Zavrieť

Porady

Odpočet DPH pri stavbe sídla

Dobrý deň ,

vzhľadom k tomu , že som sa priamo na DÚ stretla s názorom , že pri stavbe sídla nie je nárok na odpočet DPH , pretože ten materiál ďalej nepredáte alebo to nebudete prenajímať. Osobne si myslím že tento názor nie je správny a pokiaľ postavite sídlo spoločnosti , ktorej predmetom budú plnenia ktoré sú zdaňované 19 % sadzbou je nárok na odpočet z daného materiálu a služieb.

Aký máte na túto problematiku názor ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jaja99 je offline (nepripojený) jaja99

    jaja99
    Je nárok na odpočet DPH.
    Viď § 49
    (2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

    a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,
    b) ním uplatnená z tovarov a služieb, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4, 7 a 9 až 12,
    c) ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a § 11a,
    d) zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru.

    Spojenie"použije na dodávky tovarov a služieb" znamená, že nielen priamo kúpi a predá, ale aj nepriamo využije na dosahovanie zdaniteľných príjmov. To by som si nemohla odpočítať DPH ani z telefónneho účtu - ani ho nepredám, ani neprenajmem.
    Pri kalkulácii ceny svojich služieb odpisy z budovy zahrnieš do ceny a z toho vypočítaš DPH na výstupe.

    Metodik je offline (nepripojený) Metodik

    prispievateľ do odborných časopisov, večný odporca nelogických výkladov zákona ...viac Metodik
    Plne s tvojou odpoveďou súhlasím a takto vypracovávam aj stanoviská, len ma takýto názor zarazil a nestretla som sa s ním po prvýkrát u kontrolorov.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Metodik Pozri príspevok
    Dobrý deň ,

    vzhľadom k tomu , že som sa priamo na DÚ stretla s názorom , že pri stavbe sídla nie je nárok na odpočet DPH , pretože ten materiál ďalej nepredáte alebo to nebudete prenajímať. Osobne si myslím že tento názor nie je správny a pokiaľ postavite sídlo spoločnosti , ktorej predmetom budú plnenia ktoré sú zdaňované 19 % sadzbou je nárok na odpočet z daného materiálu a služieb.

    Aký máte na túto problematiku názor ?
    Opýtaj sa ich v ktorom paragrafe je to uvedené. Ako daňový poradca by som sa neuspokojil s takým názorom. Treba podložiť §.
    Naposledy upravil marjankaj : 11.04.10 at 15:35

    Metodik je offline (nepripojený) Metodik

    prispievateľ do odborných časopisov, večný odporca nelogických výkladov zákona ...viac Metodik
    No ako daňový poradca som sa stretla s už horšími názormi, ktoré nemali nijakú oporu v zákone.
    Pre mňa je dôležité a podstatné ako by to zdôvodnili v protokole, o aké ustanovenie by sa opreli. Dovod prečo zastávajú tento názor som napísala už priamo v zadaní , priame smerovanie na výstup.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Metodik Pozri príspevok
    No ako daňový poradca som sa stretla s už horšími názormi, ktoré nemali nijakú oporu v zákone.
    Pre mňa je dôležité a podstatné ako by to zdôvodnili v protokole, o aké ustanovenie by sa opreli. Dovod prečo zastávajú tento názor som napísala už priamo v zadaní , priame smerovanie na výstup.
    A ako dospeli k názoru, že to sídlo neskôr nepredáš? To by si predávala bez DPH?
    Ak niekto vysloví názor, tak by ho mal podložiť aj paragrafmi(hlavne pracovníci daňového úradu). Inak je to "krčmová" debata.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Metodik Pozri príspevok
    Dobrý deň ,

    vzhľadom k tomu , že som sa priamo na DÚ stretla s názorom , že pri stavbe sídla nie je nárok na odpočet DPH , pretože ten materiál ďalej nepredáte alebo to nebudete prenajímať. Osobne si myslím že tento názor nie je správny a pokiaľ postavite sídlo spoločnosti , ktorej predmetom budú plnenia ktoré sú zdaňované 19 % sadzbou je nárok na odpočet z daného materiálu a služieb.

    Aký máte na túto problematiku názor ?
    Kedy vzniká právo odpočítavať daň je už citované vyššie , tak sa nebudem opakovať .

    Som zdaniteľná osoba §3 odst.1 a odst.2

    Ak si rozoberieme § 49 u mňa ako u platiteľa DPH /ja som tiež v postavení , že budujem sídlo firmy a uplatňujem odpočet DPH / vylučujem § 49 odst.3 nakoľko nevykonávam oslobodené činnosti .

    § 49 odst.4 nemôžem ho na seba aplikovať , nakoľko vykonávam činnosť , ktorá nie je oslobodená a preto ani nie som povinná robiť výpočet pomerným odpočtom podľa § 50

    § 50 nie je na moju činnosť aplikovateľný z dôvodu , ktorý som uviedla vyššie .

    § 51 je na moju činnosť aplikovateľný

    § 54 - neupravujem , nakoľko si vytváram a budujem firmu na vlastné náklady a nemením účel použitia . Budovu používam na svoje podnikanie a dosahujem príjmy z dodania tovaru a služieb/nie oslobodené / na ktoré mám riadne živnostenské oprávnenie .

    Budova sa na podnikanie užíva od roku 1995, neplánujem s podnikaním skončiť , a aj keby sa niečo stalo , tak priestory dám do prenájmu .


    Nenašla som žiadne ustanovenie , ktoré by mi bránilo tento odpočet z nakúpeného materiálu na výstavbu sídla-budovy uplatniť .Potom prečo ten názor u pracovníkov DU je taký , aký je ?

    Odpočet DPH pri stavbe sídla

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.