Zavrieť

Porady

prechod na paušal

Ahojte, hrozne veľa som tu čítala o paušálnych výdavkoch a mám z toho miš-maš, prosím pomôžte mi zodpovedať tieto otázky. Mám živnostníka, doteraz si robil DP klasické, teraz za r. 2009 chce paušál. Môže si dať hocikto okrem DPHčkárov 40% paušál? No a čítala som teraz takú debatu ohľadom pohľádávok za min. rokov. On má pohľ. z roku 2008 zaplatenú v r. 2009, pripočítavá sa to k tým príjmom za rok 2009 alebo sa podáva dodatočné DP za rok 2008? a čo ked má fa 12/2009 uhradenú v januári 2010? Môže na budúci rok pokračovať v klasickom DP? a ešte chce si odrátať manželku, ktorá pracovala iba 3 mesiace na dohodu a jej príjem bol 300 EUR, viem že si na ňu odráta iba rozdiel odp.položky-300, ale čo si ona uvedie v DPA v položke odp. položka 300eur? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    kahu Pozri príspevok
    No a čítala som teraz takú debatu ohľadom pohľádávok za min. rokov. On má pohľ. z roku 2008 zaplatenú v r. 2009, pripočítavá sa to k tým príjmom za rok 2009 alebo sa podáva dodatočné DP za rok 2008? a čo ked má fa 12/2009 uhradenú v januári 2010? Môže na budúci rok pokračovať v klasickom DP?
    Ahoj, pokusim sa odpovedat na tie otazky na ktore dufam viem odpovdat.... ak sa mylim, prosim opravte ma...

    Je normalna vec, ze ma fakturu z roku 2008 a uhrada je v roku 2009. Ak mal fyzicky fakturu v roku 2008 , tak jednoducho prechadza jeho pohľadávka na ucte 311 do roku 2009. Prijem, teda uhrada faktury 221/311 ti nijako neovplyvnuje naklady a vynosy a teda dodatocne DP nema byt preco potrebne... a to ze mas na zaciatocnom ucte suvahovom (701) zostatky na ucte pohladavok a zavazkov je normalna vec.
    To iste plati pre variat fa z 2009 a uhrada 2010

    kahu je offline (nepripojený) kahu

    kahu
    ja si tiež myslím a čo s tou manželkou koľko si má dať ona vo svojom DP do odpočítateľnej položky

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    kahu Pozri príspevok
    ja si tiež myslím a čo s tou manželkou koľko si má dať ona vo svojom DP do odpočítateľnej položky
    Môže si na manželku odpočítať 4025,70 - 300 = 3725,70 €, ona si v DP uvádza celú OP. K prechodu na paušál si pozri tu http://www.porada.sk/t131059-prechod...zor-zmena.html

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.