Zavrieť

Porady

Dobrovoľne nemocenske poistenie

i&g i&g

i&g je offline (nepripojený) i&g

Som zamestnaná od januára 2009. Keďže tohto roku ma čakajú dve operácie s dlhšou dobou rekonvalescencie, je predpoklad, že budem dlhšie marodovať. Môžem si platiť dobrovoľné nemocenské poistenie ak som zamestnaná? Ak áno, zaujímalo by ma:
1. Z akého vymeriavaceho základu?
2. Mala by som nárok súbežne z obidvoch poistení, alebo len z toho poistenia, kde budem mať vyšší vymeriavací základ?
3. Ak sa prihlásim a začnem platiť od 1. 4. 2010, kedy mi vznikne nárok na platenú PN z dobrovoľnej poistky?
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

i&g Pozri príspevok
Som zamestnaná od januára 2009. Keďže tohto roku ma čakajú dve operácie s dlhšou dobou rekonvalescencie, je predpoklad, že budem dlhšie marodovať. Môžem si platiť dobrovoľné nemocenské poistenie ak som zamestnaná? ANO
Ak áno, zaujímalo by ma:
1. Z akého vymeriavaceho základu? maximálne z rozdielu 1084,55 - tvoja mzda = VZ pre DNP.
2. Mala by som nárok súbežne z obidvoch poistení, alebo len z toho poistenia, kde budem mať vyšší vymeriavací základ? súbežne pri splnení podmienky platenia DNP aspoň počas doby 270 dní, resp. môže byť aj menej ak máš ukončené nejaké iné zamestananie.
3. Ak sa prihlásim a začnem platiť od 1. 4. 2010, kedy mi vznikne nárok na platenú PN z dobrovoľnej poistky? ak si nebola zamestnaná pred januárom 2009 tak až o 270 dní teda nárok na PN z DNP Ti vznikne až 1.1.2011
text
2 0
i&g i&g

i&g je offline (nepripojený) i&g

Mám ukončené iné zamestnanie. V pracovnom pomere som bola od 1.1.2007 do 31.10.2008. Potom som opätovne nastúpila do zamestnania 8.1.2009 a som zamestnaná doteraz. Ako to súvisí či mám predtým ukončené nejaké zamestnanie?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

i&g Pozri príspevok
Mám ukončené iné zamestnanie. V pracovnom pomere som bola od 1.1.2007 do 31.10.2008. Potom som opätovne nastúpila do zamestnania 8.1.2009 a som zamestnaná doteraz. Ako to súvisí či mám predtým ukončené nejaké zamestnanie?
Doba poistenia z ukončeného zamestnania v posledných 2 rokoch sa ti započítava do 270 dní poistenia. Ak sa prihlásiš na dobrovolné nem. poistenie, nemusíš čakať 270 dní, nárok na dávku ti vzniká hneď (radšej po pár dňoch poistenia). Počas prvých 26 týždňoch od začiatku dobr. nem. poistenia nemocenské budeš mať vyplácané len z minima, aj keď by si si určila vyšší vymer. základ
0 0
i&g i&g

i&g je offline (nepripojený) i&g

Ďakujem za odpoveď. Ale keďže neviem v tom chodiť, prosím, poraďte mi ešte - keď pôjdem na maródku maródny lístok odovzdám zamestnávateľovi, mám sa niečím preukázať aj a sociálke, alebo oni automaticky mi budú vyplácať súbežne z obidvoch nárokov? A lekár mi čo má uviesť iba zamestnávateľa, alebo píše niekde do maródneho lístka, že som dobrovoľne poistená?
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

treba si od lekára pýtať dve "péenky", v jednej uvedieš zamestnávateľa a v druhej že si dobrovoľne poistená. Jednu odovzdáš zamestnávateľovi, ktorý ti bude platiť 10 dní náhradu príjmu, a druhú odovzdáš hneď od začiatku do Soc. poisťovne.
0 0
i&g i&g

i&g je offline (nepripojený) i&g

Vďaka Vašim radám sa už dostávam "do obrazu". Avšak stále mi to nedáva pokoj. Napadlo ma uvažovať aj o manželovej situácii. Bol zamestnaný od 1. 7. 2007 do 28. 2. 2010. Z toho však od 8. 1. 2009 do 23. 2. 2010 bol PN. Je po operácii chrbtice. Má priznaný čiastočný ID. Teraz je od 1. 3. 2010 evidovaný na ÚP. Môžem aj jeho dobrovoľne nemocensky poistiť? Teraz 6.4. je objednaný na ďalšiu operáciu, čiže bude tiež PN. Kedy mu vznikne nárok na platenú PN, keď v minulom roku marodil viac ako rok?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

i&g Pozri príspevok
Vďaka Vašim radám sa už dostávam "do obrazu". Avšak stále mi to nedáva pokoj. Napadlo ma uvažovať aj o manželovej situácii. Bol zamestnaný od 1. 7. 2007 do 28. 2. 2010. Z toho však od 8. 1. 2009 do 23. 2. 2010 bol PN. Je po operácii chrbtice. Má priznaný čiastočný ID. Teraz je od 1. 3. 2010 evidovaný na ÚP. Môžem aj jeho dobrovoľne nemocensky poistiť? Teraz 6.4. je objednaný na ďalšiu operáciu, čiže bude tiež PN. Kedy mu vznikne nárok na platenú PN, keď v minulom roku marodil viac ako rok?
Ano môže sa dobrovolne poistiť, nárok na dalšiu platenú PN mu vznikne ak si bude platiť poistenie minimálne 26 týždnov.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

i&g Pozri príspevok
Mám ukončené iné zamestnanie. V pracovnom pomere som bola od 1.1.2007 do 31.10.2008. Potom som opätovne nastúpila do zamestnania 8.1.2009 a som zamestnaná doteraz. Ako to súvisí či mám predtým ukončené nejaké zamestnanie?
Bohužial ti od ukončenia PP uplynulo už viac ako 15mesicov, takže 270 dní = cca 9mesiacov nesplníš, aj keby si sa prihlásila na DNP hned. Lebo rátajú sa dva roky t.j. 24mesiacov späť a ty si pre účely DNP (neráta sa trvajúce nem.poistenie zamestnanca, len ukončené NP) bez nem.poistenia už skoro 17mesiacov (11/08-3/2010) t.j. 24-17= máš len 7mesiacov nem.poistenia, čo nestačí. Nárok na nemocenské z DNP by v tomto prípade, ak trvajúci PP bude pokračovať vznikol až po uplynutí 270dní z DNP

treba si to dobre prerátať.
0 0
karlinda karlinda

karlinda je offline (nepripojený) karlinda

Dobre tomu rozumiem, ak z tohoto usudzujem , ze ak mam dlhodoby pracovny pomer uz asi 10 rokov a od januara si platim DNP, tak narok na PN mam ihned alebo po uplynuti 270 dni platenia DNP???
Osterovne je mozne vraj okamzite.
Dakujem za odpoved.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

karlinda Pozri príspevok
Dobre tomu rozumiem, ak z tohoto usudzujem , ze ak mam dlhodoby pracovny pomer uz asi 10 rokov a od januara si platim DNP, tak narok na PN mam ihned alebo po uplynuti 270 dni platenia DNP???
Osterovne je mozne vraj okamzite.
Dakujem za odpoved.
Ano presne tak ako píšeš. Na PN až po 270 dňoch , OČR okamžite.
0 0
karlinda karlinda

karlinda je offline (nepripojený) karlinda

Xanti dakujem za odpoved.Este by ma zaujimalo, platim si to DNP hlavne kvoli materskej, a to splnim a budem v termine...takze dosiahnem max. matersku,chcela by som vediet ci si mam dalej potom platit DNP, lebo vraj pocas materskej netreba, lenze ak chcem potom pocas rodicovskeho vyuzit DNP na PN a osetrovne , tak ako mam postupovat , aby som ju mala co najvyssiu,resp. z coho sa to bude pocitat....musim predsa kazdy mesiac platit,myslim.Teraz platim DNP z minima,lebo mi to postacuje.Ale ako potom dalej.
Vopred dakujem.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

karlinda Pozri príspevok
Xanti dakujem za odpoved.Este by ma zaujimalo, platim si to DNP hlavne kvoli materskej, a to splnim a budem v termine...takze dosiahnem max. matersku,chcela by som vediet ci si mam dalej potom platit DNP, lebo vraj pocas materskej netreba, lenze ak chcem potom pocas rodicovskeho vyuzit DNP na PN a osetrovne , tak ako mam postupovat , aby som ju mala co najvyssiu,resp. z coho sa to bude pocitat....musim predsa kazdy mesiac platit,myslim.Teraz platim DNP z minima,lebo mi to postacuje.Ale ako potom dalej.
Vopred dakujem.
No áno počas materskej netreba platiť odvody DNP, ani počas prípadnej PN.
No a čo sa týka toho aby si mala maximum. Tam treba platiť z maxima odvody minimálne 26 týždňov.
Čo vlastne ty nesplníš lebo platíš minimum a do skončenia materskej sa Ti bude VZ brať aj z práce. A počas rodičovskej ak by si šla na PN a OCR, tak len z toho minima by si dostávala dávky, no musela by si nadalej si platiť DNP.
A ak tak by možno sa dalo zvýšiť po materskej na maximum, no platili by ti z toho VZ až po uplynutí 26 týždňov.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

karlinda súhlasím s xanti,
ale nezabudni, treba dať odhlášku + novú prihlášku, t.j. nie zmenu VZ.
0 0
karlinda karlinda

karlinda je offline (nepripojený) karlinda

Dakujem vam za rady.:-)
A na rodicovskom teda mozem PN a osetrovne poberat len z DNP, uz z prace akoze nie,ale tiez na dvojo?
A keby som si DNP platila uz pocas materskej aby som mala tych 26 tyzdnov vlastne dopredu nadbehla a mala ich vlastne platene a pouzitelne pri prechode na rodicovsky?Uz len toto mi nie je jasne, inak viem uz ako budem postupovat.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

karlinda Pozri príspevok
Dakujem vam za rady.:-)
A na rodicovskom teda mozem PN a osetrovne poberat len z DNP, uz z prace akoze nie,ale tiez na dvojo?
A keby som si DNP platila uz pocas materskej aby som mala tych 26 tyzdnov vlastne dopredu nadbehla a mala ich vlastne platene a pouzitelne pri prechode na rodicovsky?Uz len toto mi nie je jasne, inak viem uz ako budem postupovat.
No z práce nárok na OCR ani PN mať nebudeš, len z DNP. Ak nezmenia zákon.
0 0
karlinda karlinda

karlinda je offline (nepripojený) karlinda

Xanti Pozri príspevok
No z práce nárok na OCR ani PN mať nebudeš, len z DNP. Ak nezmenia zákon.

To som si aj myslela ze len z DNP. A to platenie mozem zacat uz pocas materskej alebo az po jej ukonceni.....????
0 0
viktora viktora

viktora je offline (nepripojený) viktora

Ahojte, chcem sa poradiť- minuly mesiac mala moja mamina úraz v práci-išla na pn-ku.. a kedže si platím dnp-ja ako jej dcéra som s nou išla na očerku..10 dní očr skončilo 31.3.2010. Mamine pn-ka ešte pokračuje aj tento mesiac a tak sa chcem opýtať, či by bolo možné využiť tu očr ešte aj tento mesiac-od 1.4.2010-nie ako pokračovanie, ale ako nova očerka-či by mi to sociálka uznala...-s tou istou diagnozou samozrejme...len je to iny kalendárny mesiac...dakujem vopred za odpoved
0 0
karlinda karlinda

karlinda je offline (nepripojený) karlinda

Dobry den,
prosim poradte mi ako postupovat.
Od januara 2010 si platim DNP kvoli materskej.Termin porodu mam 6.12.2010.Vsetko mi vychadza v poriadku,len v marci som sa vydavala a mam zmenene priezvisko.Tak chcem im to na socialke ohlasit len neviem ako a ci sa to da, kedze zmeny su mozne po 6 mesiacoch a ci si tym nejako neporusim platenie a dodrzanie tych 270 dni.
Zamestnavatel do socialky zmenu nahlasoval,len neviem ci to maju prepojene i na DNP.
Dakujem za odpoved.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

karlinda Pozri príspevok
Dobry den,
prosim poradte mi ako postupovat.
Od januara 2010 si platim DNP kvoli materskej.Termin porodu mam 6.12.2010.Vsetko mi vychadza v poriadku,len v marci som sa vydavala a mam zmenene priezvisko.Tak chcem im to na socialke ohlasit len neviem ako a ci sa to da, kedze zmeny su mozne po 6 mesiacoch a ci si tym nejako neporusim platenie a dodrzanie tych 270 dni.
Zamestnavatel do socialky zmenu nahlasoval,len neviem ci to maju prepojene i na DNP.
Dakujem za odpoved.
Po šiestich mesiacoch môžeš urobiť len zmenu vymeriavacieho základu - ostatných zmien (zmena priezviska, príp. adresy) sa to netýka. Zmenu nahlasuješ na reg. liste FO - prilož aj kopiu sobášneho listu
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

karlinda Pozri príspevok
Dakujem vam za rady.:-)
A na rodicovskom teda mozem PN a osetrovne poberat len z DNP, uz z prace akoze nie,ale tiez na dvojo?
A keby som si DNP platila uz pocas materskej aby som mala tych 26 tyzdnov vlastne dopredu nadbehla a mala ich vlastne platene a pouzitelne pri prechode na rodicovsky?Uz len toto mi nie je jasne, inak viem uz ako budem postupovat.
Po nástupe na MD sa môžeš odhlásiť z DNP a znovu prihlásiť z vyššieho VZ. 26týždnov ti bude plynuť od tohto posledného prihlásenia aj napriek tomu, že platiť nebudeš (počas poberania materského sa neplatí). Po uplynutí aspon 6mesiacov môžeš dať zmenu VZ.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať