Zavrieť

Porady

Dan pri predaji nehnutelnosti ziskanej dedenim porucitelom vydrzanej nehnutelnosti

Dobry den, mam problem rozlusknut tuto situaciu:
Zdedila som pozemok po starej mame (dedicstvo zapisane v novembri 2009 v katastri nehnutelnosti, pricom pri dedeni som uhradzala nejaku sumu ostatnym dedicom a plus trovy dedics.konania). Stara mama cely zivot zila v dome na tomto pozemku (domcek sme od nej kupili), avsak az VYDRZANIM, ktore sa v ramci ROEP riesilo, mala zapisane vlastnictvo v katastri nehnutelnosti v roku 2008.
T.j. je nespochybnitelne, ze zila v dome a vlastnila dom a aj pozemok viac ako 10 rokov (podmienka na vydrzanie je v dobrej viere uzivat min. 10 rokov nehnutelnost-ci ako to je), ale ma to zapisane na liste vlastnictva - to vlastnictvo az v roku 2008.
A TEDA:
ak ja chcem v roku 2010 predat cast pozemku ZDEDENEHO po porucitelovi - je to aj v tomto pripade oslobodeny prijem od dane z prijmu??? Viem, ze min. 5 rokov musi byt porucitel vlastnik (alebo porucitelov dedic), ale toto je specificke...Starka pozemok uzivala (vlastnila) dlhsie, ako 5 rokov, ale nemala k nemu LV...
Velmi pekne dakujem za odborne rady, ktore mi pomozu v tom, aby som nezanedbala svoje povinnosti a konala v zmysle zakonov SPRAVNE.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

    ? ego.mc
    Môj názor je, že aj keď pozemok poručiteľka roky užívala, vlastníkom sa stala až zápisom v katastri.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    podmienkou pre oslobodenie od dane z predaja nehnuteľnosti je, aby mal poručiteľ / týka sa priamych dedičov / min 2 roky trvalý pobyt v predmetnej nehnuteľnosti, alebo bol vlastníkom 5 rokov

    § 9 zákona o dani z prijmov

    xnatali je offline (nepripojený) xnatali

    xnatali
    Dakujem zatial za tieto dve reakcie, ktore ma tu cakali...(Ego.mc a Hanelie) a moja reakcia:

    este som zabudla na jeden fakt, ze starka vzhladom na jej zdravotny stav pred smrtou zila u uja, t.j. nie v mieste, ktore je predmetom dedenia, vydrzania a ktoreho cast mame zaujem predat... takze: nemala LV 5 rokov, a nemala 2roky tesne pred smrtou trvaly pobyt, ten mala preruseny, ale to si asi musim este zistit u uja, ci jej zmenili pobyt na trvaly alebo bola evidovana ako prechodny pobyt... no je to uz tusim nejako moc domotane...
    Dakujem vopred vsetkym, co prispeju svojim odbornym nazorom.

    Dan pri predaji nehnutelnosti ziskanej dedenim porucitelom vydrzanej nehnutelnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.