Zavrieť

Porady

Preplatok z ročného zúčtovania dane

Dobry den!

Mám 2 otazocky:
1./ či je určený nejaký minimálny preplatok na dani z ročného zúčtovania dane z prijmov zo zavislej činnosti), ktory ma zamestnavatel vratit zamestnancovi, alebo mu musi vratit preplatok, v akejkolvek nizkej sume, aj ked je v sume napr. 0,56 eura???
2./ Ak mam zamestnanca na dohodu o pracovnej činnosti a daň zo mzdy bude mat zrážkovu, treba podavat na Dan.urad do 15.nasl.mesiaca oznamenie, ze som mu tuto dan zrazkou strhla a treba tu dan aj do toho 15. nasledujuceho mesiaca zaplatit? Lebo som pocula take, ze vraj v tomto pripade sa uz oznamenie kazdy mesiac do 15.-teho nemusi podavat a aj zrazkova dan zo mzdy sa bude uhradzat ako preddavkova, cize max.do 5dni od výplaty mzdy zamestnancovi. Co je na tom pravdy?
Moze mi niekto poradiiiit??? :
Vopred dakujeeem za odpovede!!!!
Jana.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Ja sa radšej istím a akýkoľvek malý preplatok alebo nedoplatok stiahnem,pretože do 30.4.2010, môže prísť zamestnanec a pýtať si povrdenie o vysporiadaní dane, nakoľko chce niekomu darovať 2% . Ak by túto daň nemal vysporiadanú, tak mu toto tlačivo nemožno vydať a to by som ten krik nechcela počuť...
    Čo sa týka úhrady zráž. dane - tak ju uhradíte do 15.dňa nasledujúceho kalend. mesiaca / čo sa týka platieb zráž. dane stále platí to isté/

    Odpoveď na ot.č.1/ pozrite Z. o dani z príjmov § 38 odst.7 je tam uvedená suma 3,32 €, ale sú tam podmienky,pozorne prečítajte.
    Naposledy upravil Lila : 14.04.10 at 17:04

    JankaDa je offline (nepripojený) JankaDa

    JankaDa
    No to je pravda. Suma 3.32EUR je uvedena len pri NEDOPLATKU na dani. (§ 38 odst.7) Cize pri preplatku nerozhoduje vyska. Zamestnavatel musi zamestnancovi vratit akykolvek preplatok.(§ 38 odst.6) Spravne som to pochopila?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    JankaDa Pozri príspevok
    Dobry den!

    Mám 2 otazocky:
    1./ či je určený nejaký minimálny preplatok na dani z ročného zúčtovania dane z prijmov zo zavislej činnosti), ktory ma zamestnavatel vratit zamestnancovi, alebo mu musi vratit preplatok, v akejkolvek nizkej sume, aj ked je v sume napr. 0,56 eura???
    2./ Ak mam zamestnanca na dohodu o pracovnej činnosti a daň zo mzdy bude mat zrážkovu, treba podavat na Dan.urad do 15.nasl.mesiaca oznamenie, ze som mu tuto dan zrazkou strhla a treba tu dan aj do toho 15. nasledujuceho mesiaca zaplatit? Lebo som pocula take, ze vraj v tomto pripade sa uz oznamenie kazdy mesiac do 15.-teho nemusi podavat a aj zrazkova dan zo mzdy sa bude uhradzat ako preddavkova, cize max.do 5dni od výplaty mzdy zamestnancovi. Co je na tom pravdy? už to neplatí, zrážková daň sa uvádza v štvrťročnom prehľade
    Moze mi niekto poradiiiit??? :
    Vopred dakujeeem za odpovede!!!!
    Jana.
    odpoveď v texte

    JankaDa je offline (nepripojený) JankaDa

    JankaDa
    Čiže oznámenie o zrážkovej nemusím mesačne podávať a platba tiež nemusí byť do toho 15.-teho, kedze my mame vyplaty az koncom mesiaca, staci teda do tych 5dni od vyplaty???
    A co moja 1.otazka, nevie mi niekto odpovedat???

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    JankaDa Pozri príspevok
    Čiže oznámenie o zrážkovej nemusím mesačne podávať a platba tiež nemusí byť do toho 15.-teho, kedze my mame vyplaty az koncom mesiaca, staci teda do tych 5dni od vyplaty???
    A co moja 1.otazka, nevie mi niekto odpovedat???
    Písala som o podávaní Oznámenia k zrážkovej dani - splatnosť zrážkovej dane sa nemení.

    JankaDa je offline (nepripojený) JankaDa

    JankaDa
    No my mame zamestnankyne, z ktorych jednej vysiel preplatok na dani 2,60eur a druhej 0,56eur (ale tato druha mala narok aj na zamestnanecku premiu 121,67- takze jej to v zuctovani dane zratalo preplatok a zamestn.premiu a vysla suma preplatku: 122,23eur). Lenze vo vyplatnej paske to zobrazuje ako zvlast polozky: tj. napise ze preplatok z roc.zuctovania 0,56eur a zamestnanecka premia 121,67eur). Tak teraz neviem, ci mozem aj jednej aj druhej zamestnankyni vratit vo vyplate preplatok na dani, aj ked im vznikli len take male preplatky.

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Na základe § 38 ods.6 Zák. o dani z príjmov musíš vrátiť akýkoľvek preplatok z RZD (t.j. aj ten nízky čo si uviedla)

    JankaDa je offline (nepripojený) JankaDa

    JankaDa
    :-) Všetkým ďakujem velmi pekne za ochotu a cenné rady!!!! Poraďáci ste skrátka supeer!!! ĎAKUJEEM!!!

    JankaDa je offline (nepripojený) JankaDa

    JankaDa
    Este predsa len k tej mojej otazocke c.2. Vcera som bola na danovom a tam mi pracovnicka povedala, ze dan zo zavislej cinnosti vyberana zrazkou sa uz uhradza do 5dni od vyplaty mzdy zamestnancovi (ktoremu bola dan strhnuta) a nie do toho 15.teho nasledujuceho mesiaca. Vraj sa tie terminy platieb uz zjednotili s preddavkovou danou. Cize vsetko do 5dni od vyplaty mzdy. Viete o tom niekto nieco? NIKTO O TOM NEPOCUL ESTE????
    Naposledy upravil JankaDa : 19.04.10 at 17:57

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.