Zavrieť

Porady

Sukromne vozidlo na podnikanie

Od 3 maja 2010 zacinam zo SZCO a mam svoje sukromne vozidlo a chcem ho vyuzivat aj na firemne ucely je tu uz nieco o tom popisane ale som trosku z toho sprosty musim si toto auto nahlasit na danovom urade aby som si mohol davat PHM do nakladov? Je to moje auto. A este by ma zaujimalo co vsetko by som si mohol davat do nakladov ci sa da aj amortizacia auta opravy a udrzba tiez zahrnut a ci musim viest aj knihu jazd a akym systemom. A ako mam zdokladovat to ze sa nejednalo o suromne vyuzitie ale sluzobne. Proste v tomto som lama lebo este len zacnem s podnikanim.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    szčo:
    1. vlastné MV vložené do OM - registrácia pre daň z MV - áno
    výdavky - odpisy /ak je nárok/, PHM, opravy, náhradné diely ap. , PZP, HP, dialničná známka

    2. vlastné MV nevložené do OM - používané na služobné účely registrácia pre daň z MV - áno, výdavky PHM + paušálna náhrada ,
    Naposledy upravil hanelie : 09.04.10 at 12:45

    anna81 je offline (nepripojený) anna81

    anna81
    Firma vstupuje do likvidácie - v majetku vozidlo nemá, štatutár používa súkromné vozidlo na služobné účely a firme vyplýva povinnosť podať DP k dani z MV a uhradiť daň.
    Do kedy je povinná podať DP ak vstupuje do likvidácie k 1.6.2010?

    JURI-MT je offline (nepripojený) JURI-MT

    JURI-MT
    Myslim ze do konca januara 2011 bez ohladu na likvidaciu. Mozete k junu ohlasit zanik danovej povinnosti k DzMV.
    Takže ak som správne pochopil tak to bude asi takto.

    V priebehu roka auto najazdilo cca 7000 km a natankovalo 500 litrov za cca 600,-EUR.
    Do nákladov pôjde 80% bločkov t.j. 480,- EUR plus paušálna náhrada 0,183/km t.j. 1281,-EUR.

    Takže celkovo budú náklady spojené s MV na zníženie daňového základu vo výške 480+1281=1761,- EUR za rok.
    Žiadne iné náklady sa nebudú účtovať okrem cestnej dane.

    Ak je to zle ta ma prosím opravte.
    Ďakujem.

    Majka je offline (nepripojený) Majka

    Majka
    hanelie Pozri príspevok
    szčo:
    1. vlastné MV vložené do OM - registrácia pre daň z MV - áno
    výdavky - odpisy /ak je nárok/, PHM, opravy, náhradné diely ap. , PZP, HP, dialničná známka

    2. vlastné MV nevložené do OM - používané na služobné účely registrácia pre daň z MV - áno, výdavky PHM + paušálna náhrada ,

    prosim Ta ako je to s knihou jazd v druhom pripade? Mate prosim Vas niekto vzor,tabulku a pod. ako sa vedie kniha jazd ked firma nema zaradene auto v OM ale konatel pouziva svoje osob.auto na sluzob.cesty, na najazdenych napr. 500km mesacne na sluzobnu cestu, obcas aj do zahranicia na sluzob.cestu priblizne 2000km a pod. Treba evidovat a robit knihu jazd na cesty uskutocnene suvisiace s podnikanim?
    dakujem.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    romanbagac Pozri príspevok
    Takže ak som správne pochopil tak to bude asi takto.

    V priebehu roka auto najazdilo cca 7000 km a natankovalo 500 litrov za cca 600,-EUR.
    Do nákladov pôjde 80% bločkov t.j. 480,- EUR plus paušálna náhrada 0,183/km t.j. 1281,-EUR.

    Takže celkovo budú náklady spojené s MV na zníženie daňového základu vo výške 480+1281=1761,- EUR za rok.
    Žiadne iné náklady sa nebudú účtovať okrem cestnej dane.

    Ak je to zle ta ma prosím opravte.
    Ďakujem.
    veru to nie je správne. Ak ide o súkromné mot.vozidlo využívané na podnikanie (uplatňuješ si paušálne náhrady), musíš viesť knihu jázd.
    VOZD je spotreba PHM prepočítaná priemernou spotrebou podla tech,preukazu (o nákupe PHM neúčtuješ) + sadzba základnej náhrady

    BejaS je offline (nepripojený) BejaS

    BejaS
    romanbagac Pozri príspevok
    Takže ak som správne pochopil tak to bude asi takto.

    V priebehu roka auto najazdilo cca 7000 km a natankovalo 500 litrov za cca 600,-EUR.
    Do nákladov pôjde 80% bločkov t.j. 480,- EUR plus paušálna náhrada 0,183/km t.j. 1281,-EUR.

    Takže celkovo budú náklady spojené s MV na zníženie daňového základu vo výške 480+1281=1761,- EUR za rok.
    Žiadne iné náklady sa nebudú účtovať okrem cestnej dane.

    Ak je to zle ta ma prosím opravte.
    Ďakujem.
    ahoj, este jednu doplnujucu info:
    spravne chapem, ze v tomto pripade pod pojmom "ziadne ine naklady" sa neuctuju naklady na servis, nahr.diely na auto?

    Majka je offline (nepripojený) Majka

    Majka
    Ak to spavne chapem tak sukromne MV nezaradene v majetku s.r.o. kt. pouziva konatel spolocnosti na sluzob. cesty, moze si uctovat v cetovnom prikaze priemernu spotrebu pHM a pausalnu nahradu za 1km 0,183 ? plati to aj pre konatelov - dvoch manezlov kt. vyuzivaju sukr. MV na sluzob.ucely sucasne si ho poziciavaju? dakujem.
    Naposledy upravil Majka : 01.02.11 at 10:42

    janulka je offline (nepripojený) janulka

    28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac janulka
    Prosím Vás o váš názor ja postupujem v prípade, že mi szčo priniesie doklady ku spracovaniu uct nasledovne a obsahujú i doklady o nákupe phl:
    - vsetky bločky o tankovaní phm mi služia na to aby som zistila, kolko litrov phl, natakoval, na základe tejto sumy a priemernej spotreby viem, kolko km mohol prejazdit s daným natankovaným množstvom
    - osobný automobil je v jeho osobnom vlastníctve, nie je zaradené do majetku firmy,
    - uplatnuje si:
    - náhrady za km - teda najazdené km x 0,183€ na jeden km
    - náhrady za spotrebované phl - teda
    / najazdené km x priemerná spotreba/ : 100 x priemerná cena phl

    - bločky za tankovanie phl ma vložené v účtovníctve- uctujem ich ako VNZD

    - trošku ma však pletie kniha jázd - on si ju vedie sám, len prosím vás ked má v knihe jázd ropísaných viac km, akoby mal prejazdit s natankovaným množstvom phl, ja pracujem len s počtom km, ktoré mohol prejsť na základe dokladov o nákupe phl. je to správne?

    dakujem krásne

    janulka je offline (nepripojený) janulka

    28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac janulka
    Prosím vás este by som sa chcela opytat, szco sa v juni 2010 rozvádzal, z týchto dôvodov prepísal svoje auto na svojho švagra, no to auto stále používa v súvislosti s prevádzkovaním živnosti, taktisto zaplatil za to auto Dz MV za celý rok 2010 / teraz v januári 2011/, auto je nahlásené na DU. prosím vás môže si uplatňovať i v tomto prípade náhrady za 1 km jazdy a za spotrebované phl?
    - musí byt medzi ním a svagrom nejaká dohoda?
    ďakujem krásne za názor

    zamsting je offline (nepripojený) zamsting

    zamsting
    To: janulka
    Môže si uplatniť len náhrady za PHL.
    Ak by bola dohoda so švagrom, pozor nato, aby švagor mal oprávnenie podnikať v prenajímaní áut (ak by to bolo na dlhšie obdobie - asi viac než 2-3 mesiace - posúdenie závisí na tom ktorom daňovákovi ...)

    janulka je offline (nepripojený) janulka

    28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac janulka
    Ďakujem krásne za odpoveď, teda zistím ku ktorému dnu prestal byt vlastníkom auta a od vtedy má nárok len na náhrady za spotrebované phl, nakolko auto nemal vo svojom vlastníctve.
    ps: len som trošku v rozpakoch, teda musí alebo nemusí byť nejaká zmluva so švagrom?

    ďakujem
    Naposledy upravil janulka : 22.02.11 at 19:56

    zamsting je offline (nepripojený) zamsting

    zamsting
    odporúčam zmluvu (prípadné preukázanie výpožičky správcovi dane - pri kontrole, zodpovednosť za prípadné spôsobené škody pri nedajbože havárií, krádeži, apod)

    ENd.

    janulka je offline (nepripojený) janulka

    28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac janulka
    to zamsting:
    dakujem krásne za rady.

    janulka je offline (nepripojený) janulka

    28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac janulka
    to zamsting:
    dakujem krásne za rady.

    ospravedlnujem sa za dvojity príspevok ale zamrzla mi porada a potom to takto spravilo.

    papa
    Naposledy upravil janulka : 24.02.11 at 12:03

    MiladaM je offline (nepripojený) MiladaM

    MiladaM
    Dobry den,
    chcem sa spytat, ked SZCO skoncila zivnost, auto mala zaradene v majetku...co so zvyskom PHM, ktore zostali v nadrzi? Preuctujem do VOZD?

    mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

    mizu24
    Chcem sa spýtať ako je to pri súkromnom nákladnom motorovom vozidle, ktoré nie je zahrnuté v majetku? Používa sa na odvoz materiálu. Môže sa účtovať spotrebované PHL a náhrady za používanie súkr.mot.vozidla? A v akej výške? Nikde som nenašla ustanovenie pre nákladné vozidlá, len pre osobné. Ako som sa dočítala, treba viesť knihu jázd a 80 % z PHL nie je možné uznať. Čo s tým, keď sa v prvom štvrťroku uznalo 80 % z PHL, pretože klient zabudol oznámiť, že staré nákladné auto už nepoužíva a kúpil nové na súkr.osobu, prihlásil sa na DÚ a začal ho používať v podnikaní?

    mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

    mizu24
    mizu24 Pozri príspevok
    Chcem sa spýtať ako je to pri súkromnom nákladnom motorovom vozidle, ktoré nie je zahrnuté v majetku? Používa sa na odvoz materiálu. Môže sa účtovať spotrebované PHL a náhrady za používanie súkr.mot.vozidla? A v akej výške? Nikde som nenašla ustanovenie pre nákladné vozidlá, len pre osobné. Ako som sa dočítala, treba viesť knihu jázd a 80 % z PHL nie je možné uznať. Čo s tým, keď sa v prvom štvrťroku uznalo 80 % z PHL, pretože klient zabudol oznámiť, že staré nákladné auto už nepoužíva a kúpil nové na súkr.osobu, prihlásil sa na DÚ a začal ho používať v podnikaní?
    poradí mi niekto?
    prosím!!!!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.