Zavrieť

Porady

Prenájom lízovaného automobilu

PO prenajme auto od FO (nepodnikateľa). Spomínaný automobil je predmet lízingu medzi FO a lízingovou spolčnosťou. (zmluva i splátkový kalendár znie na FO). V nájomnej zmluve medzi PO a FO sú tieto texty:
1. všetky opravy + poistky hradí PO
2. lízingové splátky počas doby prenájmu taktiež hradí PO.

Moja otázka znie. Je to v poriadku? Ide o daňovo uznateľný náklad? Je možný nárok na odpočet DPH z lízingovej splátky?

Svoj názor mám, chcem iba počuť/čítať názor niekoho iného.
Ď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Môže si v nájomnej zmluve napísať čokoľvek aj zlatými písmenkami, ale ak raz sa nedá v súlade so zákonom ,
    tak sa nedá.

    Ak chce odpočítať Dph, musí mať faktúru (spl. kalendár), ale ten nemá, lebo ho má FO.
    Bodka.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    - Ak FO prenájme auto PO - tak na základe nájomnej zmluvy. A toto je doklad do účtovníctva pre PO.

    - Ak je auto predmetom leasingu, predpokladám, že leasingova spoločnosť si vyžaduje aby bolo havarijne poistené, alebo ho dokonca poistí sama súčasťou mesačných splátok je aj splátka poistného.

    - Všetky tieto doklady sú doklady na FO;čiže - poistka aj splátkový kalendár.
    Ak sú doklady na FO, tak si nemôže na ich základe učtovať náklady PO a už vôbec nie odpočítať Dph.

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    Ďakujem azla, potvrdila si môj názor.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Na prenájom MV ďalšej osobe , musí byť súhlas lízingovky . Z môjho pohľadu je to nedoriešené a ako lízing si PO nemôže uplatniť do nákladov a taktiež nemá nárok na odpočet DPH .

    Dúfam , že sa nejedná o FO, ktorý si týmto spôsobom prenajíma vozidlo do svojej s.r.o.

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    A nedá sa riešiť daná situácia postúpením nájomnej zmluvy bez zmeny podmienok na nového nájomcu ?

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    Zita5 Pozri príspevok
    Na prenájom MV ďalšej osobe , musí byť súhlas lízingovky . Z môjho pohľadu je to nedoriešené a ako lízing si PO nemôže uplatniť do nákladov a taktiež nemá nárok na odpočet DPH .

    Dúfam , že sa nejedná o FO, ktorý si týmto spôsobom prenajíma vozidlo do svojej s.r.o.
    Presne tak to je..

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    azla Pozri príspevok
    A nedá sa riešiť daná situácia postúpením nájomnej zmluvy bez zmeny podmienok na nového nájomcu ?
    To by bolo seriózne a čisté riešenie , bez problémov si myslím .

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    Jáj baby moje..čo vám poviem. Ja som iba obyčajný účtovník...
    Samozrejme, že môj názor je presne taký, ako váš. Ale niektoré veci proste nevysvetlíš. Taktiež mám radšej nerobiť si problémy, keď netreba.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Martin Mocko Pozri príspevok
    Jáj baby moje..čo vám poviem. Ja som iba obyčajný účtovník...
    Samozrejme, že môj názor je presne taký, ako váš. Ale niektoré veci proste nevysvetlíš. Taktiež mám radšej nerobiť si problémy, keď netreba.
    Dumaj ako ho presvedčíš

    Prenájom lízovaného automobilu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.