Zavrieť

Porady

čerpanie sociálneho fondu

Chcela by som sa opýtať, či čerpanie sociálneho fondu je pre všetkých zamestnancov. Náš riaditeľ chce dať príspevky zo sociálneho fondu iba najlepším pracovníkom. Naprípklad preplatiť poukážky z plavárne iba niektorým robotníko, ktorí pracujú v spoločnosti napr. 2 roky a viac.
Usporiadat
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

office28 Pozri príspevok
Chcela by som sa opýtať, či čerpanie sociálneho fondu je pre všetkých zamestnancov. Náš riaditeľ chce dať príspevky zo sociálneho fondu iba najlepším pracovníkom. Naprípklad preplatiť poukážky z plavárne iba niektorým robotníko, ktorí pracujú v spoločnosti napr. 2 roky a viac.
Sociálny fond sa tvorí z hrubých miezd všetkých pracovníkov od prvého dňa pracovného pomeru, nielen tých čo pracujú dlhšiu dobu, takže nárok na čerpanie majú všetci zamestnanci
2 0
Lubaba Lubaba

Lubaba je offline (nepripojený) Lubaba

Čerpanie sociálneho fondu je pre všetkých zamestnancov, ak by chcel zamestnávateľ zvýhodniť "najlepších" zamestnancov, bolo by to podľa mňa poskytnuté ako odmena za prácu a to je v rozpore so zákonom o SF.
11 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

ešte doplním zo Zákona o Sociálnom fonde:

§ 7
Použitie fondu

......

(7) Zamestnávateľ poskytuje príspevok z fondu v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania ustanovenou osobitným predpisom10) pre oblasť pracovnoprávnych vzťahov alebo obdobných pracovných vzťahov.

(8) Zamestnávateľ nesmie poskytovať príspevok z fondu na účely odmeňovania za prácu.
7 0
monika74 monika74

monika74 je offline (nepripojený) monika74

Moja otázka znie - máte u vášho zamestnávateľa zriadenú odborovú organizáciu a podpísanú kolektívnu zmluvu?
Ak nie, tak potom čerpanie SF sa dohodne vo vnútornom predpise, okrem čerpania SF z ďalšieho prídelu.
Použitie/čerpanie SF upravuje §7 zákona o soc. fonde:
§ 7
Použitie fondu
(1) Zamestnávateľ v rámci realizácie svojej sociálnej
politiky poskytuje zamestnancom z fondu príspevok na
a) stravovanie zamestnancov nad rozsah ustanovený
osobitnými predpismi,
b) dopravu do zamestnania a späť,
c) účasť na kultúrnych a športových podujatiach,
d) rekreácie a služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu
pracovnej sily,
e) zdravotnú starostlivosť,
f) sociálnu výpomoc a peňažné pôžičky,
g) doplnkové dôchodkové sporenie okrem príspevku na
doplnkové dôchodkové sporenie, ktorý je zamestnávateľ
povinný platiť podľa osobitného predpisu,7)
h) ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti
starostlivosti o zamestnancov.
5 0
monika74 monika74

monika74 je offline (nepripojený) monika74

ešte doplním info, pri použití SF by si mal zamestnávateľ dávať pozor na diskrimináciu zamestnancov.
0 0
monika74 monika74

monika74 je offline (nepripojený) monika74

K použitiu/ čerpaniu SF prikladám naskenované podklady zo školenia rok 2008 (po novelizácii zákona o SF) - je to také stručné zhrnutie príspevkov k tejto téme.
M 1.jpg  
M2.jpg  
M3.jpg  
1/1
2 0
office28 office28

office28 je offline (nepripojený) office28

Ďakujem Vám všetkým za rýchle odpovede.
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

Poprosím o radu, môžem preplatiť zo SF lístok , na ktorom je iba suma nič iné ,nie je tam ani dátum? - je to lístok na hrad Devín.
Viem, že kolega tam naozaj bol.

Vopred ďakujem
0 0
monika74 monika74

monika74 je offline (nepripojený) monika74

L-M Pozri príspevok
Poprosím o radu, môžem preplatiť zo SF lístok , na ktorom je iba suma nič iné ,nie je tam ani dátum? - je to lístok na hrad Devín.
Viem, že kolega tam naozaj bol.

Vopred ďakujem

záleží od toho, či to máte v rámci nejakého predpisu (smernice, alebo nejakého iného podnikového dokumentu) dohodnuté aj preplácanie lístkov na podujatia takéhoto tipu (niekedy sa to nazýva aj príspevok na kultúru). Z môjho pohľadu to nie je dôveryhodný doklad. Je tu riziko, že vám začnú zamestnanci nosiť obdobné doklady o úhrade, potom je tu otázka či sa dá veriť každému. Ak uznáte jednému zamestnancovi takýto doklad, predpokladám, že aj ostatní zamestnanci to patrične využijú. Ako prevenciu by som dala do nejakého vnútorného predpisu týkajúceho sa SF aj ustanovenie, kde by bolo uvedené, aké druhy dokladov a s akými náležitosťami (t.j. s uvedeným dátumom, sumou, názvom pod. subjektu, ktorý doklad vystavil a pod.) budú preplácané príspevky zo SF.
1 0
adi11 adi11

adi11 je offline (nepripojený) adi11

L-M Pozri príspevok
Poprosím o radu, môžem preplatiť zo SF lístok , na ktorom je iba suma nič iné ,nie je tam ani dátum? - je to lístok na hrad Devín.
Viem, že kolega tam naozaj bol.

Vopred ďakujem
nech si napíše čestné prehlásenie, že tam skutočne bol a uhradil tú sumu za vstup a prilož to k lístku
3 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

monika74 Pozri príspevok
záleží od toho, či to máte v rámci nejakého predpisu (smernice, alebo nejakého iného podnikového dokumentu) dohodnuté aj preplácanie lístkov na podujatia takéhoto tipu (niekedy sa to nazýva aj príspevok na kultúru). Z môjho pohľadu to nie je dôveryhodný doklad. Je tu riziko, že vám začnú zamestnanci nosiť obdobné doklady o úhrade, potom je tu otázka či sa dá veriť každému. Ak uznáte jednému zamestnancovi takýto doklad, predpokladám, že aj ostatní zamestnanci to patrične využijú. Ako prevenciu by som dala do nejakého vnútorného predpisu týkajúceho sa SF aj ustanovenie, kde by bolo uvedené, aké druhy dokladov a s akými náležitosťami (t.j. s uvedeným dátumom, sumou, názvom pod. subjektu, ktorý doklad vystavil a pod.) budú preplácané príspevky zo SF.
Ďakujem pekne, máme aj preplácanie takýchto lístkov zakotvené v IS, a ten problém, čo píšeš u nás určite nenastane , ale som vďačná za užitočné rady.

Prajem pekný deň
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

pre adi11:

Ďakujem dobrý nápad
0 0
anna81 anna81

anna81 je offline (nepripojený) anna81

Je možné vyčerpať sociálny fond jednorázovo?
Firma vstupuje do likvidácie 1.6.2010, záväzky zo sociálneho fondu nie sú veľké (cca 50,-€), som jediný zamestnanec, fond sa tvoril len z mojej hrubej mzdy, je možné mi ho naraz vyplatiť pri poslednej výplate?
0 0
monika74 monika74

monika74 je offline (nepripojený) monika74

anna81 Pozri príspevok
Je možné vyčerpať sociálny fond jednorázovo?
Firma vstupuje do likvidácie 1.6.2010, záväzky zo sociálneho fondu nie sú veľké (cca 50,-€), som jediný zamestnanec, fond sa tvoril len z mojej hrubej mzdy, je možné mi ho naraz vyplatiť pri poslednej výplate?
viď zákon o SF:

§ 6
(5) Ak sa zrušuje zamestnávateľ bez právneho nástupcu, vzniknuté nároky na plnenia z fondu sa uspokojujú ako nároky z pracovného pomeru.

Záleží od toho koľko voľných fin. prostriedkov v SF bude k 1.6.2010.
2 0
anna81 anna81

anna81 je offline (nepripojený) anna81

Ďakujem za odpoveď, len nerozumiem tej poslednej vete - koľko voľných fin. prostriedkov v SF bude? (k dnešnému dňu je tam cca 50,-€, fond sa nečerpal doteraz vôbec, práve kvôli takej malej sume). Firma ma dosť finančných prostriedkov v pokladni aj banke, ktoré sa po zrušení firmy - likvidácii rozdelia medzi spoluvlastníkov.
0 0
monika74 monika74

monika74 je offline (nepripojený) monika74

Mala som na mysli májovú výplatu, z ktorej sa bude tvoriť SF za mesiac máj/2010, keďže firma sa likviduje k 1.6.2010. Doporučila by som urobiť aj inventúru SF. Ak viete presne aká mzda bude vypočítaná za 05/2010 tak viete aj aká bude tvorba SF za 05/2010. Potom budete vedieť presne koľko fin. prostriedkov bude na účte SF k 1.6.2010.
1 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

anna81 Pozri príspevok
Je možné vyčerpať sociálny fond jednorázovo?
Firma vstupuje do likvidácie 1.6.2010, záväzky zo sociálneho fondu nie sú veľké (cca 50,-€), som jediný zamestnanec, fond sa tvoril len z mojej hrubej mzdy, je možné mi ho naraz vyplatiť pri poslednej výplate?
áno, je to možné. Ak k 1.6. zostanú nejaké "drobné" na účte, preúčtujete ich do výnosov a tým sa SF vysporiada.
0 0
anna81 anna81

anna81 je offline (nepripojený) anna81

Ďakujem monika74 aj liba2, inventúru SF budeme určite robiť. A môže sa to dať všetko do dopravy?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

anna81 Pozri príspevok
Ďakujem monika74 aj liba2, inventúru SF budeme určite robiť. A môže sa to dať všetko do dopravy?
Nie,časť musí byť vyčerpaná na prísp. na stravovanie.
0 0
anna81 anna81

anna81 je offline (nepripojený) anna81

..myslela som si.. tak to môžem rozdeliť po 50% ?
0 0
Načítať ďalšie