Zavrieť

Porady

Odpisujem leasing alebo úver?

Dobrý deň,
prosím o radu v nasledovnej situácii - klient kúpil pred 3 rokmi auto na podnikanie cez leasingovú spoločnosť. Celú hodnotu auta splácal rovnomerne 36 splátkami. Ale - leasingová spoločnosť dala zmluve názov "Zmluva o autoúvere", podpisoval ju riaditeľ pre sekciu "leasingu strojov" a v technickom preukaze bola vlastníkom auta leasingová spoločnosť až do poslednej splátky.
Je to zmluvný vzťah úverový alebo leasingový? Pýtam sa, pretože bývalá a súčasná účtovníčka sa nevedia dohodnúť, ako malo byť auto odpisované. Jedna si myslí, že ide o leasing a auto mohlo byť odpisované rovnomerne počas doby splácania - teda 36 mesiacov. Druhá ale tvrdí, že to nie je "Leasingová zmluva" a teda auto malo byť odpisované podľa zákona 4 roky.
Na ešte lepšie zamotanie máme teraz po splatení poslednej splátky k prepisu vlastníctva z leasingovej spoločnosti na klienta 2 rôzne dokumenty - Ukončenie autoúveru aj Ukončenie autoleasingu.

Tak ako malo byť to auto odpisované?
Vopred ďakujem za názory.
Usporiadat
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

zuzlik0402 Pozri príspevok
Dobrý deň,
prosím o radu v nasledovnej situácii - klient kúpil pred 3 rokmi auto na podnikanie cez leasingovú spoločnosť. Celú hodnotu auta splácal rovnomerne 36 splátkami. Ale - leasingová spoločnosť dala zmluve názov "Zmluva o autoúvere", podpisoval ju riaditeľ pre sekciu "leasingu strojov" a v technickom preukaze bola vlastníkom auta leasingová spoločnosť až do poslednej splátky.
Je to zmluvný vzťah úverový alebo leasingový? Pýtam sa, pretože bývalá a súčasná účtovníčka sa nevedia dohodnúť, ako malo byť auto odpisované. Jedna si myslí, že ide o leasing a auto mohlo byť odpisované rovnomerne počas doby splácania - teda 36 mesiacov. Druhá ale tvrdí, že to nie je "Leasingová zmluva" a teda auto malo byť odpisované podľa zákona 4 roky.
Na ešte lepšie zamotanie máme teraz po splatení poslednej splátky k prepisu vlastníctva z leasingovej spoločnosti na klienta 2 rôzne dokumenty - Ukončenie autoúveru aj Ukončenie autoleasingu.

Tak ako malo byť to auto odpisované?
Vopred ďakujem za názory.
podstatné je čo je predmetom danej zmluvy. Tam musí byť uvedené, či ide o finannčný prenájom s následnou kúpou, predaj na splátky alebo čo vlastne...

P..s Ak je to zmluva o autoúvere pochybujem, že ide o leassing....ale predmet Zmluvy musí dať odpoved...
Naposledy upravil evina : 12.04.10 at 14:55
0 0
zuzlik0402 zuzlik0402

zuzlik0402 je offline (nepripojený) zuzlik0402

Ďakujem, vyžiadala som si kópiu zmluvy, ale už sa úplne strácam - znie takto:

"Na základe žiadosti dlžníka sa veriteľ zaväzuje poskytnúť dlžníkovi účelovo viazaný úver na nákup motorového vozidla uvedeného nižšie a dlžník sa zaväzuje použiť tento úver na dohodnutý účel a vrátiť veriteľovi dlžnú sumu spolu s príslušenstvom. atď."

Inak názov má "Zmluva o autoúvere č. xx uzavretá v zmysle § 269 ods. 2 zákona č. 513/1991 Zb. s primeraným použitím § 497 a nasl. zákona č 513/1991 Zb. Obchodného zákonníka a § 553 a nasl. zákona č. 40/1964 Zb. Občianskeho zákonníka."

Tak má to auto byť odpisované počas doby splácania alebo 4 roky podľa 1. odpisovej skupiny?

Ďakujem.
0 0
IvoM IvoM

IvoM je offline (nepripojený) IvoM

zuzlik0402 Pozri príspevok
Ďakujem, vyžiadala som si kópiu zmluvy, ale už sa úplne strácam - znie takto:

"Na základe žiadosti dlžníka sa veriteľ zaväzuje poskytnúť dlžníkovi účelovo viazaný úver na nákup motorového vozidla uvedeného nižšie a dlžník sa zaväzuje použiť tento úver na dohodnutý účel a vrátiť veriteľovi dlžnú sumu spolu s príslušenstvom. atď."

Inak názov má "Zmluva o autoúvere č. xx uzavretá v zmysle § 269 ods. 2 zákona č. 513/1991 Zb. s primeraným použitím § 497 a nasl. zákona č 513/1991 Zb. Obchodného zákonníka a § 553 a nasl. zákona č. 40/1964 Zb. Občianskeho zákonníka."

Tak má to auto byť odpisované počas doby splácania alebo 4 roky podľa 1. odpisovej skupiny?

Ďakujem.

V takomto prípade áno, nejedná sa o leasing ale o úver.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Podľa mňa je to "klasický" autokredit. Teda úver a nie leasing.
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Klient má uzavretú Zmluvu o zabezpečení s AAA auto: v sposobe financovania je uvedené ako spotrebiteľský úver, kde vlastnícke právo nadobudne klient až po zaplatení ceny predmetu financovania. Tu ide o úver? Ak by išlo o leasing, to by malo byť v zmluve uvedené?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
áno, je to úver, ak by šlo o LZ, bude uvedené, že ide o leasing.
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

KEJKA Pozri príspevok
áno, je to úver, ak by šlo o LZ, bude uvedené, že ide o leasing.
Na porade som sa dočítala, že rozdiel medzi úverom a leasingom je, že majiteľ sa stane vlastníkom až po splatení splátok. A to je aj v tomto prípade, ale v zmluve je uvedené: spotrebiteľský úver. Tak preto som bola neistá.
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Dobrý večer. Poprosila by som poradiť, ako som už uviedla v príspevku č. 6, automobil je obstaraný cez spotrebiteľský úver, ale vlastnícke právo prechádza až po zaplatení úveru. Daňovo odpisujem 1/4 z OC alebo podľa splátkového kalendáru?
ďakujem
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Ejo Pozri príspevok
Dobrý večer. Poprosila by som poradiť, ako som už uviedla v príspevku č. 6, automobil je obstaraný cez spotrebiteľský úver, ale vlastnícke právo prechádza až po zaplatení úveru. Daňovo odpisujem 1/4 z OC alebo podľa splátkového kalendáru?
ďakujem
Ročný daňový odpis je 1/4 z obstarávacej ceny automobilu.
1 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Adiks Pozri príspevok
Ročný daňový odpis je 1/4 z obstarávacej ceny automobilu.
Mám faktúru z nákupu OA - 13400 EUR, z roku 2008. Teraz ho idem preradiť z osob.užívania do podnikania. OC bude 13400,- odpisujem dańovo 4 roky, ale za roky 2008 a 2009 si neuplatním 1/4 z OC. Ale ako je to z účtovnými odpismi za roky nepoužívania na podnikanie?
Ďakujem
0 0
alicacka alicacka

alicacka je offline (nepripojený) alicacka

Ja mám podobný prípad, ako je zadanie - auto na úver od leasingovej spoločnosti. Ja mám aj v splátkovom kalendári vyčíslenú len splátku, žiadne DPH /sme platcami DPH/, t.j. aj to potvrdzuje, že nejde o leasing, ale o úver, ktorý je VNZD, iba na konci dávam odpisy do výdavkov.
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

alicacka Pozri príspevok
Ja mám podobný prípad, ako je zadanie - auto na úver od leasingovej spoločnosti. Ja mám aj v splátkovom kalendári vyčíslenú len splátku, žiadne DPH /sme platcami DPH/, t.j. aj to potvrdzuje, že nejde o leasing, ale o úver, ktorý je VNZD, iba na konci dávam odpisy do výdavkov.
Účtovanie úveru a dańové odpisy sú mi jasné. Len neviem ako s účtovnými odpismi? OC účtovná bude tiež 13.400,- a za roky nepoužívania?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Ejo Pozri príspevok
Účtovanie úveru a dańové odpisy sú mi jasné. Len neviem ako s účtovnými odpismi? OC účtovná bude tiež 13.400,- a za roky nepoužívania?
V JÚ neúčtujeme o účtovné odpisy, len ak sa líšia od daňových tak to zaznamenávame do karty DHM, a premietne sa to do Výkazu majetku a záväzkov.
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Prepáčte, asi som sa zle vyjadrila. Áno účtovné odpisy neúčtujem, len daňové. Ale vo výkaze vykazujem účtovnú hodnotu. Takže ak preradím OA do podnikania s OC 13.400,- /z roku 2008/ a z toho si uplatním dańové odpisy, ale len za rok 2010, 2011 /2008,2009 nie, lebo sa nepoužívalo na podnikanie/ A účtovné odpisy na karte majetku sa budú počítať /ak zadanám DO=UO/ z OC 13.400,- /r.2008/ aj za roky nepoužívania?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Ejo Pozri príspevok
Prepáčte, asi som sa zle vyjadrila. Áno účtovné odpisy neúčtujem, len daňové. Ale vo výkaze vykazujem účtovnú hodnotu. Takže ak preradím OA do podnikania s OC 13.400,- /z roku 2008/ a z toho si uplatním dańové odpisy, ale len za rok 2010, 2011 /2008,2009 nie, lebo sa nepoužívalo na podnikanie/ A účtovné odpisy na karte majetku sa budú počítať /ak zadanám DO=UO/ z OC 13.400,- /r.2008/ aj za roky nepoužívania?

Takže OA bolo v osobnom vlastníctve, a doteraz sa o ňom neúčtovalo. V roku 2010 sa zaradí do obchodného majetku. Otázka je v akej OC.
OC sa vypočíta nasledovne:

13400 - "odpis" r.2008 - "odpis" r.2009 = OC pre zaradenie

"odpis" r.2008 = 13400 : 4 = 3350
"odpis" r.2009 = 13400 : 4 = 3350

Takže OC v čase zaradenia je 13400 - 6750 = 6750,-

A z tohto sa budú počítať odpisy na 4 roky.
Naposledy upravil Zoltán Kovács : 29.11.10 at 13:03
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Zoltán Kovács Pozri príspevok
Takže OA bolo v osobnom vlastníctve, a doteraz sa o ňom neúčtovalo. V roku 2010 sa zaradí do obchodného majetku. Otázka je v akej OC.
OC sa vypočíta nasledovne:

13400 - "odpis" r.2008 - "odpis" r.2009 = OC pre zaradenie

"odpis" r.2008 = 13400 : 4 = 3350
"odpis" r.2009 = 13400 : 4 = 3350

Takže OC v čase zaradenia je 13400 - 6750 = 6700,-

A z tohto sa budú počítať odpisy na 4 roky.
Nemyslel si náhodou 2 roky? Daňovo mi ostáva odpisovať už len 2 roky. A účtovne by nemalo byť viac rokov, lebo pri účt. odpisoch ide o trvalé zníženie hodnoty. Keď dám už len 2 roky účtovne, nie je to málo na automobil?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Ejo Pozri príspevok
Nemyslel si náhodou 2 roky? Daňovo mi ostáva odpisovať už len 2 roky. A účtovne by nemalo byť viac rokov, lebo pri účt. odpisoch ide o trvalé zníženie hodnoty. Keď dám už len 2 roky účtovne, nie je to málo na automobil?
Nie. Štyri roky. Pre teba je to nový majetok, ktorý zaradíš do príslušnej odpisovej skupiny. A odpisuješ príslušnú dobu.

Čo bolo pred zaradením teba z hľadiska účta a daní nezaujíma. Je to len pomôcka pre určenie OC pri zaradení. Preto som dal do úvodzoviek slovo odpis.
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

No tak ja som z toho jeleň. Na porade som sa dočítala a aj v zákone o dani z príjmov je, že OC - je cena nadobudnutia a odpisy za roky nevyužívania odpisy neuplatňujú.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Ejo Pozri príspevok
No tak ja som z toho jeleň. Na porade som sa dočítala a aj v zákone o dani z príjmov je, že OC - je cena nadobudnutia a odpisy za roky nevyužívania odpisy neuplatňujú.
Veď ani sa neuplatnia. Ale DHM (v tomto konkrétnom prípade OA) podľa zákona sa odpisuje 4 roky a nie dva.

A pre teba OC nie je cena, za ktorú sa auto kupovalo. Ale cena ponížená o tie neuplatnené odpisy.
0 0
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

Ďakujem pekne za radu. A ešte taká otázka, mám nechať UO aby sa rovnali DO?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať