Zavrieť

Porady

Kurenie v znevyhodnenych bytoch

Nechcem duplikovat temu, len sa amatersky podelit s vami o svoj problem.

Mam 3-izb. byt v nezateplenom panelaku smerovany severovychodne a este k tomu na najvyssom poschodi, ktory ma plochu strechu.

Nechcem tu rozpisovat koeficienty, ktore hraju samozrejme v moj neprospech a ani to, ze kym ja zaplatim o par tisic viac pricom sa doma trasiem pri 20 stupnoch a naplno pustenych radiatoroch a sused odspodu musi vypinat, lebo sa mu neda v takej horucave existovat.
Akakolvek moznost dohody na schodzi vlastnikov je vylucena, lebo nikoho nezaujima to, ze ja mam takto polozeny byt a nemaju zaujem ani menit koeficienty, ktore odhlasovali vacsinovym poctom hlasov a tak im vyhovuju a ani urobit vynimky, ktore by mali trosku zrovnat nase platby ci zateplit strechu a dom.

Kdesi som postrehla, ze sa zmenila vyhlaska od januara 2010, ale nemam pocit, ze by nas problem riesila. Da sa vobec nejako branit?

dakujem za pripadne nazory

mixaela
Usporiadat
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Táto zmena sa dotýka rozúčtovania nákladov tepla v domoch, kde su PRVN = 40% z nameraných hodnôt a 60% z podlahovej plochy bytu, ale je tam vetička, ak sa vlastníci nedohodnú inak. Takže si to musíte na schôdzi aj tak odsúhlasiť. Ak si v nevýhodnej polohe - na poslednom podlaží, mali by Ste mať použitý koeficient nevýhodnej polohy v jednotlivých miestnostiach - toto máte? Pokiaľ nezateplíte strechu a obvodový plášť domu asi sa teplota v tvojom byte nezmení.
3 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

ked som kupovala byt bolo zasa presne vidno ze byty ktore bude bud treba viac vykurovat alebo su niecim znevyhodnene su zas o tolko lacnejsie... Tiez sa sused rozculoval ze musi viac kurit... ale bohuzial, kupil taky isty byt ako ja, ale o 200.000 lacnejsi... tak teraz to doplati na kureni... na to treba mysliet predom....
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Dnes sú už trhové ceny, ale my sme mali byty rovnako drahé. Mixaelu chápem, som na tom rovnako, severovýchod, síce pod najvyšším poschodím ale rožný, jedna izba najdlhšia na sever, druhé izby každá kus steny na sever.
Nielenže máme zimu, veľa platíme za teplo, dokurujem elektrinou - ďalšie prachy. Pritom zimu zadržíme aj pre ďalšie byty. Koeficienty odsúhlsili 30 na 70, teda 70 podľa spotreby. Jednoducho smola.
1 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Nikdy v rozúčtovaní nákladov nebude ideálna spravodlivosť - bohužiaľ. Možno by sa dalo niečo urobiť s prestavením hlavíc, aby tieto ochladzované byty dosiahli teplotu rovnako komfortnú ako byty v strede, ale museli by byť určite použité nižšie koeficienty rozúčtovania spotreby tepla.
1 0
vierockak vierockak

vierockak je offline (nepripojený) vierockak

Novou vyhláškou by malo byť rozúčtovanie nákladov na teplo v bytových domoch spravodlivejšie – dávam do pozornosti tieto články:

http://hnonline.sk/ekonomika/c1-3927...pravodlivejsie
http://www.domabyt.sk/new-cl-1-2-10/70.htm
http://www.tt-komfort.sk/data/n_rozp.pdf
http://www.asb.sk/tzb/energie/kradnu...osti-3694.html
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Skúsim vysvetliť. Dobre si je prečítať rôzne informácie. Ale najlepšie si je spraviť v dome analýzu za viac rokov v nameraných jednotkách.

Ako je v jednom článku od vieročky uvedené. Jednotky hovoria o tom ktorým radiátormi prišlo do miestnosti, bytu, domu viac tepla, nehovoria koľko.

Logicky, ak má dom tvar obdĺžnika, vnútorné byty by mali mať menší počet nameraných jednotiek, vonkajšie, vyšší počet.

Ak vnútorný byt namerá dva - tri krát viac jednotiek, ako vonkajší, odobral isto viac tepla cez fakturačný merač, spoločný. Teda má uhradiť aj väčší podiel z nákladov domu. Má dostať aj zľavu, že plytvá s teplom a vyššiu teplota aj tak nedosiahne?

Až budete mať tie jednotky, potom uvažujte, počítajte a hľadajte naj objektívnejší spôsob rozdelenia nákladov. Lepšie je raz vidieť, ako sto krát počuť. Prípadne si pozrieť výsledok zmien v rozdelení nákladov.

Čím rovnomernejšie sú namerané jednotky, tým budú aj rovnomernejšie rozdelené náklady.

Je tu na PORADE príloha kde je možnosť si pozrieť rozdiely v nameraných jednotkách a ich spôsob úpravy na konečný stav jednotiek na rozdelenia nákladov. Zatiaľ by to mohlo stačiť, kým získate stav, výsledok vášho pomerového merania v dome.
0 0
najag najag

najag je offline (nepripojený) najag

vierockak Pozri príspevok
Novou vyhláškou by malo byť rozúčtovanie nákladov na teplo v bytových domoch spravodlivejšie – dávam do pozornosti tieto články:

http://hnonline.sk/ekonomika/c1-3927...pravodlivejsie
http://www.domabyt.sk/new-cl-1-2-10/70.htm
http://www.tt-komfort.sk/data/n_rozp.pdf
http://www.asb.sk/tzb/energie/kradnu...osti-3694.html
Vyhlaska nie je zavazna, riadi sa nou rozuctovanie nakladov na teplo iba v pripade, ze sa vlastnici bytov nedohodnu inym sposobom.
Apropo : co je to spravodlivejsie ?
0 0
mixaela mixaela

mixaela je offline (nepripojený) mixaela

ano, presne tak som to pochopila z danej vyhlasky...

v preklade to znamena to, s cim mam problem, ktory "spravodlivejsia" vyhlaska nevladze riesit...

t.j. ak sa raz na schodzi vlastnikov nenajde vola riesit, pripadne mierne "odskodnit" znevyhodnene byty, tie same nezmozu nic, pretoze budu prehlasovane vacsinou...

teda aj ja sa pytam - k comu ta novela vyhlasky vobec je?
2 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

mixaela Pozri príspevok
ano, presne tak som to pochopila z danej vyhlasky...

v preklade to znamena to, s cim mam problem, ktory "spravodlivejsia" vyhlaska nevladze riesit...

t.j. ak sa raz na schodzi vlastnikov nenajde vola riesit, pripadne mierne "odskodnit" znevyhodnene byty, tie same nezmozu nic, pretoze budu prehlasovane vacsinou...

teda aj ja sa pytam - k comu ta novela vyhlasky vobec je?
Ak ktorýkoľvek vlastník bytu v dome nesúhlasí s rozhodnutím schôdze vlastníkov, môže požiadať, aby o veci rozhodol súd. Zákon 182/1993, § 14.

Vo vyhláške 630/2005 bolo znenie § 7, odsek 1, záväzné pre vlastníkov. No v odseku 2 bolo možné rozhodnúť o spôsobe rozdelenia základnej zložky, čo dávalo priestor, vlastníkom zmeniť aj ustanovenia odseku 1.

V novelizácii uvedenej vyhlášky, vyhláškou 358/2009 je všetko na rozhodnutí vlastníkov. Vlastníci si môžu nechať poradiť odborníkmi. A schváliť odborný spôsob rozdelenia nákladov. Túto možnosť vlastníci nevyužívajú. Keby sledovali aspoň vývoj výsledku pomerového merania v dome? Ale načo? Však to nejak schválime a niekto nám to za peniaze rád spraví.

Načo objektívne, keď sa nedá spravodlivo?
Naposledy upravil sito : 09.04.10 at 17:52
3 0
mixaela mixaela

mixaela je offline (nepripojený) mixaela

ano, ja so vsetkym tym, co tu uvadza "sito" suhlasim...

a presne ako pise, vyhlaska len "dava priestor" pripadne je vsetko na rozhodnuti vlastnikov...

ale nejako sa nechapeme... ja tu nespochybnujem to, co ponuka dana vyhlaska, ale "nadavam" na to, ze dotknutym vlastnikom nepomoze vyriesit ich problem, ak v panelaku je vacsina s nazorom "nik vam nekazal si kupit taky byt"... a teda je jej novelizacia v tychto pripadoch zbytocna...

mate pravdu, je tam moznost sa handrkovat na sude, ale uprimne... mali by ste chut sa tam tahat? niezeby som bola pstros, ktory zahrabe hlavu do piesku, ale.. nejako nevidim v tom zalubu a tiez nepoznam pripad, ze by nejaky sud rozhodol v prospech takychto vlastnikov v tejto alebo podobnej veci... (pravdupovediac som si to ani neoverovala)

a na zaver.. .viete si predstavit spoluzitie so susedmi po takomto comsi?

inak dakujem za nazory... aj pripomienky..
1 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Skúsim vás trochu dať do obrazu. Dom má 7 podlaží na podlaží je 6 bytov. V dome je 42 bytov. Tri vchody po 14 bytov. Byty č. 1, 2, 5, 6 majú plochu 60,63 m2. Byty č. 3, 4 majú plochu 67,65 M2. Červené byty sú vonkajšie byty, je ich 22. Zelené a modré sú byty vnútorné, je ich 20.

Najnevýhodnejšie byty sú na rohoch domu, majú ochladzovanú plochu 134,94 m2, potom nad suterénom a pod strechou, ochladzovaná plocha 103,11 a 108,73 m2, bočné majú 73,04 m2. Vnútorné č. 2. a 5. majú 42,48 m2, č. 3. a 4. majú 41,08 m2.

Teoreticky, v rovnakých bytoch s rovnakou ochladzovanou plochou by mali byť namerané rovnaké počty jednotiek? SÚ? NIE!!! PREČO???

Počet nameraných jednotiek je závislí od optimálneho nastavenia termostatických hlavíc.

Namerané jednotky v jednotlivých bytoch.

7. podlažie. Byt č.1, 3 711; č.2, 6 151; č.3, 4 226; č.4, 3 801; č.5, 6 820; č.6, 7 059.
6. podlažie. Byt č.1, 3 613; č.2, 3 011; č.3, 4 255; č.4, 4 969; č.5, 2 389; č.6, 6 337.
5. podlažie. Byt č.1, 572; č.2, 8 177; č.3, 5 612; č.4, 3 674; č.5, 3 618; č.6, 5 180.
4. podlažie. Byt č.1, 5 607; č.2, 2 269; č.3, 2 387; č.4, 4 272; č.5, 1 500; č.6, 4 645.
3. podlažie. Byt č.1, 1 627; č.2, 674; č.3, 3 317; č.4, 3 860; č.5, 3 057; č.6, 2 053.
2. podlažie. Byt č.1, 3 901; č.2, 6 263; č.3, 6 857; č.4, 3 373; č.5, 3 865; č.6, 4 575.
1. podlažie. Byt č.1, 7 309; č.2, 2 016; č.3, 703; č.4, 1 799; č.5, 3 835; č.6, 2 389.

Dom 165 319; vonkajšie byty, 87 929; vnútorné byty, 77 390.



Prístroje pomerového merania sú na radiátoroch kalibrované na rovnaké miesto u všetkých radiátorov. No radiátory majú rôzny výkon, preto má každý prepočítavací koeficient.

Pokiaľ si porovnáte namerané jednotky a počet jednotiek po prepočítaní koeficientom radiátorov je vidieť kde sú radiátory výkonnejšie a kde menej výkonné. Príklad: 7. podlažie. Byty č. 5 a 6.

Počet jednotiek po prepočte koeficientom výkonu radiátorov.

7. podlažie. Byt č.1, 3 346; č.2, 4 323; č.3, 3 123; č.4, 3 365; č.5, 7 986; č.6, 9 046.
6. podlažie. Byt č.1, 2 025; č.2, 1 772; č.3, 2 984; č.4, 3 395; č.5, 1 380; č.6, 4 052.
5. podlažie. Byt č.1, 794; č.2, 6 039; č.3, 3 443; č.4, 2 214; č.5, 2 123; č.6, 3 911.
4. podlažie. Byt č.1, 4 550; č.2, 1 316; č.3, 1 426; č.4, 3 166; č.5, 889; č.6, 2 966.
3. podlažie. Byt č.1, 1 125; č.2, 527; č.3, 2 047; č.4, 2 270; č.5, 3 1 825; č.6, 1 340.
2. podlažie. Byt č.1, 5 242; č.2, 4 381; č.3, 4 211; č.4, 2 244; č.5, 2 494; č.6, 3 185.
1. podlažie. Byt č.1, 5 727; č.2, 1 628; č.3, 756; č.4, 1 318; č.5, 2 737; č.6, 3 030.

Dom 125 783; vonkajšie byty, 75 575; vnútorné byty, 50 209.



V dome je dohodnutý pomer, podľa m2 30 : 70 % podľa výsledku pomerového merania, odpisy nad suterénom 10 %, pod strechou 10 %, severná stena 7 %, južná stena 5 %.

Keďže pomer jednotky a úhrady na jednotku je 1 : 1, to znamená, že počet upravených jednotiek je aj počet nákladov.

Počet jednotiek a úhrada nákladov po prepočítaní dohodnutým spôsobom.

7. podlažie. Byt č.1, 2 946; č.2, 3 743; č.3, 3 044; č.4, 3 205; č.5, 6 182; č.6, 6 676.
6. podlažie. Byt č.1, 2 308; č.2, 2 176; č.3, 3 173; č.4, 3 476; č.5, 1 886; č.6, 3 759.
5. podlažie. Byt č.1, 1 415; č.2, 5 332; č.3, 3 512; č.4, 2 603; č.5, 2 435; č.6, 3 656.
4. podlažie. Byt č.1, 4 073; č.2, 1 839; č.3, 2 046; č.4, 3 307; č.5, 1 523; č.6, 2 980.
3. podlažie. Byt č.1, 1 648; č.2, 1 255; č.3, 2 479; č.4, 2 645; č.5, 2 235; č.6, 1 823.
2. podlažie. Byt č.1, 4 473; č.2, 4 106; č.3, 4 080; č.4, 2 625; č.5, 2 710; č.6, 3 143.
1. podlažie. Byt č.1, 4 495; č.2, 1 949; č.3, 1 468; č.4, 1 843; č.5, 2 687; č.6, 2 826.

Dom 125 783; vonkajšie byty, 70 341; vnútorné byty, 55 442.

Rozdiel medzi počtom jednotiek po prepočte koeficientom výkonu radiátorov a počtom jednotiek po prepočítaní dohodnutím spôsobom.

Čo nám ukazuje rozdiel? Plusové čísla na dohodnutom spôsobe vyjadrujú zisk, je ich 17. Mínusové čísla vyjadrujú stratu.

A ešte niečo? Najviac získal byt č. 6 na siedmom podlaží. PREČO???

7. podlažie. Byt č.1, 400; č.2, 580; č.3, 79; č.4, 160; č.5, 1 805; č.6, 2 370.
6. podlažie. Byt č.1, -283; č.2, -404; č.3, -188; č.4, -82; č.5, -506; č.6, 294.
5. podlažie. Byt č.1, -621; č.2, 707; č.3, -69; č.4, -389; č.5, -313; č.6, 255.
4. podlažie. Byt č.1, 477; č.2, -522; č.3, -585; č.4, -141; č.5, -634; č.6, -14.
3. podlažie. Byt č.1, -522; č.2, -728; č.3, -432; č.4, -374; č.5, -383; č.6, -483.
2. podlažie. Byt č.1, 768; č.2, 275; č.3, 131; č.4, -381; č.5, -216; č.6, 42.
1. podlažie. Byt č.1, 1 232; č.2, -321; č.3, -713; č.4, -525; č.5, 50; č.6, 203.

Dom 0; vonkajšie byty, 5 233; vnútorné byty, -5 233.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

mixaela Pozri príspevok
ano, ja so vsetkym tym, co tu uvadza "sito" suhlasim...

a presne ako pise, vyhlaska len "dava priestor" pripadne je vsetko na rozhodnuti vlastnikov...

ale nejako sa nechapeme... ja tu nespochybnujem to, co ponuka dana vyhlaska, ale "nadavam" na to, ze dotknutym vlastnikom nepomoze vyriesit ich problem, ak v panelaku je vacsina s nazorom "nik vam nekazal si kupit taky byt"... a teda je jej novelizacia v tychto pripadoch zbytocna...

mate pravdu, je tam moznost sa handrkovat na sude, ale uprimne... mali by ste chut sa tam tahat? niezeby som bola pstros, ktory zahrabe hlavu do piesku, ale.. nejako nevidim v tom zalubu a tiez nepoznam pripad, ze by nejaky sud rozhodol v prospech takychto vlastnikov v tejto alebo podobnej veci... (pravdupovediac som si to ani neoverovala)

a na zaver.. .viete si predstavit spoluzitie so susedmi po takomto comsi?

inak dakujem za nazory... aj pripomienky..
Predpokladám, že sa ešte nikto v tej to veci neobrátil na súd. Preto ani nerozhodol v ich prospech.

Možno by bolo treba žalovať dodávateľa pomerového merania a rozúčtovateľa nákladov, že nenavrhli akým spôsobom je treba zohľadniť väčšiu ochladzovanú plochu nevýhodných bytov. Niekto využíva toho, že vlastníci nevedia.

Viete, že ak sa to všetko schová za osobné údaje vlastníkov, nikto sa nikdy v dome nedozvie ako to vlastne s rozdelením nákladov v dome je.

Predsa náklady domu sú vecou vlastníkov všetkých bytov. Teda nie osobné údaje. Na tie má každý vlastník právo, inak si nemôže skontrolovať správnosť dohodnutého spôsobu rozdelenia nákladov. AKO???

Preto sa ani nesťažuje na súde, keď nemá podstatné veci k návrhu o čom má súd rozhodnúť.

To tiež niekomu vyhovuje. Ale doplácajú na to len vlastníci. To oni odsúhlasili. My sme im len poradili, nemuseli schváliť našu radu.
0 0
vierockak vierockak

vierockak je offline (nepripojený) vierockak

Príspevok č.12 - Celkom fajn príklad, Sito, prosím Ťa a mohol by si urobiť pokračovanie tohto príkladu, ako by to vyzeralo, ak by sa teplo rozúčtovalo podľa m2 60 : 40 % podľa výsledku pomerového merania? Ďakujem.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Mne sa tiež nechce ťahať so susedmi, lenže tie rozdiely sú pri rovnakej ploche v stovák eur. Viem, ako ma zohrievajú susedia z tej jednej strany, pretože keď bola suseda v kúpeloch, povypínala radiátory a my sme si museli prikurovať aj v ten izbe, čo býva inokedy dosť teplá.

A ešte stojí za uváženie: ak sa vlastníci nedohodnú inak!!! Musia sa dohodnúť, teda súhlasiť všetci? Ak by to tak bolo, potom jeden hlas proti spôsobí, že platí vyhláška.
0 0
mixaela mixaela

mixaela je offline (nepripojený) mixaela

ano, presne takto to vnimam aj ja... tie rozdiely v nakladoch su v stovkach eur pricom teplota v byte zdaleka nedosahuje ziaduci efekt..

chcela by som si predstavit velkohubeho suseda ohanajuce sa tym, ze ho to nezaujima lebo ma teplo na nasom mieste, keby uplne bezne platil za kurenie ovela viac a napriek tomu by chodil doma vo svetri...

Maria27, pochybujem, ze vyhlaska by to ponala tak, ako pisete, ale ak by, potom by vlastnici znevyhodnenych bytov mali sancu...

Ja sa nazdavam, ze je to tak, ze staci nadpolovicna vascina a veci sa nepohnu...
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Mária27 Pozri príspevok
Mne sa tiež nechce ťahať so susedmi, lenže tie rozdiely sú pri rovnakej ploche v stovák eur. Viem, ako ma zohrievajú susedia z tej jednej strany, pretože keď bola suseda v kúpeloch, povypínala radiátory a my sme si museli prikurovať aj v ten izbe, čo býva inokedy dosť teplá.

A ešte stojí za uváženie: ak sa vlastníci nedohodnú inak!!! Musia sa dohodnúť, teda súhlasiť všetci? Ak by to tak bolo, potom jeden hlas proti spôsobí, že platí vyhláška.
Mária, ja sa tiež nechcem ťahať so susedmi po súdoch.

Len to, aby ľudia vedeli. Ale, ak nechcú? Ako ich osloviť? Niekto, ste tu??? Ste..., sú... ? Alebo, nie sme!

Práve ten posledný článok hydraulického vyregulovania, termostatická hlavica, nie je regulovaný, ani možnosť regulovať ho.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ak by mali vlastníci právo rozhodovať o rozpočítaní tepla, boli by tie ustanovenia vyhlášky absolútne zbytočné.

Podľa § 14 ZVB rozhodujú vlastníci hlasovaním na schôdzi o spoločných častiach domu a spoločných zariadeniach domu, spoločných nebytových priestoroch, príslušenstve a pozemku. Podľa § 10 určujú vlastníci výšku preddavkov do fondu. Ešte je niekoľko ustanovení o tom, v čom rozhodujú, ale nie je nikde v ZVB o teple.

Podľa § 19 sa môžu vlastníci dohodnúť o tom, že niektoré zariadenia domu nebudú spoločné - tu viem určite, že musí byť 100 % dohoda, rozhodujú tak aj súdy. Tu ide o vlastníctvo, pri teple o majetok, ktorý má širší rozmer ako vlastníctvo. Ústava chráni majetok.

Ja som vlani platila za teplo o 760 eur viac ako sused, ktorý má o 7 m2 väčší byt. Tu sa už dá hovoriť aj o majetku. Pritom sám sused priznáva, že mám v byte oproti nim poriadnu zimu.
5 0
mixaela mixaela

mixaela je offline (nepripojený) mixaela

... a mame spolocny - zda sa, ze neriesitelny problem...
a na to som chcela aj poukazat...
nepomoze nam v tom ani "spravodlivejsia" vyhlaska
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

To akože spoločné zariadenie, vykurovací systém domu, nie je spoločné zariadenie? Ani to, čo sa do domu týmto systémom dostane?

Myslím, že toto je pravá príčina v bytovom dome. Čo je moje, to je moje!!! To akože, keď bývam na prízemí, môžem urezať stúpačku vykurovacieho systému preto, že prechádza cez môj byt?

A nebude lepšie pýtať si poplatok od tých, ktorým je dodávané teplo cez môj byt za tranzit???

Alebo! Vlastníci rozhodnú, že zaplatím dohodnutím spôsobom za teplo, ktoré dostanem do miestnosti, bytu cez stúpačky. Nemusím! Nemusím rešpektovať ich pravidlá len preto, že mám byt v ich dome, teda aj mojom???

V domoch je brajgel, bordel, atď. , ale čo potom, ak každý len na svoje triko??? Zákon sú určité pravidlá pre bytové domy, detaily jednotlivých domoch sa riešia Zmluvou O SVB, alebo zmluvou o výkone správy. Tieto zmulvy dávajú vlastníkom väčšiu právomoc rozhodovať o svojom majetku, no musia byť v súlade s uvedením zákonom.

Príklad, keď parlament rozhodne, že za 25 % plochy balkónu, lodžie, terasy sa bude prispievať do FOaU, tak sa bude. Vlastníci to nemôžu zmeniť! Aj to, že do fondu sa prispieva podľa majetkového podielu, m2.

Jasné, dom sa môže vy.... na zákon, ale musia všetci vlastníci, ak jeden nie, je prúser. Nemusí byť, ak sa nesťažuje na mieste, štátnemu orgánu, ktorý je oprávnený rozhodnúť.

358
V Y H L Á Š K A
Úradu pre reguláciu sieťových odvetví
z 20. augusta 2009,
ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví č. 630/2005 Z. z.,
ktorou sa ustanovuje teplota teplej úžitkovej vody na odbernom mieste, pravidlá
rozpočítavania množstva tepla dodaného na prípravu teplej úžitkovej vody
a rozpočítavania množstva dodaného tepla


㤠7
Rozpočítavanie množstva dodaného tepla na
vykurovanie
podľa pomerových rozdeľovačov tepla
alebo určených meradiel tepla

(1) Ak sú v objekte rozpočítavania zapojené pomerové
rozdeľovače tepla rovnakého typu alebo určené
meradlá1) tepla rovnakej triedy presnosti na meranie
množstva tepla u konečných spotrebiteľov, náklady na
množstvo dodaného tepla na vykurovanie sa rozdelia
na základnú zložku a spotrebnú zložku. Základná zložka
tvorí 60 % a spotrebná zložka 40 % z celkových nákladov
na dodané teplo na vykurovanie.

(10) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú
podľa osobitného predpisu7) inak,
rozpočítavanie množstva dodaného tepla na vykurovanie
podľa odsekov 1 až 9 sa neuplatňuje.“.

7) § 14 zákona Národnej rady Slovenskej republiky
č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov
v znení neskorších predpisov.“.


182/1993, § 14

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a hlasovaním rozhodovať ako spoluvlastník o spoločných častiach domu a spoločných zariadeniach domu, spoločných nebytových priestoroch, príslušenstve a pozemku na schôdzi vlastníkov. Oznámenie o schôdzi vlastníkov musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze. Výsledok hlasovania oznamuje ten, kto schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie zvolal, a to do piatich pracovných dní od konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia spôsobom v dome obvyklým.

(2) Pri hlasovaní na schôdzi vlastníkov sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak počet zúčastnených vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome neumožňuje hodinu po začatí schôdze vlastníkov právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených ; to neplatí, ak ide o hlasovanie podľa odseku 3, § 7a ods. 1, § 7c ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 8a ods. 1 a 5, § 8b ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 10 ods. 1 a § 16 ods. 3 a 4.

(3) Ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome rozhodujú o úvere a o zabezpečení úveru, o zmluve o vstavbe alebo nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov v dome a o zmene formy výkonu správy, rozhoduje sa vždy hlasovaním na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Toto hlasovanie nemôže byť písomné.

(4) Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia o výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, má právo obrátiť sa na súd najneskôr do troch mesiacov od hlasovania, inak jeho právo zaniká. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina hlasov pri hlasovaní podľa odsekov 2 a 3 nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome súd.

(5) Za každý byt a nebytový priestor v dome má vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome alebo spoluvlastníci jeden hlas pripadajúci na ich byt alebo nebytový priestor v dome. Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome môže písomne, s úradne overeným podpisom, splnomocniť inú osobu, aby ho na schôdzi vlastníkov zastupovala. Súčasťou splnomocnenia môže byť aj príkaz, ako má splnomocnenec hlasovať pri konkrétnych otázkach. Splnomocnená osoba sa originálom splnomocnenia preukazuje na začiatku schôdze rade alebo zástupcovi vlastníkov.

(6) Ak nejde o rozhodovanie podľa odseku 3, môže správca, zástupca vlastníkov alebo predseda navrhnúť písomné hlasovanie. Pred písomným hlasovaním musia byť vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sedem dní vopred informovaní o otázkach, o ktorých sa bude hlasovať, a o termíne hlasovania, a to spôsobom v dome obvyklým. Po vykonaní hlasovania písomnou formou zástupca vlastníkov alebo predseda za účasti ďalších dvoch vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome zistí výsledok hlasovania a oznámi ho do piatich pracovných dní od písomného hlasovania spôsobom v dome obvyklým. Aby bolo písomné hlasovanie právoplatné, je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. V prípade neúspešného hlasovania musí byť predmet hlasovania prerokovaný na schôdzi vlastníkov alebo na zhromaždení podľa odseku 2. Hlasovanie písomnou formou o tej istej veci nemožno opakovať. Prehlasovaný vlastník bytu a nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, pretože mu nebol oznámený spôsobom v dome obvyklým, má právo obrátiť sa do troch mesiacov od hlasovania na súd, inak jeho právo zaniká.

(7) Ustanovenia odsekov 1 až 6 sa rovnako použijú aj na hlasovanie zhromaždenia podľa § 7c ods. 8. Ak spoločenstvo tvorí viac domov, o úvere, súhlase so vstavbou alebo nadstavbou a o použití fondu prevádzky, údržby a opráv hlasujú iba vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome, ktorého sa predmet hlasovania týka.

Novelizácia zo dňa 11.2.2010.

11. V § 14 ods. 2 sa slová „§ 8a ods. 1 a 5, § 8b ods. 2 písm. i) a ods. 3“ nahrádzajú slovami „§ 8a ods. 1 a 6, § 8b ods. 2 písm. i)“.

12. V § 14 ods. 3 sa vypúšťa slovo „vždy“ a posledná veta sa nahrádza vetami, ktoré znejú: „Ak sa rozhoduje písomným hlasovaním podľa tohto odseku, podpis vlastníka potvrdia najmenej dvaja overovatelia, ktorí boli zvolení na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestoroch. Overiť písomné hlasovanie môže aj notár alebo obecný úrad.“.

13. V § 14 odsek 6 znie:

„(6) Ak nejde o rozhodovanie o zmluve o spoločenstve alebo o zmluve o výkone správy môže správca, zástupca vlastníkov alebo predseda vyhlásiť písomné hlasovanie. Pred písomným hlasovaním musia byť vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sedem dní vopred informovaní o otázkach, o ktorých sa bude hlasovať, a o termíne a mieste hlasovania, a to spôsobom v dome obvyklým. Na hlasovacom lístku musí byť uvedený deň konania hlasovania, meno a priezvisko vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome, otázka alebo otázky; ak je viac otázok, označia sa poradovými číslami. Pri každej otázke musia byť dva rámčeky, z ktorých jeden je nadpísaný slovom „áno“ a druhý slovom „nie“. Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru nevyznačí svoj názor, je hlas neplatný. Po vykonaní hlasovania písomnou formou správca, zástupca vlastníkov alebo predseda za účasti ďalších dvoch vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome zistí výsledok hlasovania a oznámi ho do piatich pracovných dní od písomného hlasovania spôsobom v dome obvyklým. Aby bolo písomné hlasovanie právoplatné, je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak zákon neustanovuje inak. V prípade neúspešného hlasovania musí byť predmet hlasovania prerokovaný na schôdzi vlastníkov alebo na zhromaždení podľa odseku 2. Hlasovanie písomnou formou o tej istej veci možno opakovať až po prerokovaní predmetu hlasovania na schôdzi vlastníkov alebo na zhromaždení. Prehlasovaný vlastník bytu a nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, pretože mu nebol oznámený spôsobom v dome obvyklým, má právo obrátiť sa do troch mesiacov od hlasovania na súd, inak jeho právo zaniká.“.

14. V § 14 ods. 7 sa číslo „8“ nahrádza číslom „9“ a za slová „o úvere,“ sa vkladajú slová „rozdelení spoločenstva,“.
1 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Vieročka, nebudem do kolečka do kola. Prvé dve sú rovnaké ako v príspevku č. 12.

Je to tak, čim vyššie percento rozdelenia podľa m2, tým menšia účinnosť pomerového merania v dome. V takom prípade je pomerové meranie zbytočné.

Nie! Treba hľadať riešenie, objektívne rozdelenie tepla a nákladov za teplo!!!

Počet jednotiek a úhrada nákladov po prepočítaní spôsobom 60 : 40 %.

7. podlažie. Byt č.1, 3 068; č.2, 3 459; č.3, 3 180; č.4, 3 276; č.5, 4 925; č.6, 5 349.
6. podlažie. Byt č.1, 2 540; č.2, 2 439; č.3, 3 124; č.4, 3 288; č.5, 2 282; č.6, 3 351.
5. podlažie. Byt č.1, 2 048; č.2, 4 146; č.3, 3 308; č.4, 2 816; č.5, 2 579; č.6, 3 294.
4. podlažie. Byt č.1, 3 550; č.2, 2 257; č.3, 2 515; č.4, 3 197; č.5, 2 086; č.6, 2 917.
3. podlažie. Byt č.1, 2 180; č.2, 1 941; č.3, 2 749; č.4, 2 839; č.5, 2 471; č.6, 2 266.
2. podlažie. Byt č.1, 3 827; č.2, 3 483; č.3, 3 615; č.4, 2 828; č.5, 2 728; č.6, 3 004.
1. podlažie. Byt č.1, 4 021; č.2, 2 381; č.3, 2 233; č.4, 2 458; č.5, 2 825; č.6, 2 942.

Dom 125 783; vonkajšie byty, 70 341; vnútorné byty, 55 442.

Rozdiel medzi počtom jednotiek po prepočte koeficientom výkonu radiátorov a počtom jednotiek po prepočítaný spôsobom 60 : 40 %.

Čo nám ukazuje rozdiel? Plusové čísla na dohodnutom spôsobe vyjadrujú zisk, je ich 17. Mínusové čísla vyjadrujú stratu.

A ešte niečo? Najviac získal byt č. 6 na siedmom podlaží. PREČO???

7. podlažie. Byt č.1, 277; č.2, 863; č.3, -57; č.4, 89; č.5, 3 062; č.6, 3 698.
6. podlažie. Byt č.1, -515; č.2, -667; č.3, -140; č.4, 106; č.5, -902; č.6, 701.
5. podlažie. Byt č.1, -1 254; č.2, 1 893; č.3, 135; č.4, -602; č.5, -457; č.6, 616.
4. podlažie. Byt č.1, 1 000; č.2, -940; č.3, -1 053; č.4, -31; č.5, -1 197; č.6, 50.
3. podlažie. Byt č.1, -1 055; č.2, -1 414; č.3, -702; č.4, -568; č.5, -619; č.6, -926.
2. podlažie. Byt č.1, 1 415; č.2, 899; č.3, 596; č.4, -584; č.5, -234; č.6, 181.
1. podlažie. Byt č.1, 1 706; č.2, -753; č.3, -1 477; č.4, -1 140; č.5, -88; č.6, 88.

Dom 0; vonkajšie byty, 6 481; vnútorné byty, -6 481.

Pre istotu som spravil aj 100 : 0

7. podlažie. Byt č.1, 2 884; č.2, 2 884; č.3, 3 217; č.4, 3 217; č.5, 2 884; č.6, 2 884.
6. podlažie. Byt č.1, 2 844; č.2, 2 884; č.3, 3 217; č.4, 3 217; č.5, 2 884; č.6, 2 884.
5. podlažie. Byt č.1, 2 844; č.2, 2 884; č.3, 3 217; č.4, 3 217; č.5, 2 884; č.6, 2 884.
4. podlažie. Byt č.1, 2 844; č.2, 2 884; č.3, 3 217; č.4, 3 217; č.5, 2 884; č.6, 2 884.
3. podlažie. Byt č.1, 2 844; č.2, 2 884; č.3, 3 217; č.4, 3 217; č.5, 2 884; č.6, 2 884.
2. podlažie. Byt č.1, 2 844; č.2, 2 884; č.3, 3 217; č.4, 3 217; č.5, 2 884; č.6, 2 884.
1. podlažie. Byt č.1, 2 884; č.2, 2 884; č.3, 3 217; č.4, 3 217; č.5, 2 884; č.6, 2 884.

Dom 125 783; vonkajšie byty, 64 774; vnútorné byty, 61 010.


7. podlažie. Byt č.1, 462; č.2, 1 439; č.3, -94; č.4, 148; č.5, 5 103; č.6, 6 163.
6. podlažie. Byt č.1, -859; č.2, -1 112; č.3, -233; č.4, 177; č.5, -1 504; č.6, 1 169.
5. podlažie. Byt č.1, -2 089; č.2, 3 155; č.3, 226; č.4, -1 004; č.5, -761; č.6, 1 027.
4. podlažie. Byt č.1, 1 667; č.2, -1 567; č.3, -1 756; č.4, -51; č.5, -1 994; č.6, 83.
3. podlažie. Byt č.1, -1 758; č.2, -2 357; č.3, -1 171; č.4, -947; č.5, -1 031; č.6, -1 543.
2. podlažie. Byt č.1, 2 358; č.2, 1 498; č.3, 994; č.4, -974; č.5, -389; č.6, 301.
1. podlažie. Byt č.1, 2 844; č.2, -1 256; č.3, -2 462; č.4, -1 899; č.5, -146; č.6, 146.

Dom 0; vonkajšie byty, 10 801; vnútorné byty, -10 801.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať