Zavrieť

Porady

Ako zauctovat vklad vlastnych penazi na ucet.

Zdravim Vas

chem sa opytat ako uctovne zauctovat prevod vlastnych penazi na podnikatelsky ucet ? Najlepsie v programe Kross Alfa. Jednoduche uctovnictvo .Aby vklad nebol ako PRIJEM a nebolo treba platit dan z prijmu z vlastneho vkladu.

Dakujem.

ps: stale hladam uctovnika/cku
Usporiadat
kkllc kkllc

kkllc je offline (nepripojený) kkllc

Ak su vybrané s pokladne tak cez priebežné položky.
Ak je to osobný vklad tak ako Osobný vklad podnikateľa.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Podnikateľský vklad nám nikdy nemôže zvýšiť príjem v JU .

Účtujete banka príjem /resp.pokladňa - príjmy neovplyvňujúce ZD - vklad podnikateľa.Kód účelu v ALFE 19.
0 0
marlo marlo

marlo je offline (nepripojený) marlo

a chcem sa opytat este jednu vec.
KEd som zacal podnikat tak stav pokladne je 0 ?
Alebo tolko kolko si napisem ?/ priklad kolko chcem akoze investovat ?/
ja som zacal s nulou a odratavam do -

0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

pokladňu do mínusu nemôžeš mať, daj si tam osobný vklad
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
marlo Pozri príspevok
a chcem sa opytat este jednu vec.
KEd som zacal podnikat tak stav pokladne je 0 ?
Alebo tolko kolko si napisem ?/ priklad kolko chcem akoze investovat ?/
ja som zacal s nulou a odratavam do -

Pri začatí podnikania jednoducho zostatok pokladne nemôže byť mínusový . Nielen za začiatku podnikania , ale vôbec počas roka .

To znamená , že prvý zápis v Pokladničnej knihe budete mať vklad podnikateľa vo výške , ktorú potrebujete na výdavky .
0 0
Silvia123 Silvia123

Silvia123 je offline (nepripojený) Silvia123

Viete čo mi dnes povedala daňová poradkyňa, že osobný vklad podnikateľa mám evidovať v JU v ostatných záväzkoch! Nepomýlila si to náhodou s PU? Ja som to nikdy neevidovala v záväzkoch, proste pokladňa mínusová -hodila som osobný vklad, aj môj kolega predo mnou to nikdy neevidoval, to sme boli potom obaja takí sprostí... Veď vklady aj osobná spotreba sú už majetok podnikateľa prečo by som to mala nejako evidovať...
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

Silvia123 Pozri príspevok
Viete čo mi dnes povedala daňová poradkyňa, že osobný vklad podnikateľa mám evidovať v JU v ostatných záväzkoch! Nepomýlila si to náhodou s PU? Ja som to nikdy neevidovala v záväzkoch, proste pokladňa mínusová -hodila som osobný vklad, aj môj kolega predo mnou to nikdy neevidoval, to sme boli potom obaja takí sprostí... Veď vklady aj osobná spotreba sú už majetok podnikateľa prečo by som to mala nejako evidovať...
Áno, osobný vklad podnikateľa by sa mal evidovať v záväzkoch. Tiež som to nerobila, ale vytkla mi to daňová kontrola.
2 0
Silvia123 Silvia123

Silvia123 je offline (nepripojený) Silvia123

Ja čo poznám účtovníčky na okolí, ani jedna to nedáva do záväzkov a ani daňovú kontrolu to nezaujímalo... tak to potom pri tej osobnej spotreba mám uviesť text: osobná spotreba-vrátenie vkladu? Alebo ako potom? No fakt som z toho prekvapená...
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Silvia123 Pozri príspevok
Ja čo poznám účtovníčky na okolí, ani jedna to nedáva do záväzkov a ani daňovú kontrolu to nezaujímalo... tak to potom pri tej osobnej spotreba mám uviesť text: osobná spotreba-vrátenie vkladu? Alebo ako potom? No fakt som z toho prekvapená...
a nič nehovorí zákon o účtovníctve, konkrétne § 2?
citujem:
(2) Predmetom účtovníctva je účtovanie skutočností o

a) stave a pohybe majetku,
b) stave a pohybe záväzkov,
c) rozdiele majetku a záväzkov,

fakt sa treba riadiť tým čo hovoria ostatní....
0 0
Silvia123 Silvia123

Silvia123 je offline (nepripojený) Silvia123

ekopo Pozri príspevok

fakt sa treba riadiť tým čo hovoria ostatní....
No však všetci ostatní v mojom okolí to do záväzkov nedávajú a kolega predo mnou, mal dlhoročné skúsenosti s účtom a osobné vklady neúčtoval ako záväzok...
0 0
Silvia123 Silvia123

Silvia123 je offline (nepripojený) Silvia123

No ale čo už s tým narobím... mám si to dozadu nasčítať a začať evidovať?
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
príklad 1:

začínajúci podnikateľ vloží do podnikania 1000 € s úmyslom nakúpiť tovar,
žiadna transakcia sa neuskutoční
na konci roka vykáže vo výkaze o MaZ sumu 1000 € len zostatok v pokladni a rozdiel majetku a záväzkov 1000 €
čiže je vykázaný rozielový stav majetku 1000 €


príklad 2:

začínajúci podnikateľ vloží do podnikania 1000 € s úmyslom nakúpiť tovar,
sumu zaeviduje v záväzkoch ako vložený vklad
žiadna transakcia sa neuskutoční
na konci roka vykáže vo výkaze o MaZ sumu 1000 € v pokladni, sumu 1000 € v záväzkoch a rozdiel majetku a záväzkov 0 €
čiže je vykázaný rozdielový stav majetku 0 €


otázka: ktorý príklad je správny?
2 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
a teraz ešte k výberom vlastného vkladu:

začínajúci podnikateľ vloží do podnikania 1000 € s úmyslom nakúpiť tovar,
sumu zaeviduje v záväzkoch ako vložený vklad
žiadna transakcia sa neuskutoční
na konci roka vykáže vo výkaze o MaZ sumu 1000 € v pokladni, sumu 1000 € v záväzkoch a rozdiel majetku a záväzkov 0 €
čiže je vykázaný rozdielový stav majetku 0 €

ďaľšie obdobie:

podnikateľ obstará a zaplatí tovar za 1000 €
predá tovar za 1500 €
vyberie si svojich vložených 1000 € z pokladne a zruší 1000 € záväzok,
zostáva mu v pokladni 500 €, z toho si vyberie pre vlastnú potrebu 200 € a tento výber samozrejme nikde inde v záväzkoch ani v pohľadávkach už neuvádza, pretože tie peniaze si zarobil a samozrejme zdanil......Takto by mal podľa mňa fungovať kolobeh v daňovom JU, v súlade s citovaným zákonom.......
6 0
Silvia123 Silvia123

Silvia123 je offline (nepripojený) Silvia123

Ekopo logicky samozrejme ten druhý príklad je správny, no ale my sme mali tých vkladov teda dosť za minulé roky, to by sme boli hádam aj v mínuse s majetkom... no šéf by ma zožral aj s topánkami....
Prosím ťa a čo mi poradíš ako to mám zrazu začať evidovať? Ďakujem za rady aj vysvetlenie! Upozorním tiež kamošky!
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
ak ste mali vklady, na aký účel sa použili tie peniaze? Majú byť v tovare, IM....Mali ste stále stratu, alebo minimálny zisk? tak bola niekde chyba....pretože ak sa len nakupuje a nepredáva, majú minimálne rásť zásoby.....do nemoty
0 0
Silvia123 Silvia123

Silvia123 je offline (nepripojený) Silvia123

No v podstate áno, všetok majetok sme mali v pohľadávkach a ten rozdiel bol veľmi v pluse, nešlo by to zrejme mínusu, ale zase ani nie do takého plusu aby dostal úver... z tohoto pohľadu to beriem... Ach do frasa... mám chuť sa na túto robotu vykašlať, stále človek nachádza nejaké chyby alebo zisťuje čo nevie...
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Pre banku je v prvom rade dôležitý dańový základ....

ano , účtovníctvo je o neustálom učení....
0 0
Silvia123 Silvia123

Silvia123 je offline (nepripojený) Silvia123

ale ako mohla táto vec ujsť toľkým účtovníkom v okolí,mi nejde akosi do hlavy a hlavne toho môjho kolegu som považovala sa experta v JU! Škoda že zomrel, ale od neho som odpozorovala celý systém účtovania v JU, lebo škola mi nedala žiadne poznatky o praxi v účtovníctve, len na vlastných chybách sa môžem naučiť... bohužial...
0 0
Silvia123 Silvia123

Silvia123 je offline (nepripojený) Silvia123

ach... ale mi zase kleslo ego... po zistení takýchto chýb mám sto chutí s tým praštiť, že sa na to nehodím... a ani neviem čo s tým teraz to si mi ešte nepovedal, že či to mám zrazu začať evidovať?
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Silvia123 Pozri príspevok
ach... ale mi zase kleslo ego... po zistení takýchto chýb mám sto chutí s tým praštiť, že sa na to nehodím... a ani neviem čo s tým teraz to si mi ešte nepovedal, že či to mám zrazu začať evidovať?
...budeš sa riadiť tým čo ja napíšem? Riaď sa vlastným rozumom, snaž sa riadiť zákonom , a možno trochu mojim vysvetlením a relevantnými radami poraďákov na Porade.
0 0
Načítať ďalšie