Zavrieť

Porady

dodatočné DPH

Ahojte, prosím Vás o radu. Zistila som, že už rok podávam zlé DPH. Uplatňovala som si DPH z nájmu budovy našej firmy, kde prenajímatelia nie sú platci DPH. DPH som podávala štvrťročne. Podám teraz dodatočné DPH. Neviete aký postih nás za toto čaká? Nemá s tým niekto skúsenosti? Štvrťročne som "oklamala" štát len o 32 Eur. Môj šéf je z toho dosť hotový, chcem ho ukľudniť. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivo_b je offline (nepripojený) ivo_b

    ivo_b
    ivo_b Pozri príspevok
    Bude treba zaplatit nedoplatok a sankcny urok je 15% p.a., takze nic hrozne sa nedeje.
    Este k tomu uroku, v roku 2009 este neplatila minimalna sadzba 15 %, takze sankcny urok bude este nizsi, ak je tento urok do 16,6 EUR, tak ho danovy urad ani nevyrubi.

    Z. 511/1992 Zb.
    § 35b
    Sankčný úrok
    ...
    (8) Sankčný úrok sa nevyrubí, ak daň bola zaplatená zo zábezpeky na daň, ak tak ustanovuje osobitný zákon, 1b) alebo ak nepresiahne v jednotlivom prípade 16, 60 eura. Ak je správcom dane obec, sankčný úrok sa nevyrubí, ak nepresiahne v jednotlivom prípade 3, 32 eura. Správca dane, ktorým je daňový úrad alebo colný úrad, nezaplatí daňovému subjektu sankčný úrok podľa odseku 6 alebo 7, ak nepresiahne v jednotlivom prípade 16, 60 eura; ak je správcom dane obec, nezaplatí daňovému subjektu sankčný úrok podľa odseku 6, ak nepresiahne v jednotlivom prípade 3, 32 eura.

    Z. 511/1992 Zb. od 1.4.2009
    § 35b
    Sankčný úrok
    ...
    (2) Správca dane vyrubí sankčný úrok z dlžnej sumy vo výške štvornásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky platnej v deň vzniku daňového nedoplatku alebo v deň nasledujúci po dni, v ktorom mal byť preddavok na daň zaplatený alebo odvedený alebo splátka dane zaplatená alebo v deň vrátenia nadmerného odpočtu, ktorý správca dane vrátil daňovému subjektu. Správca dane vyrubí sankčný úrok za každý deň omeškania s platbou, začínajúc dňom nasledujúcim po dni splatnosti dane alebo rozdielu dane až do dňa platby vrátane alebo do dňa použitia preplatku alebo vykonania kompenzácie podľa § 63; ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie, sankčný úrok sa vyrubí do dňa podania dodatočného daňového priznania alebo dodatočného hlásenia z dlžnej sumy uvedenej v daňovom priznaní alebo hlásení alebo v poslednom opravnom daňovom priznaní, alebo v predchádzajúcom dodatočnom daňovom priznaní, alebo v dodatočnom hlásení. Sankčný úrok sa počíta najdlhšie za štyri roky omeškania s platbou s výnimkou uvedenou v odseku 1 písm. e). Sankčný úrok sa nevyrubuje zo sankčného úroku, úroku a pokuty.
    (účinnosť od 1. apríla 2009)

    Z. 511/1992 Zb. od 1.1.2010

    § 35b
    Sankčný úrok
    ...
    (2) Správca dane vyrubí sankčný úrok z dlžnej sumy vo výške štvornásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky platnej v deň vzniku daňového nedoplatku alebo v deň nasledujúci po dni, v ktorom mal byť preddavok na daň zaplatený alebo odvedený alebo splátka dane zaplatená alebo v deň vrátenia nadmerného odpočtu, ktorý správca dane vrátil daňovému subjektu. Ak štvornásobok základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky nedosiahne 15 %, pri výpočte sankčného úroku sa namiesto štvornásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky použije ročná úroková sadzba 15 %. Správca dane vyrubí sankčný úrok za každý deň omeškania s platbou, začínajúc dňom nasledujúcim po dni splatnosti dane alebo rozdielu dane až do dňa platby vrátane alebo do dňa použitia preplatku alebo vykonania kompenzácie podľa § 63; ak daňový subjekt podá dodatočné daňové priznanie alebo dodatočné hlásenie, sankčný úrok sa vyrubí do dňa podania dodatočného daňového priznania alebo dodatočného hlásenia z dlžnej sumy uvedenej v daňovom priznaní alebo hlásení alebo v poslednom opravnom daňovom priznaní, alebo v predchádzajúcom dodatočnom daňovom priznaní, alebo v dodatočnom hlásení. Sankčný úrok sa počíta najdlhšie za štyri roky omeškania s platbou s výnimkou uvedenou v odseku 1 písm. e). Sankčný úrok sa nevyrubuje zo sankčného úroku, úroku a pokuty.
    ...
    (8) Sankčný úrok sa nevyrubí, ak daň bola zaplatená zo zábezpeky na daň, ak tak ustanovuje osobitný zákon, 1b) alebo ak nepresiahne v jednotlivom prípade 16, 60 eura. Ak je správcom dane obec, sankčný úrok sa nevyrubí, ak nepresiahne v jednotlivom prípade 3, 32 eura. Správca dane, ktorým je daňový úrad alebo colný úrad, nezaplatí daňovému subjektu sankčný úrok podľa odseku 6 alebo 7, ak nepresiahne v jednotlivom prípade 16, 60 eura; ak je správcom dane obec, nezaplatí daňovému subjektu sankčný úrok podľa odseku 6, ak nepresiahne v jednotlivom prípade 3, 32 eura.
    Naposledy upravil ivo_b : 24.03.10 at 09:00

    ivo_b je offline (nepripojený) ivo_b

    ivo_b
    any14 Pozri príspevok
    Ahojte, prosím Vás o radu. Zistila som, že už rok podávam zlé DPH. Uplatňovala som si DPH z nájmu budovy našej firmy, kde prenajímatelia nie sú platci DPH. DPH som podávala štvrťročne. Podám teraz dodatočné DPH. Neviete aký postih nás za toto čaká? Nemá s tým niekto skúsenosti? Štvrťročne som "oklamala" štát len o 32 Eur. Môj šéf je z toho dosť hotový, chcem ho ukľudniť. Ďakujem
    Bude treba zaplatit nedoplatok a sankcny urok je 15% p.a., takze nic hrozne sa nedeje.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.