Zavrieť

Porady

Ako dať dokopy väčší obnos peňazí ?

Robím na peniaze už asi 20 rokov,no nikdy som nemal na učte väčšiu sumu ako niekoľko mesačných platov.
Čo robím zle ?
Auto mám 12 ročné, bývame spolu s manželkou vo vlastnom 2-izbovom byte,naposledy sme boli na dovolenke v lete v r. 2008.
Poraďte ako naskladať aspoň 50 000 € aby sme si mohli kupiť malý domček na vidieku.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
bobino38 bobino38

bobino38 je offline (nepripojený) bobino38

...no a ja ani auto nemám, tiež mám 2 izbový byt, na peniaze robím už tiež pomaly 20 rokov , nieto ešte pomyslieť na dovolenku a tobôž nejakých 50 000€ naskladať:-))..no poradiť ti poradím, šetriť ešte najmenej 20 rokov po 200€ mesačne:-))
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

Kukám, že si prečítam nejaké dobré rady ako prísť k peniazom , a ono slabota.

Inak tému som založil ako protiváhu k námetom "Kam investovať" , či "Ako zhodnotiť peniaze?"
0 0
bobino38 bobino38

bobino38 je offline (nepripojený) bobino38

..neviem, čo očakavaš že budeš čítať:-)) z tých dnešných platov sa veru vyskakovať nedá a pokial nie si naučený skromnosti tak pri dnešných nákladoch veru veľa neušetríš...ak chceš čítať ovšem o poctivých spôsoboch:-)
1 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

bobino38 Pozri príspevok
..neviem, čo očakavaš že budeš čítať:-)) z tých dnešných platov sa veru vyskakovať nedá a pokial nie si naučený skromnosti tak pri dnešných nákladoch veru veľa neušetríš...ak chceš čítať ovšem o poctivých spôsoboch:-)
Očakávam určité NASMEROVANIE ,napr. odporúčanie typu :

"Laco skús vyskúšať to a to, premýšĺaj o tom a o tom, prečítaj si to a to,

a podobne.
0 0
stormcatcher stormcatcher

stormcatcher je offline (nepripojený) stormcatcher

Laco-monter Pozri príspevok
Očakávam určité NASMEROVANIE ,napr. odporúčanie typu :

"Laco skús vyskúšať to a to, premýšĺaj o tom a o tom, prečítaj si to a to,

a podobne.
podavaj loto, mozno sa stastie unavy...
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

stormcatcher Pozri príspevok
podavaj loto, mozno sa stastie unavy...
Lotto je o ťažkej manipulacii, nie o šťastí...
0 0
Aankaa Aankaa

Aankaa je offline (nepripojený) Aankaa

Ozaj, keď už je reč o lotte - poznáte niekoho, kto skutočne vyhral veľkú sumu peňazí, alebo je to naozaj len drist...
0 0
stormcatcher stormcatcher

stormcatcher je offline (nepripojený) stormcatcher

Aankaa Pozri príspevok
Ozaj, keď už je reč o lotte - poznáte niekoho, kto skutočne vyhral veľkú sumu peňazí, alebo je to naozaj len drist...
osobne nepoznam nikoho, ale poznam niekoho, kto takehoto cloveka pozna. zial, za par dni o vyhru prisiel...
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

1. zmeniť prácu na inú, kde budeš zarábať 3x viac ako teraz
2. investovať do akcií, ktoré budú mať za najbližších 10 rokov výnos 30% ročne
3. vybudovať vlastnú firmu s výnosným podnikateľským nápadom a expandovať na európsky trh, samozrejme neskôr na svetový
4 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Laco-monter Pozri príspevok
Robím na peniaze už asi 20 rokov,no nikdy som nemal na učte väčšiu sumu ako niekoľko mesačných platov.
Čo robím zle ?....
Začni si viesť osobné (rodinné) účtovníctvo - sú na to šikovné programíky. Zapíš si každý príjem, ale najmä každý vydaný cent. Pravidelne sleduj svoj "cash-flow", vyhodnucuj, prijímaj opatrenia. Uvidíš, že budeš-budete mať rezervy...
2 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Stefan2005 Pozri príspevok
Začni si viesť osobné (rodinné) účtovníctvo - sú na to šikovné programíky. Zapíš si každý príjem, ale najmä každý vydaný cent. Pravidelne sleduj svoj "cash-flow", vyhodnucuj, prijímaj opatrenia. Uvidíš, že budeš-budete mať rezervy...
no náhodou, ja som sledovaním účtovníctva poverila manžela a už viac ako rok to mastí iba v exeli.
A rezervy sme naozaj našli a aj riešime. Je celkom zábavné, ke´d mi napríklad povie, koľko sme za mesiac minuli priemerne denne na stravu a potom sa snažím priemer znižovať
najhoršie, ke´d stratím nejaký lístok z obchodu

A napadla ma aj jedna, pre mňa celkom zábavná vec. Sleduje všetko, aj dovolenku. A keď si doma robil vyúčtovanie dovolenky, tak chýbalo 1€. Prevratila som všetky vrecká, ale nič som nenašla. Tak sme zhodnotili, že som asi stratila.
A po mesiaci sa išlo upratovať auto a hádajte, čo sa našlo pod koberčekom - zatúlané 1€ Tak sme mohli uzavrieť záverečný dovolenkový účet ako vyrovnaný
0 0
Eulalia Eulalia

Eulalia je offline (nepripojený) Eulalia

Doporučujem prečítať si bestsellery Ester a Jerry Hicksovcov - Pros a dostaneš 1, Pros a dostaneš 2, Pocity, Dovoľ si to, čo chceš + ďalšie 3 knihy. Vydala ich Eugenika a dostať ich na www.eugenika.sk a www.martinus.sk.:)
2 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

Laco-monter Pozri príspevok
Robím na peniaze už asi 20 rokov,no nikdy som nemal na učte väčšiu sumu ako niekoľko mesačných platov.
Čo robím zle ?
Auto mám 12 ročné, bývame spolu s manželkou vo vlastnom 2-izbovom byte,naposledy sme boli na dovolenke v lete v r. 2008.
Poraďte ako naskladať aspoň 50 000 € aby sme si mohli kupiť malý domček na vidieku.
v súčasnej dobe žijeme v konzumnej spoločnosti, t.j. skôr sa oplatí žiť na "rozumný" úver ako bláznivo šetriť a ukladať peniaze na termínovaný účet za 2,8 % na rok mínus daň, mínus inflácia... t.j. tvoje peniaze strácajú na hodnote každým dňom a od vysnívaného domčeka si čoraz ďalej a ďalej...

Keď je tvojim cieľom získať domček na vidieku mal by si začať z opačného konca t.j. nerozmýšľať ako na daný domček našetriť, ale ako sa k danému domčeku čo najskôr dostať...

Pracuješ už asi 20 rokov t.j. máš cca 38 rokov do dôchodku pôjdeš ak vláda dá.. v 62... čo myslíš dokedy by sa ti podarilo odložiť 50 000 € + ďalšie xy 000 € na opravy a prestavby toho domčeka? koľko by si si ho stihol užiť? keď nie si nejakým spôsobom donútený šetriť...

Takže moja rada (samozrejme nedávam na ňu 100 % záruku nakoľko nepoznám, všetky skutočnosti týkajúce sa tvojho prípadu...): ujasni si priority! ako ďaleko by mal byť tento domček od tvojho súčasného bydliska a pracoviska (samozrejme aj so súhlasom maželky a ostatných členov rodiny...) zrátaj si úspory ktoré máš k dispozícií na kúpu domčeka - tieto by mali predstavovať cca 10 - 20 % jeho hodnoty (časť kúpnej ceny by si financoval z vlastných zdrojov). Ujasni si či po kúpe domčeka prenajmeš byt alebo domček (podľa toho by si mohol aj hľadať...) Vyhliadni si domček ktorý spĺňa všetky Vaše predstavy a vybav si hypotéku na jeho kúpu... Po úspešnej kúpe (predpokladám, že ľahšie prenajmeš byt) sa presťahujte do domčeka a byt prenajmi. Byt ti bude generovať pasívny príjem, ktorý môžeš použiť na mimoriadne splátky hypotéky, alebo rekonštrukciu domčeka... (veľa záleží od toho či sa ti podarí prenajať jednu z týchto dvoch nehnuteľností - to by si si mal zistiť po čom sa prenajímajú nehnuteľnosti v tvojom okolí...)
Hypotékou si donútený šetriť, splniš si však sen o vidieckom domčeku (avšak na nejaký čas sa budete musieť zmieriť s tým, že budete za prácou cestovať - istým spôsobom sa izolujete od súčasného zabehaného života.....).
Treba si uvedomiť, že nežijeme väčšne a v súčasnosti hraje čas proti tebe, lebo čím si starší o to si väčšie riziko pre banku a samozrejme môžeš si zobrať úver s nižšou lehotou splácania (čo je mínus... lebo splátka bude buď neúmerne vysoká alebo nepožičajú ti toľko koľko by si potreboval...) vo všeobecnosti platí, že 30 % z príjmu oboch manželov by mala predstavovať splátka úveru...
Takýmto spôsobom sa dostaneš k nehnuteľnosti, ktorej hodnota - časom bude rásť (jedno v akej lokalite je...ceny stúpajú všade niekde rýchlejšie niekde pomalšie...) t.j. zachrániš peniaze pred infláciou a možno aj niečo zarobíš, ak by si sa rozhodol ten domček na staré kolená predať a vrátiť sa do bytu...
Veľa však záleží od načasovania a tvojich možností či je toto realizovateľné alebo nie, nakoľko rozhodnúť sa musíš ty...
V podstate sa však hovorí, že ceny nehnuteľností sú teraz nízke... a čím dlhšie budeš váhať - šetriť tým skôr sa ti môže stať, že nenašetríš vôbec, lebo ceny budú stúpať rýchlejšie ako ty stihneš šetriť..
Veľa štastia
Naposledy upravil Ice dive : 10.04.10 at 21:56
11 0
Zewa Zewa

Zewa je offline (nepripojený) Zewa

zacni robit na seba nie na druhych - podnikaj...ano,je tam aj risk, ale kto neriskuje, nema.
0 0
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
..Ice to napísal veľmi dobre a múdro....keby som chcela rodinný dom, tiež to riešim úverom, lebo na dom nenašetríš,ani keď sa zoderieš, teda, ak si sa bohatým už nenarodil, čo asik nie...a keď budeš splácať banke, zistíš, čo práve nutne nepotrebuješ, nekúpiš kopu zbytočností a ešte aj ušetríš na dovolenku...
..ja som tak poriešila okná..lebo som nenažgrlila 2660€, tak som sa nas-ala a teraz úver splácam v pohode a ešte aj žijem..teda, trošku, ale predsa mám nové krásne okná...
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Stefan2005 Pozri príspevok
Začni si viesť osobné (rodinné) účtovníctvo - sú na to šikovné programíky. Zapíš si každý príjem, ale najmä každý vydaný cent. Pravidelne sleduj svoj "cash-flow", vyhodnucuj, prijímaj opatrenia. Uvidíš, že budeš-budete mať rezervy...
Bude jesť bočik , sekanú špekačky sprchovať sa studenou vodou ,v zime zatvarať radiátory a 50.000 bude mať o 30 rokov -kúpi si za ne miesto na cintoríne a truhlu.
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

Laco-monter Pozri príspevok
Kukám, že si prečítam nejaké dobré rady ako prísť k peniazom , a ono slabota.

Inak tému som založil ako protiváhu k námetom "Kam investovať" , či "Ako zhodnotiť peniaze?"
Doležité je "know-how" ako si udržať dostatok peňazí pre svoje potreby a ako toto množstvo udržiavať na istej konštantnej urovni, poprípade ho zväčšovať.

Alebo takto :

Rozmýšľa inak človek, ktorý má mesačný rozpočet 2000 € , ako človek ,ktorý vychádza z rozpočtu 500 € ?

Ak áno, prečo je to tak ?

Jednoducho niečo sa mi črtá, akurát si chcem overiť či je to naozaj tak.
0 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Mne je smutno, že väčšinu mladých ľudí čaká takáto bezvýchodisková budúcnosť. Dobre sa majú tí mladí ľudia ktorí majú rodičov na dedine, dotujú ich potravinami a ak ešte môžu starí rodičia robiť, tak to je potom to Lotto! Môžu ich dotovať aj euráčikmi, takže si mladí môžu vziať úver a splniť si sen o domčeku.
Som už s tým asi protivná, ale ja som v 38 rokoch mala:
2 deti, komplet zariadený 3-izbový byt v BA, prerobili sme si chalupu na Záhorí, trabanta a potom aj lepšie auto - škodovku. Jeden krát letnú a jeden krát zimnú dovolenku ročne zdarma (cez ROH), raz za 5 rokov dovolenku v Juhoške, deti pionierske rekreácie a športové krúžky zdarma. Obaja s manželom sme pracovali, takže sme mali pravidelný príjem. 15 rokov sme splácali tridsaťtisícovú mladomanželskú pôžičku ktorú sme vzali na 1 % úrok a pri narodení nám za každé dieťa odpísal štát 2000,- Sk, t.j. 4000 Sk.
Nepoznali sme síce olivy, mango, lichi, ale len hrušky, jablká, slivky a kukuricu pre svine (nie lahôdkovú), ale dalo sa do nej aj zakúsnuť a nebola degenerovaná.
Keďže som neplatila deťom za školy, tak ani neviem ako vyštudovali a zamestnali sa. Povinne celá rodina sme chodili na očkovanie, preventívne prehliadky a ak mi voľačo našli, tak bez rozmýšľania som si to vyzdvihla bez platenia v lekárni.

Je pravda že na banány a pomaranče som pred Vianocami stála v rade, ale som ich kupovala na kilá a nie na kusy. A vedľa mňa na to ovocie stála rómska (vtedy ešte cigánska) matka, lebo bola tiež s manželom zamestnaná, bývala na tom istom sídlisku ako ja, moje deti a jej deti chodili spolu do školy a do táborov.

A nebolo to ani tak dávno .........
0 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Na tvojom mieste by som asi založila byt a kúpila napr. záhradnú chatku s pozemkom a tú chatku postupne prerobila na dom. Podľa tvojho nicku vyzeráš na šikovného, čo si veľa dokáže urobiť sám alebo lacnejšie s pomocou kamarátov. A keď túžiš po rodinnom dome, zrejme sa nebojíš ani roboty, tak si mi veľmi sympatický.
Len mám takú otázku že či aj manželka túži po domčeku, lebo aj pre ňu sa na takej chatke nájde vždy nejaká robota a môže priložiť ruky k dielu. A ak je ešte navyše aj šetrná a dokáže dopestovať vlastnú zeleninu, pozavárať ovocie na zimu, tak ste dvaja múdri mladí ľudia a spoločne prekonáte aj nedostatok financií v domácnosti. Žiaľ za všetkým je len robota, ale komu sa chce tak časom zvíťazí aj nad krízou v spoločnosti.
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Laco, predpokladam, ze v tejto teme je viac recesie, ako skutocnej zvedavosti. Podstatny je prijem, je to alfa a omega problemu, pretoze je rozdiel, ci mas plat 350 eur, alebo 1000 eur, zalezi kde zijes, aky prijem ma manzelka, kolko a ake velke mas deti, ci studuju. Banka ti predsa neda hypoteku, ak mas maly prijem. No a v takom pripade pravdepodobne neusetris nic, lebo by si musel prestat jest. Inak podla mojich skusenosti, najviac sa da usetrit prave na strave, ale ako to tu uz niekto spominal, bude rodina spokojna s takym utahovanim rozpoctu? a to bude aj v pripade hypoteky. Na druhej strane, su urcite riesenia, chod pracovat do zahranicia, medzitym zi ako zobrak, lebo inak nemozes nic odlozit, bud tam aspon 5 rokov a naspor kopu penazi a dom si kup. Otazka je, ci za ten cas este budes mat rodinu, s ktorou by si sa do tohto domu prestahoval. Toto prosim nie je blbost, ale odpozorovanie okolia.
3 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať