Zavrieť

Porady

Faktúra za opakovanú dodávku

Ešte sa chcem spýtať. Teraz chodia aj tie nové faktúry za opakovanú dodávku plynu. DPH si uplatňujem pri každej faktúre (ja si myslím, že áno, lebo je to faktúra), alebo až na konci vyúčtovacieho obdobia.
Chcem sa poďakovať všetkým za rady, lebo robím krátko v účtovníctve a je tu veľa dobrých rád (mala som aj noci, keď som nespala, snívalo sa mi o účtovaní, zabudla som na PORADU, dnes som si na ňu spomenula a všetky otázky mam zodpovedané. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Robíš to správne. Každá opakovaná dodávka podlieha zdaneniu,na konci vyúčtovacieho obdobia už naúčtuješ iba rozdiel. Buď doplatok alebo preplatok. Bude aj DPH + alebo-

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Sú tieto faktúry naďalej zálohovými (i keď to v názve nemajú), tak ako boli zálohovými platby podľa splátkového kalendára? Bude opäť po čase vyúčtovanie na základe skutočnej spotreby? Dík za info.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Paula
    Sú tieto faktúry naďalej zálohovými (i keď to v názve nemajú), tak ako boli zálohovými platby podľa splátkového kalendára? Bude opäť po čase vyúčtovanie na základe skutočnej spotreby? Dík za info.
    Pauli neviem presne ako čo myslíš, ale mám za to, že sa jedná o čiastkové plnenie. a tak sa na to môžeš pri účtovaní aj pozerať. Teda ja sa tak pozerám. Prijímam po častiach skutočné plnenie, ktoré podlieha doúčtovaniu (+ alebo -).

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    AVO
    Pauli neviem presne ako čo myslíš, ale mám za to, že sa jedná o čiastkové plnenie. a tak sa na to môžeš pri účtovaní aj pozerať. Teda ja sa tak pozerám. Prijímam po častiach skutočné plnenie, ktoré podlieha doúčtovaniu (+ alebo -).
    hmmm, to + a - mi zaváňa zálohami, ktoré som predtým, než začali posielať faktúry, účtovala na 314-ku, kým neprišlo vyúčtovanie (s tým, že k 31.12. som zaúčtovala do nákladov skutočnú spotrebu ako nevyfaktúrovanú dodávku). Tak som to myslela vo svojej otázke.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Túto problematiku doporučujem riešiť smernicou. Mám za to, že je možné účtovať aj na 502 t.j. do nákladov, nakoľko to nie je typická záloha. Plnenie je poskytované priebežne, iba podlieha následnému vyúčtovaniu. Z uvedenej skutočnosti vychádzam aj preto, že napr. u FO, ktoré nemôžu mať zaplatené zálohy v nákladoch, je splátka za energie uznaným nákladom a nepovažujú to za zálohy.
    Takže smernica ... ale sú možné oba spôsoby. Upozornila som na druhý, nakoľko si položila otázku. Takže ak by si chcela, mám za to, že sa môžeš rozhodnúť, ako postupovať. Obhájiteľné to je. Ale ... smernica.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Ešte je dobré vychádzať zo zmluvy. Tam je plnenie popísané, za čo je považované.

    KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

    KvetkaK
    Ahojte vraciam sa k tejto problematike účtovania opakovanej dodávky. Mám opakované dodávky plynu a el.energie. Na plyn je to v pohode, tam mi chodia faktúry každý mesiac a účtujem to priamo do nákladov na účet 502. Pri elektrickej energii mám "dohodu o platbách za odobratú, ale zatiaľ nevyfakturovanú elektr.energiu-faktúra" a tam mám rozpis dvoch platieb 15.6.2009 a 15.12.2009. Neviem, či bude správne keď platbu 15.12.2009 dám celú do nákladov na účet 502, keď je to vlastne na 6 mesiacov. Mám to rozdeliť na počet mesiacov a časť dať na účet 381? ďakujem za radu.

    MMB je offline (nepripojený) MMB

    MMB
    KvetkaK,

    ja by som tú zálohu 15.12.2009 rozučtovala:

    15.12. - 31.12.2009 na 502
    zostatok na 381

    KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

    KvetkaK
    MMB Pozri príspevok
    KvetkaK,

    ja by som tú zálohu 15.12.2009 rozučtovala:

    15.12. - 31.12.2009 na 502
    zostatok na 381
    ďakujem za radu. Aj ja som uvažovala nad týmto riešením.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.