Zavrieť

Porady

dobrovolne nezamestnana

Dobry den,

od 1.6.2010 sa stanem dobrovolne nezamestnanou matkou v domacnosti.
Viem ze zdravotne poistenie si musim platit.Ako to je so socialnou poistovnou?
Kolko sa plati mesacne do zdravotnej a do socialnej poistovne v r.2010?
Co este by som si mal sama zaplatit?

Dakujem za vase odpovede.

Lucia
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    bubienok Pozri príspevok
    Dobry den,

    od 1.6.2010 sa stanem dobrovolne nezamestnanou matkou v domacnosti.
    Viem ze zdravotne poistenie si musim platit.Ako to je so socialnou poistovnou?
    Kolko sa plati mesacne do zdravotnej a do socialnej poistovne v r.2010?
    Co este by som si mal sama zaplatit?

    Dakujem za vase odpovede.

    Lucia
    budeš musieť sa prihlásiť v zdravotnej poisťovni ako samoplatiteľ a každý mesiac platiť poistné vo výške pre obdobie od 1. januára 2010 je 28,92 €.

    V sociálnej poisťovni si nemusíš platiť nič, len ak by si chcela dobrovoľne, ale premýšľala by som len nad nemocenským poistením a je to už na tebe v akej výške

    bubienok je offline (nepripojený) bubienok

    bubienok
    .....Nemocenské poistenie je poistenie pre prípad straty alebo zníženia príjmu zo zárobkovej činnosti a na zabezpečenie príjmu v dôsledku dočasnej pracovnej neschopnosti, tehotenstva a materstva.

    Zo systému nemocenského poistenia sa poskytujú nemocenské dávky:

    * nemocenské
    * ošetrovné
    * vyrovnávacia dávka
    * materské

    ...tak toto som nasla na nete
    ...tehotna uz nechcem byt , a naco potom platim zdravotne poist? aka je min. platba na nemocenske? ake vyhody by som mala, keby som to platila? neplatili by mi rodicovsky prispevok?

    ..vdaka

    pripadam si ako analfabet

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    bubienok Pozri príspevok
    .....Nemocenské poistenie je poistenie pre prípad straty alebo zníženia príjmu zo zárobkovej činnosti a na zabezpečenie príjmu v dôsledku dočasnej pracovnej neschopnosti, tehotenstva a materstva.

    Zo systému nemocenského poistenia sa poskytujú nemocenské dávky:

    * nemocenské
    * ošetrovné
    * vyrovnávacia dávka
    * materské

    ...tak toto som nasla na nete
    ...tehotna uz nechcem byt , a naco potom platim zdravotne poist? aka je min. platba na nemocenske? ake vyhody by som mala, keby som to platila? neplatili by mi rodicovsky prispevok?

    ..vdaka

    pripadam si ako analfabet
    verím tomu, že nechceš byť ani chorá, ale ak by si bola, môže sa stať, že aj dlhšie obdobie, nikdy nevieš čo sa môže stať, tak nedostávala by si ani nemocenské dávky, napríklad aj ošetrovné za dieťa sa vypláca z DNP

    preštuduj si tento link Sociálnej poisťovne, nájdeš tam veľa užitočného

    http://www.socpoist.sk/nemocenske/1292s

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    bubienok Pozri príspevok
    Dobry den,

    od 1.6.2010 sa stanem dobrovolne nezamestnanou matkou v domacnosti.
    Viem ze zdravotne poistenie si musim platit.Ako to je so socialnou poistovnou?
    Kolko sa plati mesacne do zdravotnej a do socialnej poistovne v r.2010?
    Co este by som si mal sama zaplatit?

    Dakujem za vase odpovede.

    Lucia
    ako staré dieťa máš ?

    bubienok je offline (nepripojený) bubienok

    bubienok
    dakujem za prehladne odpovede

    na zaver rekapitulacia, ci som to dobre pochopila

    aj ked som nezamestnana, tak ked ochoriem alebo moje deti, tak poslem PN od lekara do soc.poistovne, a ona mi preplati podla tej tabulky do 11.dna PN ky adekvatnu sumu?
    .. tzn mesacne platim 28eu zdravotnu a min.14eu nemocenske.alebo sa oplati priplatit trosku viac na nemocenske?

    dakujem este raz

    p.s. deti 5,8,10 rokov

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    bubienok Pozri príspevok
    dakujem za prehladne odpovede

    na zaver rekapitulacia, ci som to dobre pochopila

    aj ked som nezamestnana, tak ked ochoriem alebo moje deti, tak poslem PN od lekara do soc.poistovne, a ona mi preplati podla tej tabulky do 11.dna PN ky adekvatnu sumu?
    .. tzn mesacne platim 28eu zdravotnu a min.14eu nemocenske.alebo sa oplati priplatit trosku viac na nemocenske?

    dakujem este raz

    p.s. deti 5,8,10 rokov
    Ak najmladšie dieťa nechodí do materskej škôlky, štát je platitelom poistného za osobu starajúcu sa o dieťa do 6 rokov veku. Doplň prosím informáciu či navštevuje MŠ (celodenne)

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    bubienok Pozri príspevok
    dakujem za prehladne odpovede

    na zaver rekapitulacia, ci som to dobre pochopila

    aj ked som nezamestnana, tak ked ochoriem alebo moje deti, tak poslem PN od lekara do soc.poistovne, a ona mi preplati podla tej tabulky do 11.dna PN ky adekvatnu sumu? kkeby si bola zamestnaná prvých 10 dní pN platí zamestnávateľ a SP od 11 dňa vypláca nemocenské dávky, ak nie si zamestnaná SP vypláca od prvého dňa nemocenské dávky,
    ošetrovné na deti tiež od prvého dňa, ale max. 10 dní

    .. tzn mesacne platim 28eu zdravotnu a min.14eu nemocenske.alebo sa oplati priplatit trosku viac na nemocenske? ja si platím z max. VZ, záleží aj od toho či si často na PN alebo ošetrovnom

    dakujem este raz



    p.s. deti 5,8,10 rokov
    v texte

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    bubienok Pozri príspevok
    ..celodenne ...
    V tom prípade bohužial nemáš inú možnosť len prihlásiť sa v zdr. poisťovni ako samoplatitel.

    V sociálnej poisťovni sa môžeš prihlásiť ako dobrovolne nemocensky poistená osoba - môžeš si zvoliť len samostatné nemocenské poistenie, samostatné dôchodkové poistenie, samostatné poistenie v nezamestnanosti alebo komplet celé poistenie.

    Doporučujem aspoň dobrovolné nemocenské poistenie, z ktorého môžeš čerpať ošetrovné (nie je potrebné splniť podmienku 270 dní poistenia, nárok na dávku je max. 10 kal. dní v jednom prípade) alebo nemocenské, na ktoré vzniká nárok až po 270 dňoch nem. poistenia. Do 270 dní nem. poistenia sa započítava aj doba ukončeného nem. poistenia v posledných dvoch rokoch, napr. zo zamestnania alebo zo živnosti.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.