Zavrieť

Porady

Odložená daň z opravnej položky k pohľadávkam

Dobrý deň,
potreboval by som poradiť v súvislosti s odloženou daňou. Spoločnosť má pohľadávky v omeškaní a vedenie sa rozhodlo, že sa vytvorí opravná položka na rovnakú výšku. V číslach je to asi takto:
- pohľadávky vo výške 120.000 €
- opravná položka vo výške 120.000 €
Keďže opravná položka nie je vytvorená tak, aby bola daňovo uznateľná, je daňovo neuznaná.
Spoločnosť je povinne auditovaná, takže má povinnosť účtovať o odloženej dani.
A moja otázka znie, v mojom prípade sa jedná o daňovú pohľadávku, alebo daňový záväzok ?
Mne z toho vyplýva, že sa jedná o daňovú pohľadávku, keďže účtovná hodnota pohľadávky je nižšia ako daňová hodnota.
Viete poradiť ?
Vďaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    Okrem rozhodnutia vedenia k účtovaniu dochádza za predpokladu:
    - že nejde o trvalý stav, ale že rozdiel medzi účtovnou hodnotou a daňovou základňou pohľadávky bude v budúcnosti daňovo uznaný;
    - ak v budúcnosti vytvorí dostatočný daňový základ.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    O odloženej daňovej pohľadávka nie je bezpodmienečne nutné účtovať, z dôvodu opravných položiek zvlášť.

    Vivči je offline (nepripojený) Vivči

    Vivči
    Dobrý deň, už veľa článkov a príspevkov som prečítala o odloženom dani, ale ešte stále mám chaos v tom. Môže ma niekto uistiť, či mám správne?
    máme nezaplat. pohľadávku ušte z roku 2006, rieši sa to súdnou cestou, ale zatiaľ bez rozhodnutia. Máme povinnosť auditu. V roku 2008 sme tvorili OP vo výške 50% pohľadávky 547/391. v r. 2008 sme učtovali aj odloženú daňovú pohľadávku 481/592. v roku 2009 sme tvorili OP na zvyšných 50% pohľadávky 547/391. Uzatvárame hospodársky rok k 30.09.2010. mám upraviť odloženú daňovú pohľadávku o tých ďalšých 50% alebo rozmýšlam úlne zle? Prosim o pomoc!!! Pohľadávka už nebude splatená, čakáme na rozhodnutie súdu. ďakujem všetkým za pomoc!!!!!!

    Adiks je offline (nepripojený) Adiks

    účtovník Adiks
    V roku 2009 "zrušíš" odloženú daňovú pohľadávku, lebo daňovo uznaná bude opravná položka k pohľadávke v celej výške a nebude žiadny rozdiel medzi účtovnou a daňovou hodnotou opravnej položky.

    Odložená daň z opravnej položky k pohľadávkam

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.