokmi, ja som im to vtedy neuctovala. Pocas mojho uctovania sa tam ziadne prestavby nerobili. Teraz ked to prebrali po nom, chceli sme vyriesit zmluvou o zdruzeni obdobie kym sa vybavia formality a aby si mohol ten co to ma od 1.1.2010 oficialne na zmluvu o najme nejako premietnut najom a nejake naklady na prestavbu. No nic, upozornila som ich na tento paragraf a na to ze to vlastne robili bez suhlasu vlastnika, a na nasledky ak by to dali do nakladov. Maju sa rozhodnut, ci daju na moju radu, nechat to tak. Kedze v minulom roku neboli prijmy, pretoze prevadzku skolauduju az teraz, tak aj tak budu v strate. Ja len potrebujem dotiahnut do konca r. 2009.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.