Zavrieť

Porady

Nájom - výdavky v JÚ

Ideme brať do prenájmu budovu / bývalá píla/ o rozlohe 600 m2 . Cena prenájmu je 500,- Sk m2 / mesiac plus DPH .Sme plátcovia DPH .Je to holá budova len so zavedenou elektrikou a nič iné . V tejto dobe pripravujem zmluvu o nájme , tak sme sa dohodli s prenajímateľom , že zmluvu pripraví naša firma . V tom nevidím problém , ale čo by som rada dala do pľacu je nasledovné :

1/ Zmluva na odber elektrickej energie bude uzatvorená na nás, samozrejme so súhlasom prenajímateľa . Ovplyvní to naše výdavky .To mi je jasné .

2/ V prenajatom priestore nie je kúrenie . A práve toto si ideme zriadiť na naše náklady . Plánuje sa elektrické vykurovanie a to také , že v prípade ukončenia zmluvy o prenájme si toto vykurovacie zariadenie odmontujeme a zostáva našim majetkom. Realizáciu tohto kúrenia v prípade , že bude do 30 000,- Sk chcem uplatniť vo výdavkoch .

3/ Bude potrebné z našej strany tam zakúpiť na sociálne zariadenie nové umývadlo , WC . Nákup chcem uplatniť do výdavkov .

4/ Ideme kupovať nejakú lacnú kuchynskú linku pre zamestnancov včetne zariadenia s kuchynským riadom , aby si mohli zohrievať obedy / pretože dostávajú stravné poukážky/. Môj zámer je uplatniť to vo výdavkoch , samozrejme so zreteľom obstarávacej ceny do 30 000,- Sk .

Jedným slovom , nebudeme ničím modernizovať a ani rekonštruovať budovu prenajímateľa a teda ani sa nebude žiadna finančná čiastka odpočítavať z ceny dohodnutého nájomného . Čiže vykurovacie zariadenie a ostatné zakúpené doplnky budú naším výlučným majetkom , ktorý bude zdemontovateľný a v prípade ukončenia nájmu si tieto zariadenia a predmety budeme brať so sebou .
Samozrejme , že všetky tieto naše výdavky , budú menovite zahrnuté v zmluve o prenájme , aby bolo zreteľné , že sa jedná o náš majetok . V prípade dokúpenia niečoho to budeme riešiť dodatkom k zmluve o prenájme .

To sú moje úvahy a Vás by som poprosila o Vaše skúsenosti z podobného prenájmu , na čo si mám dávať pozor poprípade ma opravte .

Ďakujem vopred . Zita
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Prosíííííím pokúste sa napísať pár riadkov

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Ahoj skúsim sa pridať teda aj:

    bod 1) nevidím v tom žiadny problém
    bod 2) tiež nevidím žiadny problém
    bod 3) no , neviem umývadlo a WC na tom som trochu na pochybách.
    bod 4) pokiaľ máte zamest. nevidím s kuchyn.linkou žiadne problémy.

    To je môj názor počkaj na dalších , isto sa ktosika pridá. ahojček

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Rúbalová Renáta
    Ahoj skúsim sa pridať teda aj:

    bod 1) nevidím v tom žiadny problém
    bod 2) tiež nevidím žiadny problém
    bod 3) no , neviem umývadlo a WC na tom som trochu na pochybách.
    bod 4) pokiaľ máte zamest. nevidím s kuchyn.linkou žiadne problémy.

    To je môj názor počkaj na dalších , isto sa ktosika pridá. ahojček
    Renátka k bodu 3 , no neviem možno tam budeme 2 roky , možno 3 roky možno 10 rokov ... vieš to sa dá ťažko určiť toho času . Možno za určitú dobu sa umývadlo praskne aj zničí včetne WC-ka . No neviem to dopredu povedať . Ale pri prípadnom odchode z prenájmu to berieme sebou . Ale pri všetkej skromnosti nech počítam výdavok na tieto nutné vecičky, tak nech je to cca 5 000,- Sk . Majitelia sa nestarajú , že to tam nie je a zemestnanci musia hygienu dodržiavať a mať k tomu aj vytvorené podmienky, ta nie ?

    Inak ďakujem Ti , že si zareagovala , hneď sa lepšie cítim .

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Zita5
    Renátka k bodu 3 , no neviem možno tam budeme 2 roky , možno 3 roky možno 10 rokov ... vieš to sa dá ťažko určiť toho času . Možno za určitú dobu sa umývadlo praskne aj zničí včetne WC-ka . No neviem to dopredu povedať . Ale pri prípadnom odchode z prenájmu to berieme sebou . Ale pri všetkej skromnosti nech počítam výdavok na tieto nutné vecičky, tak nech je to cca 5 000,- Sk . Majitelia sa nestarajú , že to tam nie je a zemestnanci musia hygienu dodržiavať a mať k tomu aj vytvorené podmienky, ta nie ?

    Inak ďakujem Ti , že si zareagovala , hneď sa lepšie cítim .
    Tak ak to je tak ja si teda myslím , že nebudeš mať žiadne stým problémy pri kontrole z DÚ. Ta nie - to je snad po východniarsky nie ta nie?

    evita je offline (nepripojený) evita

    tá čo chce veľa vedieť evita
    Tak isto prenájímame niekoľko nehnuteľností a môžem poradiť z pohľadu prenajímateľ - nájomca, treba mať úplne všetko v zmluve-každú maličkosť a takisto aj z pohľadu kontroly DÚ treba mať všetko ošetrené zmluvou, potom nerobia problém, aspoň ja mám také skúsenosti.
    A ešte to kúrenie. Ak tam žiadne nie je a zavedenie bude viac ako 30000,- Sk, tak by to malo byť technické zhodnotenie, t.j. odpisy (môže aj nájomca po dohode s prenajímateľom). K zmluve si urobte preberací protokol nehnuteľnosti na mieste obidve zmluvné strany a spíšte aktuálny stav budovy (nedostatky, závady, poškodenia...) Inak by to malo byť v poriadku - aspoň podľa mňa.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    evita
    Tak isto prenájímame niekoľko nehnuteľností a môžem poradiť z pohľadu prenajímateľ - nájomca, treba mať úplne všetko v zmluve-každú maličkosť a takisto aj z pohľadu kontroly DÚ treba mať všetko ošetrené zmluvou, potom nerobia problém, aspoň ja mám také skúsenosti.
    A ešte to kúrenie. Ak tam žiadne nie je a zavedenie bude viac ako 30000,- Sk, tak by to malo byť technické zhodnotenie, t.j. odpisy (môže aj nájomca po dohode s prenajímateľom). K zmluve si urobte preberací protokol nehnuteľnosti na mieste obidve zmluvné strany a spíšte aktuálny stav budovy (nedostatky, závady, poškodenia...) Inak by to malo byť v poriadku - aspoň podľa mňa.
    Evita ďakujem . Ten preberací protokol myslíš zrealizovať ako prílohu k zmluve ?Nestačí ak prevzatie objektu je popísané konkrétne v zmluve ?

    evita je offline (nepripojený) evita

    tá čo chce veľa vedieť evita
    Podľa mojej skúsenosti, ja ako nájomca by som v tom preberacom protokole spísala technický stav budovy tak ako som už písala: všetky závady, nedostatky, ktoré sa tam nachádzajú, aby mi pri odovzdávaní budovy (ukončení nájmu) nemohol prenajímateľ doslova "niečo prišiť" a následne odo mňa vyžadovať nejakú - tú náhradu, alebo uvedenie do pôvodného stavu, čo údajne pri mojom prevzatí tam nebolo, napr. poškodené okná, rozbitá dlažba, dvere....

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Presne tak ako píše evita. Zvlášť preberací protokol a za účasti odovdávajúceho a preberajúceho prejsť všetky objekty uvedené v zmluve. Tiež mám špatné skúsenosti z odvzdávania napr. zariadenia staveniska späť investorovi, kde chcel kde čo poopravovať alebo dať k náhrade opravy, pretože preberací protokol zariadenia staveniska bol "lajdácky" spravený a možno aj od "zeleného" stola. Ten kto to predtým preberal za nás samozrejme už u nás nebol zamestnaný.
    Pekný večer...

    Nájom - výdavky v JÚ

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.