Zavrieť

Porady

DP a rôzne druhy príjmov

dobrý deň
prosím veľmi pekne o radu. Robím daňové priznanie pre zaťa ktorý má nasledovné príjmy:
1. príjmy zo závislej činnosti
2. príjmy z prenájmu garsónky: 2.010,- € ,
výdavky za energie : 724,- € a fakt. za výmenu okien : 750,- €
spolu : 1.474,- €
3. príjmy za lektorskú činnosť na základe príkaznej zmluvy : 265,- €
4. Príjem z ukončenej poistnej zmluvy:
3.225, 75 € , podiel na prebytkoch : 158,72 €, spolu : 3.384,47
moja otázka:
okrem nezd. sumy na daňovníka : 4.025,70 € mám nezd. sumu 894,60 €
uplatniť iba pri príjmoch z prenájmu a následne pomerom krátiť výdavky z prenájmu, alebo mám príjmy v 2 - 4. zrátať a z toho uplatniť nezd. sumu 894,60 € . Pri poistnej zmluve bude príjem celý 3.384,75 € a výdavok 3.,225,75 € , alebo len príjem 158,72 €.
A ešte jedna otázka do ktorých riadkov v DP dám príjmy za lektorskú činnosť a príjem z poistky.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Vlastak Pozri príspevok
    dobrý deň
    prosím veľmi pekne o radu. Robím daňové priznanie pre zaťa ktorý má nasledovné príjmy:
    1. príjmy zo závislej činnosti
    2. príjmy z prenájmu garsónky: 2.010,- € ,
    výdavky za energie : 724,- € a fakt. za výmenu okien : 750,- €
    spolu : 1.474,- €
    3. príjmy za lektorskú činnosť na základe príkaznej zmluvy : 265,- €
    4. Príjem z ukončenej poistnej zmluvy:
    3.225, 75 € , podiel na prebytkoch : 158,72 €, spolu : 3.384,47
    moja otázka:
    okrem nezd. sumy na daňovníka : 4.025,70 € mám nezd. sumu 894,60 €
    uplatniť iba pri príjmoch z prenájmu a následne pomerom krátiť výdavky z prenájmu, alebo mám príjmy v 2 - 4. zrátať a z toho uplatniť nezd. sumu 894,60 € . Pri poistnej zmluve bude príjem celý 3.384,75 € a výdavok 3.,225,75 € , alebo len príjem 158,72 €.
    A ešte jedna otázka do ktorých riadkov v DP dám príjmy za lektorskú činnosť a príjem z poistky.
    Príjem za lektorskú činnosť na základe príkaznej zmluvy je príjem na základe § 8, čo sa týka príjmu z prenájmu, úmerne krátiš príjmy aj výdavky. Čo sa týka poistnej zmluvy čo Ti napísala poisťovňa?

    Vlastak je offline (nepripojený) Vlastak

    Vlastak
    mysimis Pozri príspevok
    Príjem za lektorskú činnosť na základe príkaznej zmluvy je príjem na základe § 8, čo sa týka príjmu z prenájmu, úmerne krátiš príjmy aj výdavky. Čo sa týka poistnej zmluvy čo Ti napísala poisťovňa?
    poisťovňa to napísala presne tak ako som to dala do otázky, nič iné.

    Vlastak je offline (nepripojený) Vlastak

    Vlastak
    aby som upresnila, presne takto to tam bolo napísané :
    poistná suma : 3.225,75
    podiel na prebytkoch: 158,72
    spolu :3.384, 47 €

    Vlastak je offline (nepripojený) Vlastak

    Vlastak
    ahojte nikto mi neporadí,
    už som si o tom všeličo preštudovala, tak si myslím že nezd. sumu 894,60 € by som mala odrátať zo všetkých príležitostných príjmov, okrem príjmov zo zav. činnosti a následne krátiť výdavky. Lenže tu som narazila na problém,
    každý z tých príležitostných príjmov sa píše v daň. priznaní do inej tabuľky, čiže keď som z ich súčtu odrátala nezd. časť 894,60 € potom neviem v akej výške ich mám vpísať do jednotlivých tabuliek v daňovom priznaní. Neviem sa ďalej pohnúť, tak prosím niekoho skúseného o radu.

    JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

    JarkaL
    Sumu 894,60 € si uplatni len pri príjmoch z prenájmu (nezabudni krátiť výdavky), nekomplikuj si to.

    Vlastak je offline (nepripojený) Vlastak

    Vlastak
    JarkaL Pozri príspevok
    Sumu 894,60 € si uplatni len pri príjmoch z prenájmu (nezabudni krátiť výdavky), nekomplikuj si to.
    no tiež som nad tým rozmýšľala, ale bude to dobre ?

    Zužu je offline (nepripojený) Zužu

    Zužu
    v par. 9 sú taxatívne vymenované príjmy oslobodené od dane a príjmy na ktoré sa vzťahuje oslobodenie 5 nás. sumy platného životného minima

    DP a rôzne druhy príjmov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.