Zavrieť

Porady

Odpisy za rok 2009

Dobrý deň poraďáci,
mám takú otázku,robím daňové priznanie a daňovníkovi
vyšla za rok 2009 strata - 500 Eur a to ešte nemá zaúčtované
odpisy za auto ,ktore sú okolo 2500 Eur. Má význam ich zaúčtovať
a zvyšovať stratu alebo je lepšie prerušenie odpisov.
Účtujeme v JÚ.Ak odpisy preruším ,musím písať int.doklad o prerušení?

Ak odpisy zaúčtujem ako dlho možem umorovať stratu v JÚ ?

Ďakujem. Gabi
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    Ak má stratu za rok 2009,opisy by som prerušila,pretože ak bude mať v roku 2010 zisk,tak môžem odpísať stratu z roku 2009 aj odpisy sa mi presunú,nevidím význam uplatnenia za rok 2009,nakoľko príde o ne v ďaľšom roku.Prerušenie odpisov sa zapíše na karte majetku,strata sa dá umoriť jednorazovo alebo počas 5 rokov.
    Novelou od 1.1.2010 počas najviac 7 zdaň.období

    Kajula je offline (nepripojený) Kajula

    Kajula
    Prosím Vás, ako dlho môžu byť odpisy prerušené? Mala som prerušené odpisy r. 2008 a tento rok takisto nepotrebujem zvyšovať náklady odpismi. Môžem ich prerušiť aj r.2009, napriek tomu, že sa stroje používajú a uplatňovali sme si na nich náklady?

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    § 22 ZDP
    (9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť. Daňovník, s výnimkou daňovníka, ktorý uplatňuje úľavu na dani podľa § 30a, je povinný prerušiť uplatňovanie odpisov hmotného majetku v tom zdaňovacom období, v ktorom nedôjde k predĺženiu platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby111a) alebo k predĺženiu dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku, 111b) a to až do toho zdaňovacieho obdobia, v ktorom stavebný úrad107) rozhodne o ďalšom predĺžení platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby, 111a) o ďalšom predĺžení dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku111b) alebo vydá kolaudačné rozhodnutie.

    Kajula je offline (nepripojený) Kajula

    Kajula
    Tak ak tomu rozumiem tak môžem prerušiť a ďalšie celé zdaňovacie obdobie...ale ako to je s tým § 6...tomu nerozumiem..prepáč. Ide mi konkrétne o napr. sústruh a podobné stroje. Uplatňovali sme náklady na napr. náhradné diely naň a pod. Porad prosím.

    vikinka je offline (nepripojený) vikinka

    vikinka
    § 6 ods.10 sa týka tých,ktorý si uplatňujú % výdavky,kľudne môžeš odpisy prerušiť,to, že ste si uplatňovali výdavky na opravu nemá žiadny dopad na prerušenie.

    Kajula je offline (nepripojený) Kajula

    Kajula
    Ten § sa týka asi paušálnych výdavkov....tuším, ale ja vediem účtovnictvo a uplatňujem riadne výdavky.

    Kajula je offline (nepripojený) Kajula

    Kajula
    ..a ešte otázočka..ak kúpil v r. 2009 stroj, dal ho do užívania, nemusí ho začať hneď odpisovať? Môže odpisovanie tiež prerušiť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.