Zavrieť

Porady

Kurz

Chcem sa opýtať, aký kurz (CZK) treba pozerať pri prepočte. Ide vlastne o to, že vo faktúre by sa mal pozerať dátum pred vyhotovením faktúry? A keď faktúru uhrádzam, tak tiež pred dátumom úhrady alebo v ten deň. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Ozaj je tu vela tem, treba trochu pohladat.

    V kazdom pripade je podstatne, co hovori zakon, kuk zakon o uctovnictve.

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    No ... to je celkom jednoduchééééé, stačí si vybrať. Tovar pri prijatí na sklad v spôsobe A ide podľa dodacieho listu ... a kurzom podľa § 24,ods. 1, písm. a, ZOÚ, teda z dňa pred nákupom. Došlú neskoršiu faktúru na tovar ... podľa dňa predchádzajúceho vzniku daňovej povinnosti, t. j. § 26, ods. 1 ... a náväzne § 20, ods. 1, písm. a, alebo b. ZoDPH. Tu môže vzniknúť prvý kurzový rozdiel medzi príjemkou a faktúrou, ktorý ale účtuješ u spôsobu A na 111, 131, nie 563, 663.....u spôsobu B na nákladový účet nákupu. U faktúry za služby – rovno podľa § 26, ods. 1 a náväzne § 19, ods. 2 .... až ďalších ods. ZoDPH, podľa povahy služby.
    Úhradu faktúry z BÚ CZK v CZK podľa § 24, ods. 1, písm. a, ZoÚ, teda v referenčnom kurze. Úhradu z BÚ € v CZK aj úhradu z pokladne CZK podľa § 24, ods. 3 ZoÚ, teda v nákupnom kurze. K dňu úhrady faktúry sa vyčísli a zaúčtuje kurzový rozdiel medzi ocenením došlej faktúry a ocenením jej úhrady v € na 563, 663.
    Ak by u došlej faktúry vzniklo rozdielne ocenenie podľa ZoÚ a ZoDPH, prednosť v zmysle § 24, ods. 2, písm. b ZoÚ má ocenenie podľa ZoDPH.

    AndrejkaZ je offline (nepripojený) AndrejkaZ

    AndrejkaZ
    Zdravim Vas,
    tiez by ma to zaujimalo, lebo uz vela sa tu o tom popisalo a stale nieco ine a zaujimave :-) Ja este k tomu pridam,ze ma tiez zaujima a prosim keby sa nejaka dobra dusa nasla, co mi odpovie, ze ci pri uhrade cudzej meny (CZK a USD v mojom pripade) z bezneho uctu koho kurz beriem. Banky, v ktorej je bezny ucet a z ktoreho sa uhradza zahr. faktura alebo tiez NBS den pred uhradou?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    KaSaZa Pozri príspevok
    Chcem sa opýtať, aký kurz (CZK) treba pozerať pri prepočte. Ide vlastne o to, že vo faktúre by sa mal pozerať dátum pred vyhotovením faktúry? A keď faktúru uhrádzam, tak tiež pred dátumom úhrady alebo v ten deň. Ďakujem.
    Som sa potešila, že aký koncert sa tu propaguje. Ale je pravda, že prepočet na domácu menu je tiež niečo, čo treba zažiť .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.