Zavrieť

Porady

DPH a manželia

Prosím poradiť s problémom:
Manželka, platca DPH, nakúpila v r. 2008 stroje k podnikateľskej činnosti, uplatnila si odpočet DPH (171000 SK) a nakoľko bola v strate, neuplatňovala výdavky vo forme odpisov.
V roku 2009 založil živnosť na vykonávanie rovnakej činnosti manžel, ale nie je platcom DPH. Na vykonávanie činnosti používa tie isté stroje. V zmysle § 6, ods. 16 zákona o dani z príjmov : "(16) Hnuteľné veci a nehnuteľnosti v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, ktoré využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov podľa odsekov 1 až 3 obaja manželia, zahrnie do obchodného majetku jeden z manželov. Výdavky súvisiace s využívaním týchto hnuteľných vecí a nehnuteľností sa rozdelia medzi oboch manželov v pomere, v akom ich využívajú pri svojej činnosti; v takomto pomere sa rozdelí aj príjem z ich predaja."
Tento odsek chcem uplatniť pri vypracovaní daňových priznaní oboch manželov, teda polovicu odpisov za rok 2009 dať manželovi a polovicu nechať manželke.

Teraz ma trápi toto:
Čo s uplatnenou DPH na vstupe? Spĺňa tento prípad podmienky na uplatnenie § 54 Zákona o DPH? Treba vrátiť celú polovicu odpočítanej DPH?
Ak áno, k akému termínu?
A čo potom s výškou odpisov u manžela? Zvyšujem jeho polovicu hodnoty majetku o vrátené DPH?
Prosím poraďte...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    e činnosti používa tie isté stroje. V zmysle § 6, ods. 16 zákona o dani z príjmov : "(16) Hnuteľné veci a nehnuteľnosti v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, ktoré využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov podľa odsekov 1 až 3 obaja manželia, zahrnie do obchodného majetku jeden z manželov
    podľa tohto § si majetok zahrnie len jeden z manželov - tú dph by som nechala tak ako je / nerozpočítavať / takisto odpis len manželka a ostatné výdavky /napr údržba, náhr. diely rozdelené / môj názor

    Viera 2 je offline (nepripojený) Viera 2

    Viera 2
    Odhliadnuc od toho, že sa mi jedná práve o zvýšenie výdavkov pre manžela, odpisy sú predsa považované za výdavky - náklady. A ak máme dostáť zákonu až do ukončenia citovaného odseku, ak sa má deliť príjem z predaja pomerom podľa uplatnených výdavkov, tak by sa tie odpisy mali tiež podeliť.
    Len mi tam vŕta v hlave ten §54 zákona o DPH - čo by na to povedali kontrolóri...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.