Zavrieť

Porady

Učtovník - registračná pokladna???

Ahojte.

Idem sa opytat. Otváram si živnosť na účtovníctvo. Je potrebné, aby som mala registračnú pokladnu? či za moje služby stačí vystavovat faktúry??

Zo začiatku budem mat pracovnu v byte, kde mám trvalé bydlisko.
Môže mi túto miestosť mama akože prenajímat,a tym pádom by som si dala
nájom do nákladov?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Monika Kováčová
    Mne sa to zas až také jednoduché nezdá... Ak tam má zároveň podnikateľka trvalý pobyt - ako vypočíta, čo je nájomné v súvislosti s "podnikaním" a čo je nájomné v súvislosti s "bývaním"... Okrem toho, rodičia by museli vyňat časť bytu z bytového priestoru a prenajímať nebytový priestor... potom by to možno šlo. Ale to by už platili aj daň z nehnuteľnosti inú

    Džudi je offline (nepripojený) Džudi

    Džudi
    Ahojte, ja si myslím, že by mohli mať nájomnú zmluvu, nevidím dôvod prečo nie, mama by sa musela registrovať na DÚ, ten jej pridelí DIČ , nakoľko prenajme časť nehnuteľnosti a v čom vidím najväčšiu výhodu , mama má príjem z prenájmu do výšky 5 násobku životného minima oslobodený ale dcéra ho v nákladoch má. Ak by jej to prenajali obaja rodičia a príjmy si rozdeli a50% a 50% je to na ich dohode , každý má nárok na uplatnenie si oslobodenia. Takže tu vidím super možnosť na daňovú optimalizáciu príjmov účtovníka.

    ivetaf je offline (nepripojený) ivetaf

    ivetaf
    presne tak to je , ja som si len jeden rok dala do nákladov presne vypočítané na m2 energie, vodné stočné a alikvótnu časť nájmu a pri danovej kontrole mi to kontrlórky vyhodili s tým, že nebola časť bytového priestoru vyňatá na podnikateľské účely. Preto dávajte pozor

    m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

    som m.hladka
    adus07 Pozri príspevok
    Ahojte.

    Idem sa opytat.
    Otváram si živnosť na účtovníctvo. Je potrebné, aby som mala registračnú pokladnu? NIE
    či za moje služby stačí vystavovat faktúry?? ÁNO

    Zo začiatku budem mat pracovnu v byte, kde mám trvalé bydlisko.
    Môže mi túto miestosť mama akože prenajímat,a tym pádom by som si dala
    nájom do nákladov? NIE
    Odpovede v texte.
    Ahoj,
    pri tej novej živnosti na účtovníctvo nezišla by sa Vám pomoc na mzdové účtovníctvo, prípadne spolu s personalistikou? Základné PC vybavenie na prácu mám doma, nepotrebovala by som pracovňu u Vás. Tel.: 0903248008

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    m.hladka Pozri príspevok
    Zo začiatku budem mat pracovnu v byte, kde mám trvalé bydlisko.
    Môže mi túto miestosť mama akože prenajímat,a tym pádom by som si dala
    nájom do nákladov? NIE
    Odpovede v texte.
    Prečo by nemohol rodič prenajať časť bytu svojmu dieťaťu na podnikateľské účely?

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Llívia Pozri príspevok
    Prečo by nemohol rodič prenajať časť bytu svojmu dieťaťu na podnikateľské účely?

    Tiez som myslela ze moze. Ale inak mi to nepride ani velmi "vyhodne". Ona bude mat do nakladov sice, co jej znizi zaklad dane, ale zas mamina musi priznat prijem z prenajmu, z coho zas zaplati takych istych 19 percent, ktore to dcere usetri...

    snad sa nemylim.

    m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

    som m.hladka
    Monika Kováčová Pozri príspevok
    Mne sa to zas až také jednoduché nezdá... Ak tam má zároveň podnikateľka trvalý pobyt - ako vypočíta, čo je nájomné v súvislosti s "podnikaním" a čo je nájomné v súvislosti s "bývaním"... Okrem toho, rodičia by museli vyňat časť bytu z bytového priestoru a prenajímať nebytový priestor... potom by to možno šlo. Ale to by už platili aj daň z nehnuteľnosti inú
    presne tak

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    Monika Kováčová Pozri príspevok
    Mne sa to zas až také jednoduché nezdá... Ak tam má zároveň podnikateľka trvalý pobyt - ako vypočíta, čo je nájomné v súvislosti s "podnikaním" a čo je nájomné v súvislosti s "bývaním"... Okrem toho, rodičia by museli vyňat časť bytu z bytového priestoru a prenajímať nebytový priestor... potom by to možno šlo. Ale to by už platili aj daň z nehnuteľnosti inú
    To by si mohli ošetriť v zmluve.
    Vyňať z bytového priestoru... - podľa akého zákona sa tak postupje?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    adus07 Pozri príspevok
    Ahojte.

    Idem sa opytat. Otváram si živnosť na účtovníctvo. Je potrebné, aby som mala registračnú pokladnu? či za moje služby stačí vystavovat faktúry??

    Zo začiatku budem mat pracovnu v byte, kde mám trvalé bydlisko.
    Môže mi túto miestosť mama akože prenajímat,a tym pádom by som si dala
    nájom do nákladov?
    Uvažovala si aj nad tým, že mame skomplikuješ život - musí sa registrovať na DU z titulu prenájmu a príjem zdaniť ? (aj keď časť príjmu bude pre ňu oslobodený príjem).

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Llívia Pozri príspevok
    To by si mohli ošetriť v zmluve.
    Vyňať z bytového priestoru... - podľa akého zákona sa tak postupje?
    neviem zákon, ale napr. za bytový priestor využívaný na podnikanie sa platí iná sadzba dane z nehnutelnosti.

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    Džudi Pozri príspevok
    Ahojte, ja si myslím, že by mohli mať nájomnú zmluvu, nevidím dôvod prečo nie, mama by sa musela registrovať na DÚ, ten jej pridelí DIČ , nakoľko prenajme časť nehnuteľnosti a v čom vidím najväčšiu výhodu , mama má príjem z prenájmu do výšky 5 násobku životného minima oslobodený ale dcéra ho v nákladoch má. Ak by jej to prenajali obaja rodičia a príjmy si rozdeli a50% a 50% je to na ich dohode , každý má nárok na uplatnenie si oslobodenia. Takže tu vidím super možnosť na daňovú optimalizáciu príjmov účtovníka.
    Nie je mi zo zákona úplne jasné, či majú nárok na oslobodenie do 5-násobku životného minima obaja rodičia, alebo len jeden, keďže byt je v bezpodielovom spoluvlastníctve.

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Llívia Pozri príspevok


    Nie je mi zo zákona úplne jasné, či majú nárok na oslobodenie do 5-násobku životného minima obaja rodičia, alebo len jeden, keďže byt je v bezpodielovom spoluvlastníctve.
    Keď je byt v bezpodielovom spoluvlastníctve, príjem z nájmu si môžu manželia priznať rovnakým dielom a v tom prípade si môžu uplatniť obaja oslobodenie vo výške 5-nás.ŽM.

    m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

    som m.hladka
    Neviem, prečo si robíte s tým starosti, ono to vôbec nie je výhodné.
    Skúste si prepočítať jednu aj druhú stranu?
    Dávno by to už všetci využívali.

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    ivetaf Pozri príspevok
    presne tak to je , ja som si len jeden rok dala do nákladov presne vypočítané na m2 energie, vodné stočné a alikvótnu časť nájmu a pri danovej kontrole mi to kontrlórky vyhodili s tým, že nebola časť bytového priestoru vyňatá na podnikateľské účely. Preto dávajte pozor
    Podľa akého zákona sa riadi to vyňatie z bytového priestoru na nebytový?
    Platí to aj pre rodinné domy, teda ak majiteľa - fyzická osoba (nepodnikajúca), prenajme firme rodinný dom, musí byť aj tento nejakým spôsobom vyňatí z "bytového" fondu, aby si mohol nájomca - podnikateľ - dať všetko s tým súvisiace do výdavkov/nákladov? Či to je chápané tak, že sa to týka len bytov?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.