Zavrieť

Porady

Daň z motorových vozidiel

Obraciam sa na všetkých s otázočkou? / firma je s.r.o.-vedieme PÚ/
Ako by sa dalo vyhnúť zaplateniu pokuty 2000 Sk a s tým súvisiace penále ak sme kúpili úžit.auto v 8.9.2005 a zabudli sme ho nahlásiť na DÚ.
Dočítala som sa, že oznamo.povinnosť je do 15 dní??? ale neviem od čoho sa tých 15 dní ráta? Od jeho kúpy,či od zaradenie do mejektu, či od priradenie šPZ?
V 9/2005 sme mali výdavky-benzín, cestáky, odpisy,Fa na autoalarm a s tým súvicace montážne práce a ešte nejaké drobnosti???
Dakujem.
Usporiadat
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

detektív
Obraciam sa na všetkých s otázočkou? / firma je s.r.o.-vedieme PÚ/
Ako by sa dalo vyhnúť zaplateniu pokuty 2000 Sk a s tým súvisiace penále ak sme kúpili úžit.auto v 8.9.2005 a zabudli sme ho nahlásiť na DÚ.
Dočítala som sa, že oznamo.povinnosť je do 15 dní??? ale neviem od čoho sa tých 15 dní ráta? Od jeho kúpy,či od zaradenie do mejektu, či od priradenie šPZ?
V 9/2005 sme mali výdavky-benzín, cestáky, odpisy,Fa na autoalarm a s tým súvicace montážne práce a ešte nejaké drobnosti???
Dakujem.
15 dní od vzniku daňovej povinnosti a tá je podľa § 89:


1/ Daňová povinnosť dane z motorových vozidiel vzniká dňom a/ pridelenia evidenčného čísla, osobitného evidenčného čísla alebo zvláštneho evidenčného čísla, alebo
b/ zápisu zmeny držiteľa vozidla v evidencii vozidiel, alebo
c/ začatia užívania vozidla na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním, alebo
d/ začatia užívania vozidla, ak je daňovníkom osoba podľa § 85 písm. b) a c).

Obávam sa, že pokute sa nie je možné vyhnúť, ide o najmenšiu pokutu podľa zákona o správe daní a poplatkov paragraf 35:



4/ Ak daňový subjekt podá daňové priznanie po lehote ustanovenej osobitným zákonom, správca dane mu uloží pokutu vo výške a) 0,2 % z dane uvedenej v daňovom priznaní alebo z vlastnej daňovej povinnosti uvedenej v daňovom priznaní za každý deň omeškania, až do výšky 10 % z dane uvedenej v daňovom priznaní alebo z vlastnej daňovej povinnosti uvedenej v daňovom priznaní; výška pokuty môže byť najmenej 2 000 Sk a najviac 1 000 000 Sk,
0 0
detektív detektív

detektív je offline (nepripojený) detektív

Dakujem za vyčerpávajúcu odpoveď.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Ešte by som sa chcela spýtať v súvisloti s touto problematikou, ak sme mot. vozidlo kupili formou lízingu napr 08/2004 vtedy bola pridelená ak SPZ, ale vyuzivať v suvislosti s podnikaním sa začalo az 10/2004, Kedy bola pre nás daňová povinnosť.
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

daňová povinnosť vzniká dňom kedy sa začne využívať os.auto na podnikanie v 10/2004.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Mikolajova
Ešte by som sa chcela spýtať v súvisloti s touto problematikou, ak sme mot. vozidlo kupili formou lízingu napr 08/2004 vtedy bola pridelená ak SPZ, ale vyuzivať v suvislosti s podnikaním sa začalo az 10/2004, Kedy bola pre nás daňová povinnosť.
Oznamovaciu a daňovu povinnosť by som počítala od dňa pridelenia ev.čísla. Podať DP a zaplatiť do 15-tich dní od pridelenia.
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

ešte upresním podľa §89 daň z motor.vozidiel vznik daňovej povinnosti:
- je rozhodujúci deň pridelenia evid.čísla, osobit.evid.čísla alebo zvláštneho evid.čísla,
- je rozhodujúci deň, v prípade , že vozidlo už má pridelené evidenčné číslo, osobitné evidenčené číslo alebo zvláštne evidenčné číslo a dôjde k zmene daňovníka, deň uskutočnenia tejto zmeny v eivdencii vozidiel,
- je rozhodujúci deň , v prípade začatia užívania vozidla na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním deň kedy sa vozidlo takto začne používať.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Súhlasím s Paulínkou a ešte dodávam, nakoľko ste auto kúpili na lízing, a uplatnili ste si nájom a odpisy do nákladov od 8/2004, to znamená, že ste auto začali aj v tomto mesiaci používať na podnikanie /aj keď ste dovtedy na ňom "nejazdili"/
0 0
beika beika

beika je offline (nepripojený) beika

Chcela by som poprosiť.
Auto sa kúpilo 5.10.2005, v ten deň sa aj uzatvorili poistenia naň.
ŠPZ mu bolo pridelené 7.10.2005 a tým dňom sme zaplatili aj daň z motorových vozidiel.
Môžem dať do výdavkov aj tie poistenia?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

beika
Chcela by som poprosiť.
Auto sa kúpilo 5.10.2005, v ten deň sa aj uzatvorili poistenia naň.
ŠPZ mu bolo pridelené 7.10.2005 a tým dňom sme zaplatili aj daň z motorových vozidiel.
Môžem dať do výdavkov aj tie poistenia?
Poistenie MV je uznaným nákladom.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

beika
Chcela by som poprosiť.
Auto sa kúpilo 5.10.2005, v ten deň sa aj uzatvorili poistenia naň.
ŠPZ mu bolo pridelené 7.10.2005 a tým dňom sme zaplatili aj daň z motorových vozidiel.
Môžem dať do výdavkov aj tie poistenia?
Ak je auto vedené ako majetok v rámci podnikania , môžeš.
0 0
beika beika

beika je offline (nepripojený) beika

Ďakujem Vám veľmi pekne. Ste zlaté.
0 0
Zuzana2 Zuzana2

Zuzana2 je offline (nepripojený) Zuzana2

Mohla by som sa aj ja spýtať?
Odpredali sme z firmy auto - nákladné - aj s DPH.
Ale chcem sa spýtať iné: niesla som listom oznámenie na DÚ, že sme auto odpredali a pani na DÚ mi povedala, že musím priložiť aj technický preukaz a auto nebudem "odhlasovať" dňom predaja, ale až dňom prepisu.
Je to pravda? Máte s tým niekto skúsenosti?
Vďaka za rady.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

K oznámeniu o predaji a vyradení auta z majetku priložíš aj fotokópiu TP
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Zuzana2
Mohla by som sa aj ja spýtať?
Odpredali sme z firmy auto - nákladné - aj s DPH.
Ale chcem sa spýtať iné: niesla som listom oznámenie na DÚ, že sme auto odpredali a pani na DÚ mi povedala, že musím priložiť aj technický preukaz a auto nebudem "odhlasovať" dňom predaja, ale až dňom prepisu.
Je to pravda? Máte s tým niekto skúsenosti?
Vďaka za rady.
To je nejaké pomýlené, auto sa predsa neodhlasuje na DÚ.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Zuzana2
Mohla by som sa aj ja spýtať?
Odpredali sme z firmy auto - nákladné - aj s DPH.
Ale chcem sa spýtať iné: niesla som listom oznámenie na DÚ, že sme auto odpredali a pani na DÚ mi povedala, že musím priložiť aj technický preukaz a auto nebudem "odhlasovať" dňom predaja, ale až dňom prepisu.
Je to pravda? Máte s tým niekto skúsenosti?
Vďaka za rady.
Zuzka, na DU si mala napísať list v ktorom uvedieš, že ste auto vyradili z firmy, bolo predané a od datumu XX nie je využívané na podnikateľské účely. A v tomto liste požiadať aj o vrátenie alikôtnej časti dane z MV. Na základe predaja MV novému majiteľovi treba u policajtov spraviť prepis a oxerovať si TP, kde už bude uvedený aj nový majiteľ.
Pekný večer želám...
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Tweety
To je nejaké pomýlené, auto sa predsa neodhlasuje na DÚ.
A kde by si ho chcela odhlásiť pre daň z MV?
0 0
Zuzana2 Zuzana2

Zuzana2 je offline (nepripojený) Zuzana2

Bola som na DÚ aj s listom, v ktorom som uviedla, že MV sme odpredali. Ale pani na DÚ mi povedala, že nie dňom odpredaja, ale dňom prepisu ho môžeme odhlásiť na DÚ - z dane z MV a týmto dňom si aj pýtať vrátenie alikvotnej časti dane z MV.
Len som sa chcela spýtať, či je to pravda s tým dňom - teda nie deň predaja, ale až deň prepisu sa berie do úvahy pre DÚ.
Ďakujem všetkým.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Zuzana2
Bola som na DÚ aj s listom, v ktorom som uviedla, že MV sme odpredali. Ale pani na DÚ mi povedala, že nie dňom odpredaja, ale dňom prepisu ho môžeme odhlásiť na DÚ - z dane z MV a týmto dňom si aj pýtať vrátenie alikvotnej časti dane z MV.
Len som sa chcela spýtať, či je to pravda s tým dňom - teda nie deň predaja, ale až deň prepisu sa berie do úvahy pre DÚ.
Ďakujem všetkým.
Na oznámení DÚ : Oznámenie o zániku daňovej povinnosti uvedieš dátum kedy zanikla daň. povinnosť §89 odst.2 písm.c(zaniká dňom skončenia užívania vozidla na podnikanie) teda v Tvojom prípade, dátum predaja.
Ja som presne takto oznamovala v 10/05.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

bepo
A kde by si ho chcela odhlásiť pre daň z MV?
Áno pre daň z MV na DÚ, ale ináč sa odhlási na polícii.
0 0
Zuzana2 Zuzana2

Zuzana2 je offline (nepripojený) Zuzana2

Vďaka.
Ešte jedna otázočka: ja síce nerobím DPH, ale pre kolegynku:
DPH odvedieme dňom predaja a nie dňom prepisu?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať