Zavrieť

Porady

nezdaniteľná časť

Mám jeden problém a neviem sa z neho vymotať. Podnikateľka - starobná dôchodkyňa má v opatere súdom zvereného postihnutého vnuka. Súd zaviazal každého z rodičov dieťaťa prispievať mesačne sumou 1000,-Sk (v prepočte 33,19 €) na jeho výživu.
Pri podaní daňového priznania typu B si uplatní nezdaniteľnú časť 4025,70 zníženú o výšku svojho dôchodku.
Neviem sa dopracovať k tomu (a nevedeli mi poradiť ani na DÚ), či je povinná znížiť si ju aj o výšku výživného od rodičov dieťaťa.
Ak mi vie niekto poradiť, budem veeeľmi vďačná.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    franceska Pozri príspevok
    Mám jeden problém a neviem sa z neho vymotať. Podnikateľka - starobná dôchodkyňa má v opatere súdom zvereného postihnutého vnuka. Súd zaviazal každého z rodičov dieťaťa prispievať mesačne sumou 1000,-Sk (v prepočte 33,19 €) na jeho výživu.
    Pri podaní daňového priznania typu B si uplatní nezdaniteľnú časť 4025,70 zníženú o výšku svojho dôchodku.
    Neviem sa dopracovať k tomu (a nevedeli mi poradiť ani na DÚ), či je povinná znížiť si ju aj o výšku výživného od rodičov dieťaťa.
    Ak mi vie niekto poradiť, budem veeeľmi vďačná.
    Nezdaniteľná časť základu dane bude len rozdiel medzi sumou 4025,70 a jej starobným dôchodkom. Výživné od rodičov sa na tento účel nezohľadňuje.

    franceska je offline (nepripojený) franceska

    franceska
    Vďaka za rýchlu radu. Preštudovala som si ZDP, len som akosi nemala odvahu nazvať výživné od rodičov sociálnou dávkou a nikde som konkrétne toto nenašla. Ešte raz vďaka za radu tebe aj Márii.K

    mikat je offline (nepripojený) mikat

    mikat
    Dobry den, prosim o radu:
    Podavam si DP typu A, pracovala som v roku 2009 v mesiaci august 10 dni a v mesiaci september 2 dni. Moj celkovy zarobok 596 eur. Moja nezdanitelna cast teda bude na dva mesiace? to je 670,94 eur. Bude to tak spravne? Dakujem velmi pekne za odpoved.
    Katarina

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    mikat Pozri príspevok
    Dobry den, prosim o radu:
    Podavam si DP typu A, pracovala som v roku 2009 v mesiaci august 10 dni a v mesiaci september 2 dni. Moj celkovy zarobok 596 eur. Moja nezdanitelna cast teda bude na dva mesiace? to je 670,94 eur. Bude to tak spravne? Dakujem velmi pekne za odpoved.
    Katarina
    mala si zrazenú daň ? Prečo podávaš DP

    Ak nie si SD, NČZD bude 4025,70€

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    mikat Pozri príspevok
    Dobry den, prosim o radu:
    Podavam si DP typu A, pracovala som v roku 2009 v mesiaci august 10 dni a v mesiaci september 2 dni. Moj celkovy zarobok 596 eur. Moja nezdanitelna cast teda bude na dva mesiace? to je 670,94 eur. Bude to tak spravne? Dakujem velmi pekne za odpoved.
    Katarina
    Nie, bude v plnej výške.

    mikat je offline (nepripojený) mikat

    mikat
    Uff. co je to SD? Podavam si DP, lebo som nepoziadala zamestnavatela o rocne zuctovanie a DU by mi mohol vratit dan zo zarobku, ci nie?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    mikat Pozri príspevok
    a este by som sa chcela vediet ci sa vyska materskej uvadza v DP, dakujem velmi pekne
    Nie, nie je to zdaniteľný príjem.

    mikat je offline (nepripojený) mikat

    mikat
    Dakujem pekne za odpoved.
    Takze uvediem len prijem za tie dva mesiace a NČZD bude 4025,70€, DÚ mi vráti úhrn preddavkov na daň, čo predstavuje 22 eur. Je to tak spravne?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    mikat Pozri príspevok
    Dakujem pekne za odpoved.
    Takze uvediem len prijem za tie dva mesiace a NČZD bude 4025,70€, DÚ mi vráti úhrn preddavkov na daň, čo predstavuje 22 eur. Je to tak spravne?
    Tak.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.