Zavrieť

Porady

refakturacia opravy

Zelam pekny den, opat raz potrebujem poradit...
Zahranicny dodavatel nam dodal material, ktorý bol poškodeny, cast je neporavitelna- fakturacia skody(bez dph), a cast sa dala opravit, opravu vykonala slovenska firma, ja teraz potrebujem tuto opravu prefakturovat zahranicnemu platitelovi...podla noveho znenia k miestu dodania sluzby je miesto, kde ma zdanitelna osoba sidlo alebo miesto podnikania. Takze by som mala fakturovat bez dph a oni si to samozdania? uvazujem spravne?len rozmyslam o sume opravy, podla faktury s dph alebo bez dph...
dakujem za kazdu radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    ivuska84 Pozri príspevok
    ta fakturacia skody mi je jasna, o oprave si myslim to iste, len ma zmiatol teraz prispevok Janky tak teraz hutam a hutam
    Pozrite. K daňovému úniku nedôjde ani tak, ani onak. Je len dávam do pozornosti analýzu situácie, ku ktorej došlo.

    Škoda môže byť spôsobená vlastníkovi. Ak ste posúdili, že škoda vznikla odberateľovi a spôsobil ju dodávateľ, mala by byť k tomu dokumentácia. Výška škody závisí napríklad aj od zmluvne dohodnutých podmienok, či dohody účastníkov. Môže byť vyčíslená vo výške nákladov na obstaranie (Obchodný zákonník hovorí aj o ušlom zisku). Čo je Vaším obstarávacím nákladom? Toto by bolo vhodné vyšpecifikovať. Náhrade škody často predchádza jej vyčíslenie a z toho by mala vychádzať následná fakturácia - škody.

    Prečo ste dali opraviť časť dodaného materiálu? Objednal si niečo od Vás zahraničný subjekt? Ešte aj takto by mohla znieť otázka. A k jednej z odpovedí smeruje následná fakturácia služieb do zahraničia.

    Odporúčam pozrieť na vec s nadhľadom. Zabudnite zatiaľ na fakturáciu. Ale špecifikujte, k čomu došlo a čo fakturujete. Škodu alebo službu?

    koňo je offline (nepripojený) koňo

    koňo
    Cenu na faktúre vypočítaš bez dane, pretože si uplatníš jej odpočítanie na základe faktúry od slovenského dodávateľa.
    Pretože je odberateľ v zahraničí zdaniteľná osoba, neuplatňuješ na faktúre daň.

    ivuska84 je offline (nepripojený) ivuska84

    ivuska84
    takze postupujem akoby som sluzbu dodala ja tomu dodavatelovi materialu, aj ked refakturujem a pouzijem vo fakture aj odkaz na paragraf vztahujuci sa na jeho povinnost platit dan

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    ivuska84 Pozri príspevok
    takze postupujem akoby som sluzbu dodala ja tomu dodavatelovi materialu, aj ked refakturujem a pouzijem vo fakture aj odkaz na paragraf vztahujuci sa na jeho povinnost platit dan
    Osobne sa domnievam, že škodou je všetko. Či už opraviteľné alebo neopraviteľné. Vy ste dali niečo opraviť, lebo došlo ku škode. Hodnota opravy môže byť východiskom pre určenie škody. Predmetné by malo vyplývať napríklad zo zápisu o škode.

    Vo vyššie uvedenom prípade sa prikláňam k tomu, že k dodávke služby subjektu, ktorý spôsobil škodu nedošlo a nejedná sa o prenos daňovej povinnosti.

    koňo je offline (nepripojený) koňo

    koňo
    V príspevku #2 som písal iba o refakturácii opravy.

    Súhlasím, že v prípade škody ide o fakturáciu, ktorá je mimo DPH.

    V prípade refakturácie si stále myslím, že by sa malo fakturovať ako o oprave - bez dane, pretože služba sa zdaní v zahraničí. Dôvodom je tiež to, že opravu poškodených zásob vecne neposudzujeme ako náhradu škody. Účtujeme ju na účte zásob (sk 11) a nie ako náhradu škody na účte 648.

    ivuska84 je offline (nepripojený) ivuska84

    ivuska84
    ta fakturacia skody mi je jasna, o oprave si myslim to iste, len ma zmiatol teraz prispevok Janky tak teraz hutam a hutam

    ivuska84 je offline (nepripojený) ivuska84

    ivuska84
    ak to vsetko vyfakturujem ako skodu mozem si potom uplatnit dph na vstupe z faktur za opravu?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    ivuska84 Pozri príspevok
    ak to vsetko vyfakturujem ako skodu mozem si potom uplatnit dph na vstupe z faktur za opravu?
    Isteže. Vy ste si objednali službu a tá Vám bola dodaná.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.