Zavrieť

Porady

Oprava ročného zúčtovania preddavkov na daň - nezdaniteľná položka na manžela

Ahojte, v roku 2009 som bola iba zamestnanec, požiadala som zamestnávateľa o zúčtovanie preddavkov na daň z príjmu, ktorý tak urobil a už mi aj vyplatil preplatok. Avšak nenahlásila som, že si chcem uplatniť nezdaniteľnú položku na manžela, ktorý v roku 2009 nepracoval.
Potrebovala by som poradiť:
-treba podať opravné daňové priznanie typu A na DÚ podľa trvalého bydliska?
-treba k tomu nejaké špeciálne doklady o tom, že manžel nemal príjmy?
-ako zapísať do DP vrátený preplatok?

Veľmi ďakujem za akékoľvek info

Lenka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    lenka_bond Pozri príspevok
    Ďakujem za odpovede, ešte to by ma zaujímalo kam zapísať vrátený preplatok. V tlačive taká kolonka vôbec nieje a na daňovom úrade mi pani povedala, že "technicky" kam sa to píše nevie.
    na druhej strane potvrdenie RZD máš - zrazené, ale vrátené - daň
    - daňový bonus
    - zamestnanecká prémia

    VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

    VladoaKatka
    lenka_bond Pozri príspevok
    Ahojte, v roku 2009 som bola iba zamestnanec, požiadala som zamestnávateľa o zúčtovanie preddavkov na daň z príjmu, ktorý tak urobil a už mi aj vyplatil preplatok. Avšak nenahlásila som, že si chcem uplatniť nezdaniteľnú položku na manžela, ktorý v roku 2009 nepracoval.
    Potrebovala by som poradiť:
    -treba podať opravné daňové priznanie typu A na DÚ podľa trvalého bydliska?
    -treba k tomu nejaké špeciálne doklady o tom, že manžel nemal príjmy?
    -ako zapísať do DP vrátený preplatok?

    Veľmi ďakujem za akékoľvek info

    Lenka
    Posúvam túto tému, ... tiež mi doniesli podobný prípad,len s tým rozdielom, že sa jedná o manželku, ktorá sa stará o postihnuté dieťa, poberá opatrovateľský príspevok.

    Ja som toho názoru, že treba podať riadne DP Typ A.
    Prílohy:
    - potvrdenie o ročnom zúčtovaní od zamestnávateľa
    - ešte aké prílohy ???

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    POtvrdenie oRZD dvojstranné, kde na druhej strane sa uvedie skutočnosť, že zamestnávateľ už vyplatil, resp. zrazil výsledok z RZD.

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    POtvrdenie oRZD dvojstranné, kde na druhej strane sa uvedie skutočnosť, že zamestnávateľ už vyplatil, resp. zrazil výsledok z RZD.
    Presne tak, ako píše Zolo. Dnes tiež došla jedna z-kyňa, že zabudla niečo doložiť. Tak som jej to vytlačila, potvrdila a už si ona sama musí podať DP.
    Ďakujem za odpovede, ešte to by ma zaujímalo kam zapísať vrátený preplatok. V tlačive taká kolonka vôbec nieje a na daňovom úrade mi pani povedala, že "technicky" kam sa to píše nevie.
    Ďakujem za pomoc, doplním, že potvrdenie dáva mzdová účtáreň na základe písomnej žiadosti, ak by to ešte niekto potreboval.

    Ale ešte stále jedna otázka. Ako v DP A zapísať, že mi časť preplatku zamestnávateľ vrátil? Napísať sumu preplatku v riadku 65 celú a v osobitných záznamoch to prerátať, alebo zapísať do riadku 65 už sumu po odrátaní vráteného preplatku? ďakujem

    Ingrid G. je offline (nepripojený) Ingrid G.

    Ingrid G.
    Prosím o pomoc s nasledovným prípadom: poberateľ výsluhového dôchodku, oznámil 1.1.09 zamestnávateľovi, že je k 1.1.09 poberatelom výsl.dôchodku. Mzdová účtovníčka mu celý rok 2009 omylom uplatňovala nezdaniteľnú časť (on si túto skutočnosť nevšimol). Pri ročnom zúčtovaní dane toto mzd.účt. zistila a zamestnancovi vysiel obrovský nedoplatok a mal dodatočne upravenú odpočítateľnú položku na 0.
    On teraz priniesol potvrdenie o výške dôchodku - dôchodok mu bol v r.2009 vyplatený v sume 2000 €, takze má nárok aj na nezdaniteľnú časť vo výške rozdielu t.j. 2025,70 €.
    Mzdová účtovníčka mu teraz vydá potvrdenie o vykonanom ročnom zúčtovaní, vo výplate za marec mu zrazí pôvodný nedoplatok v sume cca 764 €!!! a posiela zamestnanca na daňový úrad.
    Ako má zamestnanec postupovať ak si chce uplatniť skutočnosť, že je dôchodca s výškou dôchodku ktorý je nižší ako ročný odpočet? Ako má vyplniť daňové priznanie keď mu už bolo robené ročné zúčtovanie s vysokým nedoplatkom?

    Akým spôsobom má urobiť daňové priznanie? Ďakujem za odpoveď.

    u.erika je offline (nepripojený) u.erika

    matka, babka troch prekrásnych chlapcov ...viac u.erika
    Ingrid G. Pozri príspevok
    Prosím o pomoc s nasledovným prípadom: poberateľ výsluhového dôchodku, oznámil 1.1.09 zamestnávateľovi, že je k 1.1.09 poberatelom výsl.dôchodku. Mzdová účtovníčka mu celý rok 2009 omylom uplatňovala nezdaniteľnú časť (on si túto skutočnosť nevšimol). Pri ročnom zúčtovaní dane toto mzd.účt. zistila a zamestnancovi vysiel obrovský nedoplatok a mal dodatočne upravenú odpočítateľnú položku na 0.
    On teraz priniesol potvrdenie o výške dôchodku - dôchodok mu bol v r.2009 vyplatený v sume 2000 €, takze má nárok aj na nezdaniteľnú časť vo výške rozdielu t.j. 2025,70 €.
    Mzdová účtovníčka mu teraz vydá potvrdenie o vykonanom ročnom zúčtovaní, vo výplate za marec mu zrazí pôvodný nedoplatok v sume cca 764 €!!! a posiela zamestnanca na daňový úrad.
    Ako má zamestnanec postupovať ak si chce uplatniť skutočnosť, že je dôchodca s výškou dôchodku ktorý je nižší ako ročný odpočet? Ako má vyplniť daňové priznanie keď mu už bolo robené ročné zúčtovanie s vysokým nedoplatkom?

    Akým spôsobom má urobiť daňové priznanie? Ďakujem za odpoveď.
    Keď zamestnancovi ste už spravili RZD, a ste to dali do výplat za február, tak by som zamestancovi vydala potvrdenie tak, ako to bolo spravené, obydve strany RZ.
    A on to sám musí vysporiadať v DP podľa RZD a ostatných dokl., kotré musí dať do prílohy /potvrdenie o výške dôchodku/, lebo DP musí podať a nedoplatok zaplatiť do 31.3.2010.
    DP vyplní podľa RZPD ,
    a v odd. III.
    r.28 poznačí "x" - áno
    r.29 - 2000,- Eur
    odd. V
    r.32 - suma z riadku RZD 00
    r.33a - suma z riadku RZD 00 a/
    r.34 - suma z riadku RZD 01
    odd. VI
    r.36 - z riadku DP 34
    r.37 - 2025,70
    r.43 - 2025,70
    r. 44 - r. 36- r.43/2025,70/
    r. 45 - 19% zo sumy z r. 44
    r.54 - sa rovná r.45
    r.62 - 2. strana RZD zrazené z r.16 - keď mal preplatok tak mínusom r.17
    r.64 - daň na úhradu - bolo by dobré vedieť presné sumy, --- čo znamená pôvodný nedoplatok 764,- €???

    To je mô názor, ale počkajte ešte na ostatné ....

    Olga65 je offline (nepripojený) Olga65

    Olga65
    Ahojte poraďáci,
    Vrátim sa k téme ktorá sa akosi nedokončila - ako mám zapísať vrátený preplatok z ročného zúčtovania dane do daňového priznania typ A. Ja so to spravila takto-opravné DP a preplatok na dani v celej sume zo všetkých potvrdení som dala do riadku 65, a uviedla som v v oddieli IX. - osobitné záznamy daňovníka, že daňový preplatok r. 65 mínus vyplatená suma z RZD v sume xy. Zostávajúci preplatok na dani je xx. Vyplatenú časť preplatku z RZD od zamestnávateľa prikladám v kópii. Prosím poraďte mi či je to správne, alebo napíšte ako by ste to riešili vy.
    ďakujem za skorú odpoveď

    Oprava ročného zúčtovania preddavkov na daň - nezdaniteľná položka na manžela

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.