Zavrieť

Porady

Dobrovoľne nemocenske poistenie

i&g i&g

i&g je offline (nepripojený) i&g

Som zamestnaná od januára 2009. Keďže tohto roku ma čakajú dve operácie s dlhšou dobou rekonvalescencie, je predpoklad, že budem dlhšie marodovať. Môžem si platiť dobrovoľné nemocenské poistenie ak som zamestnaná? Ak áno, zaujímalo by ma:
1. Z akého vymeriavaceho základu?
2. Mala by som nárok súbežne z obidvoch poistení, alebo len z toho poistenia, kde budem mať vyšší vymeriavací základ?
3. Ak sa prihlásim a začnem platiť od 1. 4. 2010, kedy mi vznikne nárok na platenú PN z dobrovoľnej poistky?
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

karlinda Pozri príspevok
Este by som chcela poprosit o radu pre kamaratku.Ako sa rata obdobie MD a RD ak
a/pracovny pomer trva
b/ pracovny pomer bol skonceny po ukonceni MD

pre ucely DNP, teda cerpania PN alebo mozneho nastupu na dalsiu MD.
Ja myslim, ze ak trva PP tak musi pre ucely vyplaty davok z DNP splnit 270 dni platenia k porodu ak čerpe v zamestnaní RD, tak má prerušené NP zamestnanca=podla zákona je to to isté ako ukončené NP, t.j. môže prirátať aj dni nem.poistenia zamestnanca k trvajúcemu DNP. Ale len do ukončenia MD. a ak bol PP skonceny tak si moze naratat ukoncene poistenia spred 2 rokov...áno vždy 2roky pred vznikom PN.len neviem ci sa tam rata cele obdobie MD teda 28 tyzdnov poberania materskeho/ a aj RD alebo ako je to vlastne s obdobim pocas celej materskej ktora trva 3 roky. pre nárok na materské sa ráta do 270dní aj obdobie čerpania RD zamestnanca (vid zákon o sociálnom poistení § 49a ). Pre nárok na nemocenské sa ráta ako obd. nem.poistenia zamestnanca len obdobie čerpania MD=poberania materského.

Aku si vlastne urci vysku platby pre DNP?

Dakujem
Ak jej PP netrvá a nie je v ochr. lehote po ukončení NP zamestnanca, tak nie je podstatné, aký vym.základ mala zo zamestnania.
1 0
karlinda karlinda

karlinda je offline (nepripojený) karlinda

Dakujem. :-)
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať