Zavrieť

Porady

Odvody predsedu a členov rady SVB

Poraďte prosím.
Predseda a členovia rady spoločenstva vlastníkov bytov (SVB) sú zároveň aj zamestnancami.
1/ Aké odvody sa platia za výkon ich funkcie?

Ak som to pochopil správne, tak:
Z 595/2003 ich definuje v §5, ods. 1, písm. d a
Z 580/2004 ich definuje v §11, ods. 3, písm. h

Účtovník SVB pre nich vystaví Potvrdenie o príjmoch FO zo závislej činnosti, ktoré doručia svojmu "riadnému" zamestnávateľovi pre výpočet RZ

2/ Je povinný (za predpokladu, že majú platiť aj iné odvody) vystaviť aj napr. Doklad o výške príjmu a o preddavkoch na poistné, alebo iný doklad, ktorý doručia svojmu "riadnému" zamestnávateľovi?

3/ Ako je to s preddavkami?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a99 je offline (nepripojený) a99

    a99
    Možno som položil zle otázku. Chcel som vedieť aké doklady, knihy evidencie musí SVB viesť v súvislosti s platením 10% odvodu na zdravotné poistenie a 4% zrážky. Mzdovélisty a podobne. Ďakujem, A99

    jojhanka je offline (nepripojený) jojhanka

    jojhanka
    Dobrý deň,

    v minulých príspevkoch, z ktorých jeden bol aj od pána Mihála sa píše, že pri členoch rady SVB nejde o závislú činnosť a teda sa neplatia napr. zdravotné odvody.
    Ja som sa práve v týchto dňoch stretla s takýmto prípadom, že človek, ktorý ako člen rady dostal v roku 2009 odmenu vo výške 100,-EUR/ rok bol vyzvaný zdravotnou poisťovňou opraviť zdravotné, lebo ho zo SVB uvádzali ako zamestnanca. On však nemá pracovnú zmluvu a daná činnosť bez mzdy asi nie je závislou.

    Prosím, poraďte.

    Odvody predsedu a členov rady SVB

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.