Zavrieť

Porady

Odpočet DPH zo zálohy

Naša spoločnosť platí zálohy svojím dodávatľom. Oni by nám mali vystvaiť daňový doklad na úhradu a my by sme si DPH mohli dať na odpočet. Lenže naši dodávatelia sú rôznorodí a robia to rôznymi spôsobmi, niektorí to robia dobre, ale poväčšine to robia zle - nedajú dańový doklad, dajú ho neskoro, alebo vystavujú zálohu s DPH a ešte to niej e uhradené
. Preto sme sa rozhodli, že zo záloh DPH nebudeme uplatňovať, uplatníme si to potom, keď práce vykoná a dá faktúru na službu. Máme terza taký prípad na kontrole, že na faktúre sú rozpísané služby, ktoré nám dodávateľ poskytol a na konci je odrátaná záloha aj s DPH. My sme si však dali na odpočet DPH aj z tej zálohy (k faktúre prikladáme aj daňový doklad na zálohu). Teraz nám to nechcú uznať. Len neviem prečo, lebo nárok vznikol a máme aj dva doklady na odpočet. Aký máte názor?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    ZDP:

    19(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

    § 49
    Odpočítanie dane platiteľom


    (1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

    § 71
    Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku


    (1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Lenka1979, Tweety, Marína, Rozalka, VERONIKA6, Anja111
    6

    lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

    lenkam68
    Zo zálohovej faktúry si nemôžeš uplatniť DPH - nie je to daňový doklad.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    to je pravda, zákon je v tomto sformulovaný jednoznačne, ale život "tropí hlouposti".
    Tiež sa stretávam s tým, že doklad k prijatej platbe sa
    1. nevyhotoví, alebo nevyhotoví načas, teda zo ZF DPH sa neodpočíta. Následne dôjde k dodávke, príde faktúra a ako je aj v zadaní uvedené - tá záloha tam je odpočítaná tak, akoby bol vystavený doklad k prijatej platbe. A otázka znela - čo s tým.
    Ja som tiež prijala riešenie, že k ostrej faktúre som priložila ZF s poznámkou, že DPH zo zálohy nebola odpočítaná, alebo
    som priložila doklad k prijatej platbe s poznámkou, že sme ho dostali neskoro po spracovaní DPH a preto sme DPH neodpočítali.
    Som prekvapená postupom DU, ktorý preukázaný odpočet neuznáva.
    2. Odberateľ zaplatí zálohu na základe ZF, po mojej výzve,aby pýtal od dodávateľa doklad k prijatej platbe sa snaží ten doklad získať, ale neúspešne. V nasl. mesiaci sa však doklad objaví aj s dátumom poskytnutej zálohy, teda keby sme ho mali načas, DPH by sme odpočítali.
    K dodaniu ešte nedošlo, teda máme v decembri doklad k prijatej platbe z 11/2010 a s 19% DPH, ktorú by sme si chceli odpočítať.
    Nie našou vinou sme tak nemohli urobiť v novembri. Môžem si ju odpočítať v decembri? Inak povedané - vzťahuje sa aj na doklad k prijatej platbe ustanovenie, že odpočítať si DPH môžeme NAJSKôr v období, kedy vznikla daňová povinnosť dodávateľovi?
    Najneskôr do konca kalendárneho roka. V našom prípade posunieme si tento doklad k prijatej platbe z novembra na december?
    Ja si myslím, že áno - teda aj zadávateľka mohla v nasl. období zúčtovať osobitne doklad k prijatej platbe a osobitne vyúčtovaciu faktúru a bol by pokoj.

    Odpočet DPH zo zálohy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.