Zavrieť

Porady

Vrátenie dane z úroku (vkladná knižka, stav. sporenie,...)

Viem, že je tu už toho veľa popísané o téme, ale už som toho prečítala kopec a nenašla som jednu vec.

XX je bez príjmu, dostáva iba rodičovský príspevok. Má termínovaný účet,
úrok-191,07
daň z úroku zrazená 36,30

Aj ona má nárok na vrátenie tejto sumy? Lebo všade sa spomínajú dôchodcovia.

typB - oddVII, riadok 2 - 191,07

a v oddieli X dám do r. 69 - 191,07 no a ďalej som skončila, vôbec sa neviem pohnúť.

Je to jednoduché pre skúsenejších, preto prosím o pomoc, ocením
Usporiadat
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Janza Pozri príspevok
Viem, že je tu už toho veľa popísané o téme, ale už som toho prečítala kopec a nenašla som jednu vec.

XX je bez príjmu, dostáva iba rodičovský príspevok. Má termínovaný účet,
úrok-191,07
daň z úroku zrazená 36,30

Aj ona má nárok na vrátenie tejto sumy? Lebo všade sa spomínajú dôchodcovia.

typB - oddVII, riadok 2 - 191,07

a v oddieli X dám do r. 69 - 191,07 no a ďalej som skončila, vôbec sa neviem pohnúť.

Je to jednoduché pre skúsenejších, preto prosím o pomoc, ocením

môžeš si aj ty oddaniť úroky, vypisuješ DP typ B, sú to príjmy z kapitálového majetku v VII oddieli riadku 2 uvedieš sumu úrokov, tiež do r. 10 tejto tabuľky,
riadok 46 a 48 tiež 191,07 €
riadok 60, 62, 64, 66, 67, 68 tiež sumu 191,07 - sú to súčtové riadky
oddiel X -riadok 69 - 191,07, riadok 70 - 4025,70 NČ, riadok 76 - 4025,70
riadok 99 uvedieš daň z úrokov 36,30
riadok 106 - 36,30
a XV oddiel žiadosť o vrátenie preplatkov dane a prikladáš kópiu výpisu z účtu

rodičovský príspevok nie je zdaniteľný príjem
3 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Má nárok, pretože má nárok na celú NČZD.
typ B odd. VII r. 2 191,07
r. 10 191,07
r. 46 191,07
r. 48 191,07
r.60 191,07
r. 62 191,07
r.64 191,07
r. 66 191,07
r. 67 191,07
r. 68 191,07
r. 69 191,07
r. 70 4025,70
r. 76 4025,70
r. 99 36,30
r. 106 -36,30
Dúfam, že som v rýchlosti niektorý r. nepreskočila.
Keď si to budeš vypĺňať na stránke drsr, samo ti ukáže, čo nasleduje.
2 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Tamila presne na chlp to máme rovnako
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Aspoň si môže byť zadávateľka otázky úplne istá
0 0
Janza Janza

Janza je offline (nepripojený) Janza

no to som si teda-veľmi ste mi pomohli, bodík pre každého.

A podotázka - ak by si toto nárokoval niekto, kto je dôchodca celý rok 2009, tak ako je to s odpočit.položkou?
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Janza Pozri príspevok
no to som si teda-veľmi ste mi pomohli, bodík pre každého.

A podotázka - ak by si toto nárokoval niekto, kto je dôchodca celý rok 2009, tak ako je to s odpočit.položkou?
dôchodca si môže uplatniť rozdiel NČ a vyplateného dôchodku

ak jeho príjem bol pod hranicou limitu 2012,85 €, tak tam mu netreba ani použiť NČ, ale postupovať podľa § 46 ZoDP

§ 46
Minimálna výška dane

Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 16, 60 eura alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44. Daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 7 daň neplatí, ak za zdaňovacie obdobie úhrn jeho zdaniteľných príjmov, okrem príjmov, z ktorých bola daň vybraná zrážkou a pri ktorých nepoužil postup podľa § 43 ods. 7, nepresiahne 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). Tento postup použije aj daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 7, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí. ...
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Ak má príjem vyšší ako 2012,85 nárok na NČZD má len vo výške rozdielu NČZD a dôchodku, ak bol dôchodok nižší ako NČZD. Ak bol dôchodok vyšší, nemá nárok na NČZD.
0 0
Janza Janza

Janza je offline (nepripojený) Janza

aha- a uvádza to potom v III. oddieli, áno? Prikladá aj nejaký doklad o výške dôchodku?
0 0
AnnaČ AnnaČ

AnnaČ je offline (nepripojený) AnnaČ

Ja som zamestnaná ale som na DPN od júla 2009. Zamestnávateľ mi poslal potvrdenie o príjme. Môžem si aj ja uplatniť daň z úroku z účtu alebo z vkladnej knižky? Dostala som aj príjem z prenájmu pôdy, ale len nejakých 12 Eur.Dávam aj to do daň.priznania?
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

AnnaČ Pozri príspevok
Ja som zamestnaná ale som na DPN od júla 2009. Zamestnávateľ mi poslal potvrdenie o príjme. Môžem si aj ja uplatniť daň z úroku z účtu alebo z vkladnej knižky? Dostala som aj príjem z prenájmu pôdy, ale len nejakých 12 Eur.Dávam aj to do daň.priznania?
čo je to DPN? nejak mi nepáli

a nemáš nárok aj na zamestnaneckú prémiu?
ak nie, môžeš si oddaniť úroky
príjem z prenájmu v takej výške neuvádzaš v DP, do 894,60 je oslobodený od dane
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

AnnaČ Pozri príspevok
Ja som zamestnaná ale som na DPN od júla 2009. Zamestnávateľ mi poslal potvrdenie o príjme. Môžem si aj ja uplatniť daň z úroku z účtu alebo z vkladnej knižky? Dostala som aj príjem z prenájmu pôdy, ale len nejakých 12 Eur.Dávam aj to do daň.priznania?
DPN bude asi dlhodobá PN. Takže ak si PN od júla, podaj si DP, ak si mala nejakú daň, tá sa ti vráti a ak si mala odpracované v pracovnom pomere 6 mesiacov a mala si príjem aspoň 1773 €, vznikne ti nárok na zamestnaneckú prémiu. Ak si uplatníš ZP, nemôže sa ti vrátiť aj daň z úrokov. Príjem z prenájmu pôdy tam nemusíš zahrnúť, pretože je to malá suma a príjem z prenájmu je do výšky 894,60 € oslobodený.
Naposledy upravil Tamila : 17.03.10 at 16:08 Dôvod: oprava
0 0
AnnaČ AnnaČ

AnnaČ je offline (nepripojený) AnnaČ

čo znamená zamestnanecká prémia?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Tamila Pozri príspevok
DPN bude asi dlhodobá PN. Takže ak si PN od júla, podaj si DP, ak si mala nejakú daň, tá sa ti vráti a ak si mala odpracované v pracovnom pomere 6 mesiacov a mala si príjem aspoň 1773 €, vznikne ti nárok na zamestnaneckú prémiu, mali by ti vyjsť vrátiť aj úroky. Príjem z prenájmu pôdy tam nemusíš zahrnúť, pretože je to malá suma a príjem z prenájmu je do výšky 894,60 € oslobodený.
... ak vyjde zamestnanecká prémia, tak daň z úrokov nemôže ... či
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Áno, máš pravdu, pri ZP si nemôže nárokovať vrátenie dane z úroku z vkladov.
0 0
bubu1977 bubu1977

bubu1977 je offline (nepripojený) bubu1977

Akú minimálnu výšku dane z úroku musím mať aby som si ju mohla uplatniť?
0 0
daduc daduc

daduc je offline (nepripojený) daduc

moj známy /dôchodca/ chce tiež využiť možnosť vrátenia dane z úrokov zo svojich úspor. V banke mu dali potvrdenie, kde je napísané aj meno jeho manželky a veta, že "Zároven potvrdzujeme, že uvedená knižka je vedená vo forme spoločného vkladu." Môžem mu uplatniť celú daň z úrokov, alebo len jej polovicu a druhú si uplatní manželka ?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

daduc Pozri príspevok
moj známy /dôchodca/ chce tiež využiť možnosť vrátenia dane z úrokov zo svojich úspor. V banke mu dali potvrdenie, kde je napísané aj meno jeho manželky a veta, že "Zároven potvrdzujeme, že uvedená knižka je vedená vo forme spoločného vkladu." Môžem mu uplatniť celú daň z úrokov, alebo len jej polovicu a druhú si uplatní manželka ?
Môžeš mu uplatniť celú čiastku...
1 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

bubu1977 Pozri príspevok
Akú minimálnu výšku dane z úroku musím mať aby som si ju mohla uplatniť?
Minimálna výška dane z úroku nie je obmedzená...
1 0
Janza Janza

Janza je offline (nepripojený) Janza

Tiež som bola po potvrdenie, vkladnú knižku vlastnia mama s dcérou. Vydali mi potvrdenie, ale pani za okienkom mi povedala, že si môže uplatniť iba polovicu vrátenia dane z úroku.
Ako to teda vlastne je, keď sú dvaja vlastníci VK?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Janza Pozri príspevok
Tiež som bola po potvrdenie, vkladnú knižku vlastnia mama s dcérou. Vydali mi potvrdenie, ale pani za okienkom mi povedala, že si môže uplatniť iba polovicu vrátenia dane z úroku.
Ako to teda vlastne je, keď sú dvaja vlastníci VK?
Ak sú dvaja vlastníci manželia, tak sa môžu dohodnúť, ale ak sú vlastníci mama s dcérou, tak môžu uplatniť každá polovicu...
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať