Zavrieť

Porady

Pokračovanie v paušálnych výdavkoch

Dobrý deň.
V roku 2007 som urobila daňové priznanie živnostníčke, ktorá si v roku 2008 uplatňovala paušálne výdavky vo výške 40%. Čiže v roku 2007 som upravila ZD o neuhradené pohľadávky (záväzky ani zásoby nemala) - riadok 40 DP typ B.
V roku 2008 si uplatňovala výdavky vo výške 40% z príjmov (ktoré tvorili len skutočne uhradené pohľadávky okrem už zdanených - teda tých, ktoré boli uvedené v DP za rok 2007 a úroky z podnikateľského účtu) + skutočne zaplatené odvody na ZP a SP. Zrazenú daň z úrokov som jej v DP odrátala.

V roku 2009 pokračuje v uplatňovaní paušálnych výdavkov. Takže jej príjmy tvoria uhradené pohľadávky (nemá žiadne úhrady už zdanených pohľadávok z roku 2007, teda všetky zdaňuje) a úroky z podnikateľského účtu. V roku 2009 jej však VšZP poslala na účet preplatok vo výške +204,74 EUR, ktorý sa skladá z nasledovného:
+114,02 EUR - zaplatila nedoplatok z RZZP za rok 2008, avšak poisťovni po kontrole z RZZP za r. 2008 vyšiel preplatok, takže túto sumu dostala späť
+0,02 EUR - poisťovňa sa asi pomýlila a neposlala vyššie spomínaných 114,02 ale 114,04 EUR
+111,97 EUR - preplatok z RZZP za rok 2008, ktorý vyšiel pri vyrátaní samotnou poisťovňou
- 21,27 EUR - poisťovňa zrazila daň z preplatku (zo 111,97) vo výške 19%

Pýtam sa:
1. Sumu 114,02 dám v evidencii platieb poistného len ako storno - vrátenie uhradeného poistného? Nejde teda o príjem?
2. Čo so sumou 0,02 - tiež storno poistného ako v otázke č. 1?
3. Sumu 111,97 nezahrnem do ZD a zrazenú daň (21,27 EUR) budem považovať za vysporiadanie daňovej povinnosti? Môžem tak urobiť aj keď napríklad daň zrazenú z úrokov si uplatňujem ako preddavkovú a teda úroky zahrňujem do ZD a potom z nich ešte mínus 40% paušálne výdavky? Podľa §13 zákona o ZP sa preplatok z RZZP nezapočítava do vymeriavacieho základu ZP, a teda takýmto spôsobom mi nebude nikde figurovať.
3. Postupovala som v roku 2007 a v roku 2008 správne?
4. Postupuje sa v roku 2009 pri pokračovaní paušálnych výdavkov stále rovnako (ako v roku 2008), alebo sa niekde niečo upravuje (niečo som prehliadla)?
Ďakujem.
Naposledy upravil EvaB. : 25.03.10 at 09:02
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    EvaB. je offline (nepripojený) EvaB.

    Kým som? Pre svet jedným človekom, ale dúfam, že aspoň pre jedného človeka celým svetom. ...viac EvaB.
    Prosím, vie mi niekto poradiť?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    EvaB. Pozri príspevok
    Pýtam sa:
    1. Sumu 114,02 dám v evidencii platieb poistného len ako storno - vrátenie uhradeného poistného? Nejde teda o príjem? o túto sumu si už raz znižila SZCO základ dane, takže podľa mna to je príjem.
    2. Čo so sumou 0,02 - tiež storno poistného ako v otázke č. 1? detto vyššie určite má VšZP tvoj klient
    3. Sumu 111,97 nezahrnem do ZD a zrazenú daň (21,27 EUR) budem považovať za vysporiadanie daňovej povinnosti? môžeš
    Môžem tak urobiť aj keď napríklad daň zrazenú z úrokov si uplatňujem ako preddavkovú a teda úroky zahrňujem do ZD a potom z nich ešte mínus 40% paušálne výdavky? áno môžeš takto a je to výhodnejšie, práve kvôli tomu paušalu čo si uplatníš s toho celkového príjmu
    Podľa §13 zákona o ZP sa preplatok z RZZP nezapočítava do vymeriavacieho základu ZP, a teda takýmto spôsobom mi nebude nikde figurovať.
    3. Postupovala som v roku 2007 a v roku 2008 správne?
    4. Postupuje sa v roku 2009 pri pokračovaní paušálnych výdavkov stále rovnako (ako v roku 2008), alebo sa niekde niečo upravuje (niečo som prehliadla)? ja neviem ja pokračujem stále rovnako, do príjmu dávam sumy čo prišli v roku, do výdavkov sumy na odvody čo boli reálne zaplatené. Nemám pocit, že sa niečo zmenilo ked človek stále robí paušalne výdaje.

    Ďakujem.
    v texte.

    EvaB. je offline (nepripojený) EvaB.

    Kým som? Pre svet jedným človekom, ale dúfam, že aspoň pre jedného človeka celým svetom. ...viac EvaB.
    Ďakujem za rýchlu odpoveď.
    O sumu 114,02 si SZČO neznížila základ dane, pretože ju uhradila v roku 2009 a aj sa jej táto platba zo VšZP vrátila ešte v roku 2009. Môžem obe platby "ignorovať", teda neuvádzať ani v evidencii odvodov, a potom ani ako príjem? Tým neznížim základ dane a ani ju neuvediem v príjmoch. Môže byť?
    Ak túto sumu uvediem v celkových zaplatených odvodoch, potom by som jej vrátenie mala zahrnúť do celkových príjmov a tým si z nej uplatniť aj paušálne výdavky. V tomto prípade bude teda výsledný základ dane iný. Čo je z hľadiska zákona správne?

    Pokračovanie v paušálnych výdavkoch

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.