Zavrieť

Porady

Daň z príjmu

Dobrý večer všetkým,

chcela by som Vás poprosiť o radu. Nedávno som prevzala "papierovačky" pre kamarátkinu firmu, ktorej ich predtým robila nejaká iná známa. Keďže kamoška má aj jedného zamestnanca (našťastie, lebo ja mzdové veci bohvieako neovládam ). Práve som vypisovla Prehľad na DÚ a všimla som si, že moja predchodkiňa neodvádzala za zamestnanca žiadnu daň ( odvody do SP a ZP áno). Je to síce len 700sk/mesiac, ale aj tak, nemala by sa odvádzať daň aj z toho? A ako je to u dohodárov DoVP? Odvádzať daň alebo nie? Ja som bola v tom, že daň sa odvádza z každého príjmu.Prepáčte, asi vyzerám ako blbec, ale čo už, nejako sa to musím naučiť .
Ďakujem.

Janka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    janina028 je offline (nepripojený) janina028

    žena janina028
    Áno je to skutočne len príjem a za minulý rok 2004 som našla podpísané to vyhlásenie.Takže je to ok? A čo dohodári, tam da daň zráža z akéhokoľvek príjmu, však?
    Ďakujem.
    JAnka

    SlavkaS je offline (nepripojený) SlavkaS

    SlavkaS
    pokiaľ nemáš skúsenosti so mzdami skús si prepočítať na www.financnik.sk
    pri výpočte dani zo mzdy veľa spraví nezdaniteľná čiastka / 7.328,- Sk je to mesačná suma, ktorá nepodieha zdaneniu - uplatňuje sa u zamestnancov a dohodárov mesačne, keď Ti podpíšu vyhlásenie, uplatniť sa môže iba u jedného zamestnávateľa to znamená, že keď pracujem na zmluvu a zároveň aj niekde inde na dohodu, uplatním si to iba tam kde pracujem na zmluvu/ mám vyšší príjem/, lebo je to pre mňa výhodnejšie, zároveň je splnená podmienka uplatnenie iba u 1 zamestnávateľa, u ostatných, ktorí mali v roku príjem a podlieha zdaneniu sa uplatnuje táto suma ročne čiže od ich základu dane sa odpočíta 7.328,- x 12 a až tak sa vypočíta daň, táto suma je každý rok iná, viď zákon o dani z príjmu/ "dôchodcovia neviem, nemám taky prípad"
    Inak z príjmu, ktorý vyplatíš zamestnancom zrazíš daň a do 5 dní od vyplatenia aj zaplatíš na Dú. Na prehľady pozor je za ich za nepodanie postih 2.000,- Sk
    Môj typ: Zavolať kolegyni, ktorá robila mzdy pred ťebou a požiadať ju o vysvetlenie. Pozrieť si ako boli podávané prehľady za 1.2.Q/ 2005.

    janina028 je offline (nepripojený) janina028

    žena janina028
    Ďakujem SlavkaS, ten finančník si pozriem. A čo sa týka starších prehľadov,žiadne som nenašla, tak len dúfam, že kolegyňa si len ich neprefotila, ale to zajtra zistím, lebo idem na DÚ.
    Ešte raz ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.